Forum

Name Server Konfigu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Name Server Konfigurasyonu Hk.

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
331 Görüntüleme
(@CemYilmaz)
Gönderiler: 97
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Name server'imizi sirket yapimiz icerisine bulunan sunucumuz uzerine almak istiyoruz. Bunun icin oncelikle birkac soru sormak istiyorum?

1. Name server için dc uzerinde ilgili zone olusturularak tum kayıtları (ns,a,cname,mx.spf,ptr) burada tutmak yapi icin saglikli bir durum söz konusu mu?
  2. Yada diger bir yontem olarak, localde yeni bir sunucu kurulup domaine alma isleminden sonra tum dns kayitlarini burada mi tutmak yapi icin daha uygun olur?

Production ortamda kurumsal olarak dusundugunuzde bu yapi sizce nasil olmali?

Ayrica, isp tarafinda yonledirme islemi icin, sadece name server ip adresini ve ismini (orn: 212.212.212.2 ns1.xyz.com) girmek yeterli olacaktir saniyorum.

Yukarida anlatmis oldugum konu ile alakali eksik yada yanlis bir durum var ise beni bilgilendirmenizi rica ediyorum. 

Siz degerli arkadaslarim konuyla alakali bilgilerinizi almak istiyorum?

Tesekkur ederim.

Saygilar.

Gönderildi : 12/08/2011 16:25

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

DNS için DC nizi kullanmanızı tavsiye etmem.Çünkü dışardan yapılacak butun sorgularla DC niz ilgilenmek durumunda kalacak ve performans düşecektir.Bunun için ayrı bir DNS sunucu kurun ve mumkunse DMZ bölgeniz varsa oraya kurun.

dışarıda ns kayıtlarını yonlendirmeniz yeterli olacaktır.Fakat firewall de 53 nolu portu nat lamayı unutmayın..

Gönderildi : 12/08/2011 18:02

Paylaş: