Forum

Dns - şubedeki pc l...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dns - şubedeki pc ler domain e alınmıyor.

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,045 Görüntüleme
(@OzanAkgul)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Merkez(192.168.1.) ve şube(11.11.11.) olmak üzere 2
lokasyonlu yapımızda dns sorunu var. Sıkıntı şubedeki pcleri domaine
alamıyoruz.

Herhangi bir ayar vs değişmedi. 2 lokasyon arasında site to
site vpn mevcur. DC merkezde, üzerinde win srv 2008 ent var.

Pc yi domain e almaya çalıştıgımda alınan hata aşağıdadır.Pc
nin host dosyasına domain netbios ismini yazıyorum ve ping atıyor ismi çözüyor
yani. Nette yaptıgım araştırmalarda dns securty ayarlarından diyor ama denedim
olmadı.

Dc üzerindeki dns servisini kaldırıp tekrar kursam problem
olurmu ? Veya  konfigisaryon olarak nereleri kontrol etmem gerekiyor ?

Pc de akrana çıkan hata :  

Computer Name Changes:

A domain controller for the domain gtstravel could not be contacted.

Ensure that the domain name is typed correctly.

If the name is correct, click Details for troubleshooting information. 

Gönderildi : 12/09/2011 13:30

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

2 tarafdaki dns cash lerini temizliyerek netlogon servislerini yeniden başlatabilirmisiniz? bu belki çözüm olabilir. Sites and Services üzerinde replication ları kontrol edebilirmisiniz? replikasyon yapmıyor olabilir

Gönderildi : 12/09/2011 14:06

(@OzanAkgul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Dns bir tane var, merkezde dc ni üzerinde. Şubedeki pc lerde de dns merkezdeki dns server ayarlı. Yani replikasyon yok. 

Gönderildi : 12/09/2011 14:29

(@davuteren)
Noble Member

DC nin netbios ismini içerideki bir pc yi aynı isimle domaine katmanız durumunda bu gibi durumlar olabilir. kontrol edebilirmisiniz?

örneğin;  serverin netbios ismi davuteren,  içeride herhangi bir clienti davuteren adını verip domaine katmanız durumu

Gönderildi : 12/09/2011 15:48

(@OzanAkgul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Dediğiniz gibi bir durum yok. Asıl sıkıntı aynı lokasyondaki network den makineleri domain e alabiliyosun yani aynı ip aralığından. Sadece şubedeki yani farklı ip aralığından gelen taleplere cvp vermiyor dns sunucusu. ancak 2 lokasyon arasında trust ilişkisi var, birbirlerine ping atıyorlar vs.. Tahminim dns konsolun üzerinde bi yerde bir ayar yapmak lazım.

Gönderildi : 12/09/2011 15:58

(@davuteren)
Noble Member

Event Viewer daki verdiği hata kodunu yazabilirmisiniz?

Gönderildi : 12/09/2011 21:20

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

Örnegin domain adınız domain.local ise hem "domain" hem de "domain.local" yazıp domaine almayı denediniz mi?

Ayrıca tcp ayarlarından "enable netbıos over tcp-ip" seçeneginin seçili oldugunu kontrol edin.

Bi de dc üzerinde firewall kapalı mı ona bakın.

Gönderildi : 12/09/2011 22:37

(@enverakkus)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Dns bir tane var, merkezde dc ni üzerinde. Şubedeki pc lerde de dns merkezdeki dns server ayarlı. Yani replikasyon yok. 

önce bu linki 

http://www.cozumpark.com/forums/thread/189109.aspx

sonra bu linki bir incele sanırım farklı yerde arıyorsunuz sorunu bu makaleleden ve üstte ki posttan ben öyle anladım.

http://www.cozumpark.com/blogs/sa_server/archive/2008/04/26/_3101_sa-server-zerinde-site-to-site-vpn.aspx

Gönderildi : 13/09/2011 01:35

(@OzanAkgul)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Dc de system tabındaki eventlerde event id: 5781 numaralı hata düşüyor. Yukarıda dediklerinizi yaptım arkadaşlar. Ayrıca yapı çalışıyordu yani şubedeki pc leri domaine dahil edebiliyoduk durup dururken oldu belkide bir güncelleştirmeden kaynaklı.. Enver arkadaşımınız verdiği linker bizim sorunumuzla ilgili değil maalesef. Juniper firewall la vpn var 2 lokasyon arasında ayrıca tüm protokoller açık.

Gönderildi : 13/09/2011 17:39

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Aynı sorunla bende karşılaştım.Merkezdeki sunucunda 2 ethernet varsa sıkıntı bundan kaynaklanabiliyor.RRAS kurulu sistemimde 2 bacakta birbiri ile routing halinde olmasına rağmen dış bacaktan pcleri domaine alamıyorduk.Gereksiz ethernet kartı olduğunu gördük ve çıkarmaya karar verdik.

Gönderildi : 13/09/2011 19:35

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

DNS Gre portunu(53 portu) sunucu iç IPsine yönlendirmeyi denedikten sonra domaine alma işlemini dener misin?

Gönderildi : 28/09/2011 22:51

Paylaş: