Forum

2003 serverda Sid t...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 serverda Sid taşıma

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
482 Görüntüleme
(@memetoncul75)
Gönderiler: 333
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar kolay gelsin

a.local diye bir domainim var yaklaşık 500 kullanıcı  domainde sıkıntılarım var group policy'de sorun var , bu yüzden b.yerel diye yeni bir domain oluşturup kullanıcıları buraya taşımak istiyorum böylelikle 500 kullanıcıyı gezmek zorunda kalmayayım bunu en doğru nasıl yapabilirim şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 03/10/2011 23:38

(@umitsarihan)
Gönderiler: 26
Eminent Member

(@memetoncul75)
Honorable Member
Konu başlatıcı

ümit bey teşekkürler ama bu benim soruma cevab değil farklı dmainlerden bahsediyorum

Gönderildi : 04/10/2011 00:22

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba ,
Bu işlem için aşağıdaki makale ve videoya göz atınız.
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/11/07/video-windows-server-2003-ortam-nda-admt-ile-kullan-c-ta-ma.aspx
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/09/25/active-directory-migrartion-toolkit-le-kullan-c-ve-bilgisayar-ta-ma-giri.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 04/10/2011 00:44

(@memetoncul75)
Honorable Member
Konu başlatıcı

hocam ben sorumu tekrar ediyorum sanırım anlatamadım a.local diye bir domainim var fabrikamda 2003 server yapıya sahip .

ben yeni bir 2003 server kurup yeni bir domain oluştursum adınada b.yerel dedim .

eski serverdaki 500 kullanıcıyı iki farklı domaini trust yapıp yeni domain yapıma taşımak istiyorum bunu en doğru nasıl yapabilirim .

amacım 500 clientı gezmeden bu işi yapmak

Gönderildi : 04/10/2011 00:49

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Öncelikle trust işlemini yapın. http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/11/07/video-windows-server-2003-ortam-nda-forest-trust-kavram.aspx

Daha sonra ADMT ile kullanıcıları ve SIDleri taşıyabiliyorsunuz. Dikkat etmeniz gerekn nokta, trustta dnslere forwarding eklerken, 2008 server var ise conidtional forwardinge ekleyin, aksi takdirde sıkınıt çıkarabiliyor.

Keyifli çalışmalar 

Gönderildi : 04/10/2011 01:24

(@memetoncul75)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Çok kısa bir sorum olacak Sid taşıdıktan sonra client tarafında kullanıcı bilgisayarını kapatıp acınca yeni domaine logon olacak

1: aynı masa ustu belgelerim outlookmu gelecek

2: bilgisayarım sağ tuş özelliklerinden baktığımda domain kısmında yeni domain adımı yoksa eski domain adımı yazacak

Gönderildi : 04/10/2011 12:42

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Sizin yaptığınız ayara bağlı olarak yeni domaine logon veya eski domaine logon ya da 2sine de logon olabilir. Yukarıda Rıza'nın belirttiği videoda ad transition seçeneklerinde bunu görebilirsiniz, detaylıca izleyiniz. Ek olarak makalede de sid historye dikkat etmeniz gerekir, sid historyi taşımazsanız eski paylaşımalra ulaşmada sorun yaşanacaktır.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 04/10/2011 13:30

(@memetoncul75)
Honorable Member
Konu başlatıcı

hocam videoyu izledim bu son sorduğuma cevap yoktu

herşeyi yaptık diyelim o kullanıcı iki farklı domaindede oturum acabiliyor diyelim, kaynak domainini nasıl kaldıracagım kullanıcıların masaüstü belgelerimde değişiklik olacakmı , userları taşıgıdım gibi bilgisayarlarıda admt den mi taşıyacagım yoksa farklı birşeymi yapacagım

Gönderildi : 04/10/2011 13:53

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Tool içinde wizardlar ile User Migration wizard ve Computer Migration wizard ile userları ve computerları taşıyacaksınız. Daha sonra yeni domaine herşeyiyle taşıdıktan sonra yeni domaine kullanıcılar join olabilirler. Sonra eskisini ortamdan kaldırabilirsiniz. Ancak bu işlemi önce test ortamında deneyin. En azından çıkabilecek hatalar, yaptığınız eksikleri görebilirsiniz. Test ortamında makalelerden faydalanabilirsiniz.

Gönderildi : 04/10/2011 15:04

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Aslında sid taşıma değil domain migration olarak tanımlamak daha doğru olur sanırım. Uğur bey'in söylediği gibi yeni domaininizi ayağa kaldırdıktan sonra iki domainin birbirine güvenmesini sağlayıp, sonrasında kullanıcılarınızı ve bilgisayarlarınızı bu domaine taşımanız gerekiyor. Taşıma işlemi için kullanıcının bilgisayarı açık olmalı ve ping ile ulaşabiliyor olmalısınız. Tool cliente bağlanıp ilgili değişiklikleri yapıp clienti restart ettikten sonra client yeni domainde yer alıyor. Aslında ilgili 500 bilgisayara bir şekilde yine müdahale ediyorsunuz ancak profillerini taşıma işleminden kurtuluyorsunuz. Tüm networke bu işlemi uyguladıktan sonra güven ilişkisini kaldırıp belirli bir süre kararlılık kontrolü yaptıktan sonra eski domaininizi kaldırabilirsiniz.

Gönderildi : 04/10/2011 19:22

(@memetoncul75)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim yalnız bir sorum daha var eski domainde exchange 2003 var yeni domainede sıfırdan exchange 2003 kuracagım  user mail boxlarını aktarmayacagım  , sorum kullanıcıları yeni domaine taşıyınca excxchange bilgileride geliyormu geliyorsa yeni yeni exchange 'e nasıl baglayacagız

not: kullanıcıları aktarmadan önce her kullanıcı outlook bilgilerinin backupını alacak

Gönderildi : 05/10/2011 12:32

(@memetoncul75)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar kolay gelsin

2003 den 2003'e migrationda win 7 lerde bir sıkıntı yok fakat winxp lerde sorun var şöyle

masaüstündeklasöre sağ tuş özellikler deyip güvenliğe gelip ekle dediğimde konumlar bölümünden yeni domaini göremiyorum sadece eski domain ve bilgisayar kendi ismi geliyor bu yüzden , xp yüklü pc ye local administrators gurubuna yeni domainin administrator2unu ekleyemiyorum buda computer migrationda access denied mesajı veriyor ne yapmalıyım

Gönderildi : 10/10/2011 19:36

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim yalnız bir sorum daha var eski domainde exchange 2003 var yeni domainede sıfırdan exchange 2003 kuracagım  user mail boxlarını aktarmayacagım  , sorum kullanıcıları yeni domaine taşıyınca excxchange bilgileride geliyormu geliyorsa yeni yeni exchange 'e nasıl baglayacagız

not: kullanıcıları aktarmadan önce her kullanıcı outlook bilgilerinin backupını alacak

Exchange server tarafında mailboxları move ettiğinizde ve yeni exchange üzerindeki  ayarları yaptığınızda ( connector, dnsten ip değiştirilmesi gibi) sorun olmayacaktır. Mailboxlar ile birlikte bilgiler gelri. Sadece yeni exchange serverın mail alışverişini sağlamalısınız. 

Gönderildi : 14/10/2011 20:45

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Arkadaşlar kolay gelsin

2003 den 2003'e migrationda win 7 lerde bir sıkıntı yok fakat winxp lerde sorun var şöyle

masaüstündeklasöre sağ tuş özellikler deyip güvenliğe gelip ekle dediğimde konumlar bölümünden yeni domaini göremiyorum sadece eski domain ve bilgisayar kendi ismi geliyor bu yüzden , xp yüklü pc ye local administrators gurubuna yeni domainin administrator2unu ekleyemiyorum buda computer migrationda access denied mesajı veriyor ne yapmalıyım

Siz sadece bu işlemle migration yaptınız.Ad userları, computerları ve sidleri vb. taşıdınız. Neden hala eski domaini görmek istiyorsunuz? Eğer eski domaini de görmek istiyorsanız trust yapmalısınız.

Gönderildi : 14/10/2011 20:47

Paylaş: