Forum

win srv 2003 to win...

Bildirimler
Hepsini Temizle

win srv 2003 to winsrv 2008 R2 migrate

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
479 Görüntüleme
(@erhankarahan)
Gönderiler: 131
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar;

Konu başlığında da belirttiğim gini srv 2003 ten srv2008 e migrate işlemi yapıcam.Yalnız ikinci bir sunucu olarak yapmak istiyorum ve aynı anda 2 dc de akrif olacak.Winsrv2008 ile birlikte srv2003 te bi süre çalışmasını istiyorum.

Bu işlem için srv 2008 makinemi adc olarak yapılandırıcam.Yalnız kafama takılan bir kaç soru var.Sonucta adc olarak yapılandıracağım srv2008 makinem dns sunucu olarak ilk aşamada winsrv2003 görecek ve bu şekilde adc olarak rolleri üstüne çekecek.Yapılandırma sona erdğinde clientlere alternatif sunucu olarak olarak winsrv2008 i dns sunucu olarak göstermem gerekecek.Yani şöleki srv2003 kapalı iken srv2008 den bağlanacaklar.Yada tam tersi şekilde yapılandırma yapmak istiyorum.Client prefereddns server olarak srv2008 görecek alternate dns server olarakta srv2003 görecek bu şekilde yapılandırabilirmiyim ?

Şimdiden Teşekkürler.

Gönderildi : 17/10/2011 15:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

2008 dns tarafında ilk olarak 2003'  görecek, ADC işlemi ve dns replikasyonu tamamlandıktan sonra 2008 suncuuda ilk dns kendisi ikinci dns 2003 olacak, istemcilerde ise sıra logon için hiç fark etmez çünkü dns sırası demek dc logon sırası demek değildir, dns e senin domain için bir sorgu yapıyor bana kerberos server getir diye, 2008 veya 2003 dc üzerindeki dns içerisinde iki kayıt var ve random olarak istemciye dönecek bu nedenle hangisini ilk kayıt yaptığın logon sırasını etkilemez.

Ama birini kapatayım diğeri çalışsın zaten işin uzmanlık gerektiren kısmı bu, eğer geçiş ve adc olayında tecrübeli ve sorunsuz yaparsan dediğin gibi çalışır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/10/2011 18:40

(@AytekinCelebi)
Gönderiler: 4
Active Member

Merhaba

2008 dns tarafında ilk olarak 2003'  görecek, ADC işlemi ve dns replikasyonu tamamlandıktan sonra 2008 suncuuda ilk dns kendisi ikinci dns 2003 olacak, istemcilerde ise sıra logon için hiç fark etmez çünkü dns sırası demek dc logon sırası demek değildir, dns e senin domain için bir sorgu yapıyor bana kerberos server getir diye, 2008 veya 2003 dc üzerindeki dns içerisinde iki kayıt var ve random olarak istemciye dönecek bu nedenle hangisini ilk kayıt yaptığın logon sırasını etkilemez.

Ama birini kapatayım diğeri çalışsın zaten işin uzmanlık gerektiren kısmı bu, eğer geçiş ve adc olayında tecrübeli ve sorunsuz yaparsan dediğin gibi çalışır.

Teşekkürler Hakan hocam sonucu bildiricem.

Gönderildi : 17/10/2011 19:18

Paylaş: