Forum

Group Policy - Clie...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Group Policy - Client larin Registry Editor kayitlarini guncellemiyor.

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
511 Görüntüleme
(@YakupCELEN)
Gönderiler: 34
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar;

Ortamda Windows Server 2008 R2 ve Windows Vista SP1 ve Windows 7 Client lar mevcut. Sorun detayları aşağıdaki gibidir;

Oncelikle GPME uzerinde Default Domain Policy' de User Configuration\Policies\Administrative Templetes\System\Removable Storage Access bolumundan, Clientlarin Removable USB, Suruculerini devredisi birakmak icin gerekli konfigurasyonu girdim.

Buraya kadar herşey OK. Client lar gerekli ilkeleri aldılar ve kısıtlamalar aktif oldu.

Asıl sıkıntı burada başlamış olup aynı yerde bazı konfigurasyonda bazi ufak tefek degisiklikler yaptim ve clientlarin ilklerinin guncellenmesini bekledim ve hala bekliyorum :). Saka bi yana yeni girdigim konfigurasyon clientlarda bir turlu aktif olmuyor. Kapatip aciyorum, gpupdate i calistiriyorum ama nafile. Ne zamanki client i domainden cikartip tekrar uye yapiyorum ancak o zaman client mevcut GPO politikalirini aliyor.

Kuvvetle muhtemel bir yerlerde bir problem var ama bulamadim. Web de arastirdigimda uyguladim kuralin "Default Domain Policy" ye uygulanmasindan kaynaklanan bir kac yazi okudum ama boyle bir semptom daha once duymadigim icin bununla pek ugrasmadim.

Simdi tum makinalari domainden cikartip tekrar uye yapmaktan baska yolum yok mu merak ediyorum.

Ayrica belirttigim semptom un dogru olma ihtimaline karsilik hic konfigurasyon yapilmamis bir policy ile mevcut policy imin arasindaki konfigurasyon farklarini tespit edecegim bir tool var mi? Varsa ve semptom dogruysa bastan bir default domain policy olusturup; mevcut OU larin hepsini kapsayan yeni global bir OU  olusturup onun altina atacagim ve mevcut default domain policy ayarlarimi yeni olusturacagim glabal OU ya uygulacagim.

Not : Web de arastirdigim kadariyla policy nin registrye bir kayit girdikten sonra policy nin degistirilmesi durumunda registry ayarlarini guncelleyememesi ile ilgili bir semptondan bahsedilmesine karsilik; bu semptom ile ilgili de net bir arguman bulamadim.

Biraz uzun oldu :). Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Saygilarimla.

Gönderildi : 18/11/2011 22:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bu ilgili konudaki linki verirseniz bizde inceleyelim,

Benim fikrim ise, ilk olarak bir istemci seçin ve onda

rsop.msc ile hangi policy lerin aktif olduğunu kontrol edin,

ardından gpupdate /force komutunu çalıştırın ve application eventlarına düşen logları kontrol edin ki bu size çok net bilgi verecektir.

Ayrıca Default Domain policy ve Default Domain Controller Policy de bu tür değişiklikler tavisye edilmez, bunlar en temel policyler olup bunlar yerine yeni bir policy oluşturmanız ve bunun üzerinden dağıtım yapmanız tavsiye olunan bir aksiyondur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/11/2011 16:48

(@YakupCELEN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam aslinda ikilemde kaldigim konuya son noktayi koydunuz ve Default Domain Policy' deki (DDP) ayarlari eski haline alip policy i OU ya uyguladigimda ilk testlerimde sorun yasamadim. Konuyu haftaici detayli inceleyip sonuclari yine buradan bildirecegim.

Daha DDP nin mahremiyeti nedeniyle bu gibi bir sorun yasamamistim. Bu nedenle sifirdan bir DDP olusturmak ve mevcut DDP uzerinde bugune yaptigim konfigurasyonlari OU lara uygulamak isterim. Bunun icin nasil bir yol haritasi takip etmeliyim?

Not : Bir daha DDP ye dokunursam töbe :).

Saygilarimla.

Gönderildi : 20/11/2011 19:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

2003 sistemlerde dcgpofix komutu varsayılan iki policy olan Default Domain Policy ve Default Domain Controller Policy yi resetler.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2011 00:40

(@YakupCELEN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese teşekkürler, uzun zaman gecmesine ragmen cozumu buraya yamayi unutmusum. Asagidaki islemler yapilica sorun giderilmistir.

Öncelikle mevcut Default Domain Policy i kopyalarak bir alt OU ya uyguladim.

Daha sonra dcgpofix komutu ile Default Domain Policy i default haline getirdim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 29/05/2012 10:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

geçmiş olsun, geri dönüş için teşekkürler.

Gönderildi : 29/05/2012 12:01

Paylaş: