Forum

server secimi

Bildirimler
Hepsini Temizle

server secimi

16 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
515 Görüntüleme
(@nafizkarakaya)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

arkadaslar bi e ticaret sitesi icin server kuracagız microsoft server 2008 kullanacagız hangi sürümü isimizi görür ve siz hangisini tavsiye edersiiniz. simdiden tesekkürler

Gönderildi : 29/09/2011 17:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Bu sistem üzerinde tam olarak hangi roller çalışacak?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 29/09/2011 19:56

(@nafizkarakaya)
Active Member
Konu başlatıcı

Rol den kastınız nedir acaba ?

Gönderildi : 30/09/2011 17:49

(@www-rizasahan-com)
_

Rolden kastım bu server üzerinde web sitesi yayımlamak için sadece iis rolünümü kullanacaksınız?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/09/2011 19:27

(@nafizkarakaya)
Active Member
Konu başlatıcı

iis den baska bir alternatif varmıki ? bildigimiz web sitesi yayınlayacagım sistem asp.net 4,0 framwork

Gönderildi : 30/09/2011 19:31

(@www-rizasahan-com)
_

Tek platform windows değil tabiki linux tarafındada platform mevcut.Bu sitenin yoğunluğunun ne kadar olmasını tahmin ediyorsunuz? Cluster düşünüyor musunuz?

Gönderildi : 30/09/2011 20:02

(@nafizkarakaya)
Active Member
Konu başlatıcı

tek site yayınlayacagız ziyaretcimiz cok olacak teknik konusmalarınızdan hic bir sey anlamıyorum daha acık olabilirmisiniz ben programcıyım server icin bi ön arastırma yapıyorum

Gönderildi : 30/09/2011 20:33

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Burada size yöneltilen sorularda yapılacak yönlendirilmelerin doğru olması için.

Tercih edeceğiniz sunucu ve sunucu tipi için öncelikle yayınlayacağınız web sitesinin vereceği hizmet yoğunluluğu bilmek gerekiyor.

Yani siz derseniz ki ben günlük 100 ziyaret alacağım işlem hacmi bu kadar olur bu kadar bandwith harcarım. Duruma bakılır Co Loc. yerine Virtual Server kiralıp yapmak mantıklı olabilir. Sonuçta soğutma giderleri, bakım masrafları, yatırım maliyetleri ve geri dönüşümü size yük getirebilir.

Yok ben bunların tamamını kabul ediyorum derseniz HP ML350 G6 alıp Raid 5 ile Xeon çift işlemci 12 GB ram sağlıklı bir şekilde işinizi görecektir. Ancak size tavsiyem almadan önce alacağınız firmanın bu konularda deneyim sahibi olmasına özen gösterin.

Gönderildi : 30/09/2011 20:47

(@nafizkarakaya)
Active Member
Konu başlatıcı

Günlük ortalama 3000 üzeri ziyaretci olmasını bekliyoruz verilerimiz paylaşılmayacak kadar degerli, bu yüzden masraflar bizim icin sorun olmayacak .

Bu duruma göre ne önerirsiniz Microsoft  isletim sistemi ve makina olarak .

Gönderildi : 30/09/2011 21:01

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Bu kadar değerli veriniz olduğuna göre ve bu kadar ziyaretci alacaksanız. HP tarafında ML380 G7 bir ürünle SAS diskler ile kurulmuş raid 6 bir yapı öneririm.

Web hizmeti verecekseniz web için optimize edilmiş olan Windows Server 2008 Web Edition sürümü lisans tercih etmek en doğrusu olacağı kanaatindeyim.

Tabi verilerin güvenliği açısından backup bir sistem düşünülmeli ve ayrıca sunucu tamamen devre dışı kaldığında hizmeti devam ettirebilmek için Cluster bir yapı kurmak gerekliliği de unutulmamalıdır.

Şimdi durumun ciddiyetine göre failover cluster senoryaları devam ettirilebilir. Bu proje olarak değerlendirileceğinden uzun uzun yazmıyorum. Danışmanlık hizmeti almak doğru olur. Ancak yön vermek adına bu şekilde bilgilendirmiş olayım.

Gönderildi : 30/09/2011 21:09

(@nafizkarakaya)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak modem  olarak ne tavsiye edersiniz ? 

Gönderildi : 01/10/2011 16:36

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Böyle bir yapı için modem seçmek doğru olur mu diye düşünürüm. Bunun yerine metro hat kullanmak daha iyi olur. Eğer illaki ADSL / VDSL veya Gdat kullanacağım derseniz bunlar için Drytek ürünleri yüksek performansla çalışmaktadır. Tabi hat ve yoğunluğa göre model seçimi yapmak gerekir.

Gönderildi : 01/10/2011 16:54

(@nafizkarakaya)
Active Member
Konu başlatıcı

peki bu metro hat türk telekomdan falanmı alacagız yoksa baska firmalarmı var

Gönderildi : 01/10/2011 17:23

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Böyle tek tek sorgulamaktansa ve verileriniz bu kadar değerliyse ciddi bir veya daha fazla firmadan proje hazırlamasını istemeniz daha mantıklı olacaktır. Çünkü sadece sunucu ve işletim sistemi almak yetmeyecektir. Bu sistemin güvenliği içinde ciddi anlamda bir güvenlik duvarı kurmanız gerekecektir. E-ticaret yapacağınıza göre siteniz için ve ödeme tarafı içinde güvenlik sertifikalarıda almanız gerekecektir.

Gönderildi : 01/10/2011 17:52

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Uğur hocam çok haklı yukarıda danışmanlık hizmeti almanız sizin için faydalı olacaktır diye ifade etmiştim. Şimdi bu kadar yönlendirip gidip bunları yaparsınız sonra eksik kalır gelip burada tartışma yaşarız boşuna.

Metro hat için bölgenizde hizmet veren kuruluşlara göre değişir. Belki Türk Telekom'un metro hat hizmeti yoktur bölgenizde kim bilir. Sorgulayıp öğrenmeniz lazım.

Gönderildi : 01/10/2011 19:08

(@nafizkarakaya)
Active Member
Konu başlatıcı

Elbette yardım alacagız dısardan fakat en azından bi ön bilgimiz olsun die burda konu actım. Cevaplarınız icin tesekkür ederim .

Gönderildi : 03/10/2011 13:55

Paylaş: