Forum

windows server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows server 2008 r2 sistem yeniden kurulumu

13 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
359 Görüntüleme
(@YasinOzbek)
Gönderiler: 141
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar dc olan serverimin sistemini yeniden kurmak istiyorum serverim de ad, dhcp, dns bulunmaktadır sistem kurulmadan önce ve kurduktan sonra nasıl bir yol izlemeliyim.

Daha önce bir hata düştüm ve sql i bu makineye kurdum ve sistemim altüst oldu sql serveri windows server 2003 small business makinem var oraya kurmayı düşünüyorum. Görüşlerinizi Paylaşırmısınz.

Teşekkür ederim 

Gönderildi : 26/08/2011 01:09

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar dc olan serverimin sistemini yeniden kurmak istiyorum serverim de ad, dhcp, dns bulunmaktadır sistem kurulmadan önce ve kurduktan sonra nasıl bir yol izlemeliyim.

Daha önce bir hata düştüm ve sql i bu makineye kurdum ve sistemim altüst oldu sql serveri windows server 2003 small business makinem var oraya kurmayı düşünüyorum. Görüşlerinizi Paylaşırmısınz.

Teşekkür ederim 

SQL sadece uninstall etseniz ?

Gönderildi : 26/08/2011 02:13

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

sistemimde de bazı çalışmayan servisler var ve problem yaşıyorum bu yüzden sistemi yeniden kurmak kusursuz işe devam etmek istiyorum bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ve bu hafta sonu bu işleme başlamak istiyorum mesela dns kayıtlarının yedeğini almam gerekiyormu sistem kurulumundan sonra terminallerin logon olması için ve kullanıcı yapılandırmalarının da bir yedeği gerekiyor

Gönderildi : 26/08/2011 13:44

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

sistemimde de bazı çalışmayan servisler var ve problem yaşıyorum bu yüzden sistemi yeniden kurmak kusursuz işe devam etmek istiyorum bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ve bu hafta sonu bu işleme başlamak istiyorum mesela dns kayıtlarının yedeğini almam gerekiyormu sistem kurulumundan sonra terminallerin logon olması için ve kullanıcı yapılandırmalarının da bir yedeği gerekiyor

O zaman domain yedekleme ve reinstall için forumd sağlam bir araştırma yapmalısınız.

Gönderildi : 26/08/2011 14:10

(@TahsinSahin)
Gönderiler: 163
Reputable Member

Kurulumu yapabilirsin  hafta sonu kullanıcıların sistemi kullanmıyor ise serverı kurar tekrardan üzerine AD,dns,vb işlemleri yaparsın bence yedek alacak herhangi bir şey yok. sql i dc üzerine kurma başka bir servera kur .olay gelsin

Gönderildi : 26/08/2011 15:05

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

dns kayıtları ve kullanıcı profilleri hepsini yenidenmi oluşturmam gerekiyor beni en çok düşündüren yanı bu yaklaşık 50 tane kullanıcı var

Gönderildi : 26/08/2011 17:11

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Evet temiz kurulum istiyorsan yeniden oluşturman gerekecek.Active directory e toplu kullanıcı ekleyen bir uygulama geliştirdim basit bir excel uygulaması.Eğer forumda paylaşmamda sakınca yoksa ve işine yarayacaksa paylaşabilirim.Aksi taktide elle girmen gerekecek.50 kullanıcıda çok fazla değil.Zamanın varsa elle gir derim.Yine de seçim senin.Kolay gelsin.

Gönderildi : 26/08/2011 18:31

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Active directory i yeniden kurduktan sonra terminallerde bir işlem yapmadan kullanıcı hesaplarını oluşturunca yine logon olabilirler mi????

Gönderildi : 28/08/2011 11:38

(@serkanates)
Gönderiler: 1283
Üye

Active directory i yeniden kurduktan sonra terminallerde bir işlem yapmadan kullanıcı hesaplarını oluşturunca yine logon olabilirler mi????

Selamlar;

Eğer herhangi bir yedek almadan temiz bir active directory kurup aynı hesap isimlerini açmayı kastediyorsanız kesinlikle hayır çalışmayacaklar. Böyle birşey yapmamanızı öneririm. Her ne kadar hesap isimleri, kullanıcı adları aynıda olsa SID değerleri birbirini tutmayacağından tüm sisteminiz duracaktır. Sistemde bir dosya sunucunuz varsa dosya erişim izinlerine kadar sorun yaşarsınız. Ertan ERBEK beye katılıyorum. Domain yapısındaki bu tür kapsamlı operasyonlar için mutlaka yaptığınız her adımdan emin olunuz. 50 terminal küçük bir rakam değil. Mutlaka System State yedeğinizi alın (bu operasyondan önce ve diğer zamanlarda da günlük). Ben olsam sunucunun sistem diskininde bir imajını (Bknz: Acronis ve türevleri) alırdım ki felaket anında başladığım noktaya dönebileyim. Haftasonu tercihiniz doğru, herşey yolunda giderse birkaç saatlik bir süreç olur. Son tavsiyem ise bu işi çalışan sisteminizde uygulamadan önce farklı bir sunucu üzerinde (OEM bir pc bile olabilir) test etmeniz.

Dostlukla...

Ayrıntılı bilgi için : http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc771290(WS.10).aspx

Gönderildi : 01/09/2011 03:19

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

Arkadaş Allah aşkına altı üstü 50 bilgisayar. 500 değil en fazla 1 saatini alır. kur tekrar kuıllanıcı oluştur 

Gönderildi : 03/09/2011 20:47

(@CihanKol)
Gönderiler: 105
Estimable Member

Merhaba,

Yeniden kurulum  ve sistemin hazırlanması çok problem olmayacak gibi görünse de  kullanıcılar eski domaini bulamayacağından dolayı tüm kullanıcıları domainden çıkarıp yeni domaine dahil etmen gerekecek ve bu durumda bütün kullanıcıların profillerinin taşınması derken büyük bir iş yükü olacaktır diye düşünüyorum.

Nacizane tavsiyem elinde farklı bir makina var ise bu mevcut domaine additional bir dc ekleyerek tüm rolleri bu additional dc üzerine taşımanız ardından bu kullandığınız makinayı off konuma geçirmenizdir.

Off konuma geçen makina temiz kurulumun ardından tekrar DC pozisyonuna geçirerek sorunu aşabilirsiniz ki bu bahsettiğim iş yarım gününüzü almaz diye düşünüyorum...

Kolay Gelsin.. 

Gönderildi : 04/09/2011 23:40

(@YasinOzbek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tüm bilgisayarları domainden çıkarıp sistemi temiz bir şekilde kurdum ve daha sonra clientleri tekrar domaine ekledim 2 günümü aldı ama temiz bir sistem oldu verdiğiniz bilgi ve destek için teşekkür ederim

Gönderildi : 10/09/2011 22:46

(@serkanates)
Gönderiler: 1283
Üye

tüm bilgisayarları domainden çıkarıp sistemi temiz bir şekilde kurdum ve daha sonra clientleri tekrar domaine ekledim 2 günümü aldı ama temiz bir sistem oldu verdiğiniz bilgi ve destek için teşekkür ederim

Geri bildirim için teşekkürler. Sisteminizin "System State" yedeğinin güncel tutulması ve giriş seviyesi bir sunucu üzerinde en azından 1 adet "Additional Domain Controller" bulunması felaket anlarında fayda sağlayacaktır. Domain yapısının tek bir sunucu üzerinde hizmet vermesi takdir edersinizki risk taşımaktadır.

Not :  Sisteminizde zaten böyle bir yapı mevcut ve zaten yedeklerinizi alıyorsanız lütfen mesajımı gözardı ediniz. 

Gönderildi : 11/09/2011 06:17

Paylaş: