Forum

Merkez'e WinServ200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Merkez'e WinServ2008ST r2 64x - Şubeye WinServ2008ST 32x kurulabilir mi ?

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
360 Görüntüleme
(@CihanGUNGOR)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Merkez'e Windows Server 2008ST r2 64x kurulumunu yaptığım DC serverin site yapısında diğer şubeye Windows Server 2008ST 32x DC kurduğumda aralarındaki replikasyonda ve değer işlemlerde bir sıkıntı olurmu. Yani merak ettiği şey platform farklı olduğundan bana sıkıntı çıkarır mı ?

Saygılar

Gönderildi : 16/08/2011 03:00

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba

Merkez'e Windows Server 2008ST r2 64x kurulumunu yaptığım DC serverin site yapısında diğer şubeye Windows Server 2008ST 32x DC kurduğumda aralarındaki replikasyonda ve değer işlemlerde bir sıkıntı olurmu. Yani merak ettiği şey platform farklı olduğundan bana sıkıntı çıkarır mı ?

Saygılar

AD gbi roller bit bazlı olarak çalışmıyorlar. Bu nedenle herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum. Sorun sadece 32 bit sistemin kaldıramıyacağı bir yoğunlukta 64 bit sunucu ayakta kalırken 32 sunucu cevap vermeyi kesecektir, bu durumda 32 bit sunucuyu DNS olarak gösterdiğiniz istemciler DNS cevabı alamayınca ikinci DNS yönlecekler eğer 64 bit lik sistem tanımlı ise cevabı ondan alıp domaine entegre olacaklar.

Bahsi geçen sistemi kaldıramama durumu cidden ilginç, büyük yapılarda gördüğüm son 32 bitlik windows server 2003 üzerinde 700 yakın kullanıcı vardı ve exchange mail ve adress gurup listelerinide barındıyordu. Durum bu olunca yapıda bu veyahut daha fazla kullanıcı olmayacak ise sanırım 32 bit olanda öyle kolay kolay cevap vermeyi kesmeyecektir. Fakat her zaman en stabil yapı homojen olan yapıdır.

64 bit ile 32 bit arasında ki temel fark bir sistemin bir satırlık kodda 32 bitlik kümeyi işlerken diğerinin 64 bitlik kümeyi işlemesidir. Eğer sunucularda sadece AD rolleri varsa sorun yok ama farklı konularda ağır uygulamalar paralel olarak çalışacaksa cevap sürelerinin değişmesi muhtemel ki bu durumda paralel işlemler en yavaş sistemin hızından çalışacağından 64 her zaman 32 bit olanı bekleyecektir.

* Daha önce meraktan kurup denemiştim 🙂 hali hazırda çalışmalarında bir sorun olmadı. Fakat benim denediklerim ikisininde domain levelleri doğal olarak aynı idi çünki ben hali ahzırda olan domaine eklemiştim  . Eğer foreste direk katmayacak ve yeni bir forest ile trust ilişkisi kuracaksanız o zaman levellere dikkat. Siz foreste ikinci sunucu olarak eleyeceksiniz ama belki başka birisi ikinci foresti trust yapmak ister :).

Gönderildi : 16/08/2011 05:16

(@CihanGUNGOR)
Gönderiler: 50
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ertan Hocam,

Detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Çok işime yarayacağını düşünüyorum.

Saygılar

Gönderildi : 16/08/2011 14:06

Paylaş: