Forum

GPO uygulanmıyor

Bildirimler
Hepsini Temizle

GPO uygulanmıyor

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
426 Görüntüleme
(@EmrahOzdemir)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Sorunum şu :

A lokasyonunda çalışan kullanıcılarım A isimli ou'nun altındalar.

Terminal Server'ım TS isimli ou'nun altında.

A ou'suna bir policy uyguluyorum (proxy belirtiyorum). Bu policy'nin security filtering bölümünde auth. users gözüküyor.

Ancak TS ou'sunun altındaki server'a bağlandığımda , gpresultta A ousuna uyguladığım policy çıkmıyor. TS ou suna uygulanan policy çıkıyor.

Sunucuyu TS ou'sundan çıkarttığımda a ousuna uyguladığım policy gpresultta gözüküyor Ve dolayısıyla proxy ayarı çalışıyor.

İlgili makalede diyor ki

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/09/group-policy.aspx

"Enable ile seçenek devreye sokulduktan sonra Mode seçeneklerinde , Replace mod seçilirse User Configuration ve Computer Configuration ayarlarında bir çakışma olduğunda , Group Policy , Computer Configuration içindeki ayarı devreye sokar.User Configuration içindeki tüm ayarlar çakışmayanlar da dahil olmak üzere devre dışı kalır.Merge mod seçildiğinde ise , çakışma durumunda yine Computer Configuration içindeki  ayar geçerli sayılır.Çakışan ayar dışında User Configuration içindeki tüm ayarlar uygulanmaya devam eder."

Ancak sanırım benim sorunum üstünlükten ziyade, gpresult ile apllied olanları listelediğimde A ousuna uyguladığım gpo'nun hiç gözükmemesi.. (merge modda da denedim) Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ?

Gönderildi : 08/08/2011 14:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Emrah bey merhaba,

Siz TS OU için Loopback policy kullandınız mı ? Buna ihtiyacınız var mı ?

Bahsettiğiniz sorun bunun kullanımı ile alakalı duruyor.

Ayrıca A OU suna user policy uyguluyorsunuz TS OU suna makine policy sonra TS login olan bir userda gpresult gibi bir çıktı alıyorsunuz, bunu bizimle paylaşırmısınız ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/08/2011 17:18

(@EmrahOzdemir)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevabınızdan sonra, gpresult'u html olarak aldım. Orada msdos ekranında görmediğim bir policy daha vardı, o policy 'nin loopback ayarlarını merge yaptıktan sonra istediğim policy "en azından" result çıktılarında gözükmeye başladı. (applied olarak) Ancak, bu sefer de internet explorer'ın proxy ayarlarına girince, proxy ayarlarının gelmediğini gördüm 🙂 Bunun sebebi ne olabilir ? Policy e edit dediğimde settings te ilgili yerde ip adresimin yazılı olduğunu görüyorum. Result'un üst tarafında applied olarak görebiliyorum. Ancak resultun altında internet explorer maintence bölümünde, gözükmüyor, dolayısıyla uygulanmıyor. Result un tamamını paylaşmak istemiyorum çünkü çok karışık başka gpo lar da mevcut . (Ancak bunlardan hiçbirinde proxy ayarı yok) Benim anladığım kadarıyla bu şekilde olduğu zaman proxy ayarı bulunan gpo dan bu ayarı alması lazım..

Üzerinde uğraşmadan cevap yazmak istemedim, yardımınız için teşekkürler.

Gönderildi : 08/08/2011 19:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

tekrar soruyorum, TS OU su için loopback uyguluyormusunuz ? Eğer uyguluyorsanız bu durumda proxy almamanız normal.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/08/2011 01:43

(@EmrahOzdemir)
Active Member
Konu başlatıcı

Gecikme için üzgünüm. Evet loopback uyguluyoruz. Dediğim gibi, merge moduna aldığımız zaman düzeleceğini umuyorum. Ancak bu sefer de computer settings i almıyor gibi gözüküyor. Ben uğraşıp sonuçlandırabilersem sonucu geri döneceğim. Tekrar teşekkürler.

Gönderildi : 09/08/2011 21:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Loopback var ise o zaman merge yapmanız halinde hem kullanıcıların bulunduğu OU altındaki user config hemde TS OU sundaki config birleştirilir, sizdeki sorun bilgisayar policy ile ilgili herhalde ama bunu etkileyen bir sorun olmaması gerekiyor.

Gönderildi : 10/08/2011 00:40

Paylaş: