Forum

Dns oluşturma hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dns oluşturma hakkında bilgi

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
407 Görüntüleme
(@AdnanTanik)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

cozumpark'a yeni üye oldum.Daha önceden linux sunucu kullanıyordum şimdi bir proje için windows server kullanmam gerekti. Açıkcası alışması biraz zor oluyor. Bu konuda takıldığım bir konu var yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Windows 2008 r2 işletim sistmei kullanıyorum. Dns kaydı oluşturmak istiyorum. Neler yapmam gerekiyor?

Gönderildi : 04/11/2011 01:07

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

merhabalar

başlat>çalıştır>nslookup yazıp enter a basın gelen komut ekranında sunucunun ip adresini bulduktan sonra rezerve dns kaydınızın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. 

Gönderildi : 04/11/2011 01:16

(@AdnanTanik)
Active Member
Konu başlatıcı

Sunucu yeni kuruldu ve hiçbir şekilde bir düzenleme yapmadım. Veri merkezinden kurulum tamamlandı.

söylediğinizi yaptığımda name: bölümünden veri merkezinin sub domain adresi ve address kısmında ise kendi ip yazıyor.

Gönderildi : 04/11/2011 01:34

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Bir server rolü olarak DNS kurulumu öncelikle. Kurulu ise zaten işiniz basit Administrative Tool dan DNS i açıp bahsettiğiniz kayıtları çok rahatlıkla açabilirsiniz.

Gönderildi : 04/11/2011 02:03

(@AdnanTanik)
Active Member
Konu başlatıcı

administrative tool dan Forward lookup zone kısmından new zone yapıyorum. merak ettiğim bir konu zone oluştururken domain adımı yazmam gerekiyor yada ns1.domain ve ns2.domain şeklindemi oluşturmam gerekiyor. yoksa sadece domain yazarak tek bir zone mi oluşturmam gerekiyor.

şu an ns1.domain ve ns2.domain oluşturdum. Domain kaydettirdiğim firmanın panelinden dns eklemek istediğimde tanınmayan dns şeklinde bir hata veriyor.

Rica etsem bu zone kısmınıda açıklayabilirmisiniz? neler yapmalıyım? inanın çok zor oluyor linux sonrası. Hiçbirşey bilmiyormuşum gibi sıkışıyorum bazen.

Gönderildi : 04/11/2011 02:16

(@huseyinsevin)
Prominent Member

DNS e sağ tık - New Zone - Primary Zone - Forward Lookup Zone - Zone name (burada domain ismini yazıyoruz. NS adını değil. Yani domain.com) Next -Next -Finish.

Daha sonrasında Forward Lookup Zone altında eklediğin domaine tıklayarak gerekli kayıtları çmaya başlayabilirsin.

Gönderildi : 04/11/2011 02:21

(@AdnanTanik)
Active Member
Konu başlatıcı

Söylediğinizin aynısını adım adım yaptım.Şimdi Gerekli kayıtları aştırayım çok teşekkür ederim ilginize.

Gönderildi : 04/11/2011 02:34

(@huseyinsevin)
Prominent Member

Rica ederiz iyi çalışmalar dileriz.

Gönderildi : 04/11/2011 02:35

Paylaş: