Forum

Group policy ile ou...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Group policy ile outlook 2003'te rule oluşturmayı nasıl engelleyebiliriz?

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
488 Görüntüleme
(@AliYonca)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Group policy ile outlook 2003'te rule oluşturmayı nasıl engelleyebiliriz?

Internette genel bir araştırma yaptım fakat istediğim bilgiye ulaşamadım.

NOT: Yeni bir policy oluşturdum ve User Configuration - Administrative Templates kısmına "Outlk11.adm" yi ekledim.

Burada çıkan ayarlarda "rule" ayarları ile ilgili bir kısım bulamadım.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla.

Gönderildi : 16/08/2011 15:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Ali bey,

Bildiğim kadarı ile hide yapabiliyorsunuz ancak kısayol ile kurallar yine çalışıyor yani eğer kısayol tuşunu biliyorsa kullanıcı GPO üzerinden rule ları kapatamıyorsunuz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/08/2011 01:00

(@AliYonca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ali bey,

Bildiğim kadarı ile hide yapabiliyorsunuz ancak kısayol ile kurallar yine çalışıyor yani eğer kısayol tuşunu biliyorsa kullanıcı GPO üzerinden rule ları kapatamıyorsunuz.

Anladım GPO ile yapamıyoruz. Peki bu işi engellemenin başka bir yolu var mı? GPO olmasada tüm bilgisayarları tek tek ayarlamam gerekse bile bu işi yapmanın bir yolu olmalı diye düşünüyorum.

NOT: Mail sunucumuz Exchange değil.

Gönderildi : 17/08/2011 12:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ali bey yanlış anlamayın ama GPO da olmaması zaten bu isteğin çok da mantıklı olmadığını gösterir. Yani insanlar kural yazsın bunun ne sakıncası olabilir ki ?

Daha önce böyle bir yasaklama ihtiyacım olmadığı için bir yorum yapamıyorum ancak böyle bir yasaklamanın olduğunuda sanmıyorum.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/08/2011 12:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Şimdi kısa bir araştırma yaptım herhalde otomatik forward rule var şirket maillerini dışarıya atan ve bunun için en iyi çözüm hub transport rule ancak siz exchange kullanmıyorsunuz bu durumda bu çözüm işinizi görmeyecektir, sizde bu nedenle sizin MTA tarafında bir çözüm bulmaya çalışmanız gerekli.

Gönderildi : 17/08/2011 12:17

(@AliYonca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şimdi kısa bir araştırma yaptım herhalde otomatik forward rule var şirket maillerini dışarıya atan ve bunun için en iyi çözüm hub transport rule ancak siz exchange kullanmıyorsunuz bu durumda bu çözüm işinizi görmeyecektir, sizde bu nedenle sizin MTA tarafında bir çözüm bulmaya çalışmanız gerekli.

Evet Hakan Bey, şirket maillerinin otomatik olarak özel e-mail adreslerine gönderilmesini engellemek istiyoruz. Bunun için rule oluşturma işleminin yasaklanması kesin bir çözüm olabilirdi.

Aklıma bir fikir geldi ama olabilirliği konusunda şüpheliyim. Kullanıcıların hepsine ilk sırada olacak şekilde bir rule hazırlasak ve gelen tüm mailler için hiçbirşey yapma desek nasıl olur ? İlk sıradaki rule işleyeceği için ikinci sıradaki rule devre dışı kalıyor mu? Birde GPO ile oluşturduğumuz bu kuralı tüm kullanıcıları için uygulayabiliyor muyuz? Tabiki kuralın silenmesininde engellenmesi gerekiyor.

Gönderildi : 17/08/2011 13:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bildiğim kadarı ile GPO dan rule yayınlayamıyorsunuz ki bu olmadığı için siz bu kuralı yazsanız bile kullanıcı silecektir.

bence en iyi çözüm sağlam bir MTA çözümü örneğin exchange server = hub transport server veya DLP çözümü veya RMS. Zaten bu sistemlere insanlar sizin düşündüğünüz gibi kolay çözebilse dünya para vermezler.

Gönderildi : 17/08/2011 15:20

(@AliYonca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bildiğim kadarı ile GPO dan rule yayınlayamıyorsunuz ki bu olmadığı için siz bu kuralı yazsanız bile kullanıcı silecektir.

bence en iyi çözüm sağlam bir MTA çözümü örneğin exchange server = hub transport server veya DLP çözümü veya RMS. Zaten bu sistemlere insanlar sizin düşündüğünüz gibi kolay çözebilse dünya para vermezler.

Hakan Bey, şuanki durumda bir talimat çıkartarak kişilerin otomatik yönlendirme yapmalarını engellemeye çalışacağız. Tabi gelen giden mailleri takip etmem gerekecek. Şuan bundan başka bir çözüm görünmüyor. İleriye dönük olarak DLP çözümüne sıcak bakıyorum. Fakat bundan 8 ay öncesinde DLP çözümlerini araştırmıştım. Mevcut DLP çözümlerinde (McAfee, Symantec v.b.) agentların 64 bit desteği bulunmamaktaydı. Şuan için 64bit desteği olan güvenilir bir DLP çözümü önerebilir misiniz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 17/08/2011 15:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Websense ve RSA.

Gönderildi : 17/08/2011 16:37

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Hakan Bey, şuanki durumda bir talimat çıkartarak kişilerin otomatik yönlendirme yapmalarını engellemeye çalışacağız. Tabi gelen giden mailleri takip etmem gerekecek. Şuan bundan başka bir çözüm görünmüyor. İleriye dönük olarak DLP çözümüne sıcak bakıyorum. Fakat bundan 8 ay öncesinde DLP çözümlerini araştırmıştım. Mevcut DLP çözümlerinde (McAfee, Symantec v.b.) agentların 64 bit desteği bulunmamaktaydı. Şuan için 64bit desteği olan güvenilir bir DLP çözümü önerebilir misiniz?

Teşekkürler.

Merhaba  ,

İnfowatch Kullanabilirsiniz   http://infowatch.com/demos 

Gönderildi : 17/08/2011 17:36

(@AliYonca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz örnekler için teşekkür ederim.

Hepsini araştırdım fakat aralarında Türkiye'de desteği olan yok.

Türkiye'de desteği olması benim için çok önemli. 

Öneri isterken belirtmem gerekirdi bunun için özür dilerim.

Gönderildi : 17/08/2011 20:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Websense' in desteği var ama büyük hesap olursanız 🙂

Gönderildi : 18/08/2011 01:13

Paylaş: