Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 R2 Uzak Masaüstü Yazıcı Sorunu...!

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
437 Görüntüleme
(@m-cetindemirci)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sayın Sistem Yöneticileri ;

Kullanmakda Olduğum sistemin sunucusu Windows 2008 R2 64 bit işletim sistemi, çeşitli yerlerde 100 e yakın kullanıcım mevcut ve tamamı uzak masa üstü bağlantısı ile bağlanıyor.

Merkezi "M", Şube1 "A",  Şube2 "B"  Şube3 "C" olarak devam edeyim. her şubede de sunucular mevcut, her şube kendi içerisinde bir domain yapısına sahip. 

A şubesindeki x kullanıcısının makinasına (PC1) LPT1 den bağlı olan OKI ML 3320 yazıcım var, local ağda paylaşıma açık ve herkesin kullanabildiği bir yazıcı ( Her Kullanıcı Sınama Sayfası Gönderebiliyor ) 

A şubesindeki x Kullanıcısı kendi Makinasından (PC1)den RDP ile merkeze bağlanıp, (PC1) e LPT1 den bağlı olduğu halde herhangi bir yazının çıktısını alamamaktadır. 

A Şubesindeki y kullanıcısı (PC2)  RDP ile Merkeze bağlanıp herhangi bir yazıyı yine A şubesindeki (PC1)den LPT 1 e bağlı yazıcısından rahatlıkla çıktı alabilmekde. 

Şube Bazındaki Local ağda herhangi bir sorun yaşanmamakda, x kullacısı Aynı zamanda PC1 i kullanıyor ve localde çalıştırdığı bütün programlardan çıktı alabiliyor.

A şubesindeki x Kullanıcısı Kendi Kullanıcı adı ve şefresi ile (PC3) veya (PC2) den rdp ile merkeze bağlanıp yine (PC1) de takılı olan OKI ML3320 yazıcısından rahatlıkla çıktı Alabilmektedir. 

Her yerde Araştırdım bir sonuç Bulamadım. Windows Server 2008 de herhangi bir hata mesajı görünmemekte, yazıcıya yazı gönderildiğinde yazıcıya gönderildi uyarısı görüntülenmkede.

Şimdiden Herkese Teşekkürler.. 

Gönderildi : 16/09/2011 20:09

(@OnurPULGAT)
Gönderiler: 136
Estimable Member

Merhaba,

PC1 den RDP ile merkez dışında bir sisteme bağlantığında çıktı alabiliyor mu ? 

Gönderildi : 16/09/2011 20:47

(@m-cetindemirci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hayır Alamıyorum 🙁

Gönderildi : 17/09/2011 14:22

(@OnurPULGAT)
Gönderiler: 136
Estimable Member

PC1 in işletim sistemi nedir ? Sorun PC1 in lpt portunun terminal servera yönlenmesinden kaynaklanıyor gibi geliyor.

Gönderildi : 17/09/2011 19:32

(@m-cetindemirci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

PC1 İşletim sistemi XP pro. LPT portunu kontrol ettim bir tuhaflık yok.  localde yazarken yazdırabiliyorum. sadece rdp ile ana makinaya bağlandığımda ana makina üzerinden bu yazıcıya çıktı alamıyorum 

Gönderildi : 20/09/2011 12:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4352
Co-Helper

Anlattığınızdan 2008 üzerinde yazıcının lpt1 olarak default kurulmuş olduğunu varsayıyorum. RAW ve yazdırma biriktiricisini kontrol edin.

Birde terminal veya server tarafında net use konutu ile LPT1 tanımlaması yapın.

Yine başarılı olamazsanız driver kaynaklı bir problem olabilir servisi durdurup spooler klasörü altını temizleyip tekrar kurulum yapın. Yine net use ile kontrol edin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/09/2011 14:34

Paylaş: