Forum

active directory ha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] active directory hata

15 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
7,959 Görüntüleme
(@LEVENTSENGECAL)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

Kolay gelsin arkadaşlar...mevcut ups anlık hata verince serverların ani kapanması sonucu active directory de şöyle bir hatayla karşılaştık.

Not: Bu bilgi bir ağ yöneticisi için verilmiştir.  Ağınızın yöneticisi değilseniz, C:\Windows\debug\dcdiag.txt dosyasında kaydedilen bu bilgiyi yöneticinize bildirin.

DNS, "xxx.xxx.tr" etki alanının Active Directory Etki Alanı Denetleyicisi'ni (AD DC) bulmak amacıyla kullanılan hizmet konumu (SRV) kaynak kaydı için sorgulanırken şu hata oluştu:

Hata şuydu: "DNS adı yok."
(hata kodu 0x0000232B RCODE_NAME_ERROR)

Sorgu _ldap._tcp.dc._msdcs.xxx.xxx.tr için SRV kaydına aitti

Bu hatanın bilinen nedenleri:

- AD DC'leri bulmak için gerekli olan DNS SRV kayıtları DNS içinde kaydedilmemiş. Bu kayıtlar, etki alanına bir AD DC eklendiğinde DNS sunucusuna otomatik olarak kaydedilen kayıtlardır. Bunlar belirlenen zaman aralıklarında AD DC tarafından güncelleştirilir. Bu bilgisayar aşağıdaki IP adreslerine sahip DNS sunucularını kullanmak üzere yapılandırıldı:

192.168.0.3

- Aşağıdaki bir veya daha fazla bölgenin, alt bölgesine ilişkin temsilcisi yok:

xxx.xxxl.tr
xxx.tr
tr
. (kök bölgesi)

client makinaları xxx.xxx.tr etki alanına al deyince bu hatayı veriyor...netbios XXXXX ad olarak domaine dahil edebiliyorum ama neden bu hatayı alıyorum yada nasıl çözebilirm....server win2003 tr, clientlerden server ping atabiliyorum...yani fiziksel iletişim kurabiliyorum ama DNS üzerinde ne yapmam lazımki bu sorunu çözeyim....

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..iyi çalışmalar...

Gönderildi : 28/07/2011 17:20

(@mesutaladag)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Merhabalar,

Aşağıdaki işlemleri adım adım uygulayın:

1.Tüm DC'ler üzerine Windows Server 2003 CD'si icerisinde Support\tools altindan setup.exe ile Server Support Tool'lari kurun.
2.Tüm DC'lerde netdiag /fix komutunu calistirarak yanlis ya da olmayan SRV kayitlarinin DNS'de olusmasini saglayin.
3.Sonrasinda DC'ler üzerinde Program Files > Support Tools klasörü altinda iken komut satırında "net stop Netlogon" ve then "net start Netlogon" ve dcdiag komutlarını sırası ile uygulayın.
4.Yine DC'ler üzerinde "ipconfig /flushdns" ve "ipconfig /registerdns" komutlarını sırasıyla çalıştırın.
5.Sonrasında tekrar denerseniz sorununuzun çözülmüş olması gerekiyor.

Mesut Aladag.
Microsoft MVP, MCT

Gönderildi : 28/07/2011 20:13

(@LEVENTSENGECAL)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim...sorunum çözüldü tüm srv kayıtları oluştu. elinize sağlık..

Gönderildi : 29/07/2011 13:37

(@MuratKALAK)
Gönderiler: 75
Estimable Member

aynı problem bende de var dc kurulumunu yeni yapıyorum. belirttiğiniz çözümü uyguladım ancak sonuc alamadım.

etki alanım yc.local ve client a yc.local yazdıgımda hata alıyorum. yc (netbios) yazdıgımda ise kullanıcı adı şifre soruyor daha sonrasında hata alıyorum

etki alanına yc.local yazdıgımda aldıgım hata :

Not: Bu bilgi bir ağ yöneticisi için verilmiştir.  Ağınızın yöneticisi değilseniz, C:\Windows\debug\dcdiag.txt dosyasında kaydedilen bu bilgiyi yöneticinize bildirin.

DNS, "yc.local" etki alanının Active Directory Etki Alanı Denetleyicisi'ni (AD DC) bulmak amacıyla kullanılan hizmet konumu (SRV) kaynak kaydı için sorgulanırken şu hata oluştu:

Sorgu _ldap._tcp.dc._msdcs.yc.local için SRV kaydına aitti

- AD DC'leri bulmak için gerekli olan DNS SRV kayıtları DNS içinde kaydedilmemiş. Bu kayıtlar, etki alanına bir AD DC eklendiğinde DNS sunucusuna otomatik olarak kaydedilen kayıtlardır. Bunlar belirlenen zaman aralıklarında AD DC tarafından güncelleştirilir. Bu bilgisayar aşağıdaki IP adreslerine sahip DNS sunucularını kullanmak üzere yapılandırıldı:

192.168.2.20

yc.local
local
. (kök bölgesi)

Etki alanına yc yazdıgımda ise : dns adını çözümleme denemesi başarısız oldu. vs..

teşekkürler

Gönderildi : 01/10/2011 13:59

(@MuratKALAK)
Gönderiler: 75
Estimable Member

hata registry kayıtlarındaki problemden kaynaklanıyormuş. hklm içerisinde -tam olarak yerini hatırlamamıyorum- hostname,nv hosname, birtane daha var bu şekilde nv kayıtlı olan girdi.bunların karşılıkları boştu veya eski etki alanı adım yazıyordu.onları temizleyip yeni alan adımı ve netbios adımı girdim.sorun çözüldü.

Gönderildi : 02/10/2011 19:23

(@TubaKAGAN)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Server 2012 de aynı hatayla karşılaştım . İlk başta sorun olmazken şimdi bağlanamıyorum. netdiag /fix komutuda çalışmıyor.

Bu hatayı nasıl düzeltebilirim ? Ve neden böyle bir hata oluşuyor ? 

Gönderildi : 11/04/2013 18:51

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

dns sunucuya girin ve domain zoneunuz üzerinde sağ tıklayıp "new delegation" seçin. domain adı olarak _msdcs yazıp, sonraki adımda dns sunucunuzun fqdn adresini yazın. sunucudaki netlogon servisini restart edin.

bu hata migration, yukarıdaki gibi registryi sorunları yüzünden ortaya çıkabiliri.

Gönderildi : 12/04/2013 00:50

(@TubaKAGAN)
Eminent Member

dnsleri : 127.0.0.1 ve 192.168.1.1 yapınca cmd netlogon restart , ipconfig /registerdns ve ipconfig/flushdns yapınca srv otomatik olarak oluştu. Ama 192.168.1.x blokalrına ping atamıyorum. 

Gönderildi : 12/04/2013 12:56

(@Selmanalikose)
Gönderiler: 8
Active Member

Merhaba;

Virtualbox uygulamasına Windows server 2012 r2 kurdum. Active direktory rolünü ekledim. Ardından 1 adet windows 10 user makinesı kurdum 2 makine birbirini görebiliyor ve pingleyebiliyor. Yalnız Userı domaine alamıyorum yukarıdaki yaşanan hatanın aynısını aldım. 

etki alanım KOSE.local ve client a KOSE.local yazdıgımda hata alıyorum. yc (netbios) yazdıgımda ise kullanıcı adı şifre soruyor daha sonrasında hata alıyorum

etki alanına KOSE.local yazdıgımda aldıgım hata :

DNS, "KOSE.local" etki alanının Active Directory Etki Alanı Denetleyicisi'ni (AD DC) bulmak amacıyla kullanılan hizmet konumu (SRV) kaynak kaydı için sorgulanırken şu hata oluştu:

Sorgu _ldap._tcp.dc._msdcs.kose.local için SRV kaydına aittir.

Server konusunya yeniyim yukarıda bahsettiginiz işlemleri yapmaya çalıştım ama yine aynı hatayı aldım. Rica etsem banada yardımcı olabilirmisiniz ?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 31/01/2019 14:44

(@Selmanalikose)
Gönderiler: 8
Active Member

Merhaba;

DNS ayarlarını yaptıgımda sorun giderildi. Yalnız NETBİOS adı ile domaine alabiliyorum. KOSE.LOCAL yaptıpımda hata vermektedir. Bunu nedeni ile ilgili bilgi alabilirmiyim. Windows Server 2012 R2 işletim sistemi .

Gönderildi : 05/02/2019 14:48

(@qvkare)
Eminent Member

Merhaba ben de yeni başlıyorum sorduğum sorular basit gelirse kusura bakmayın yardımcı olabilirseniz sevinirim, benzer hatayı alıyorum.

Yapıda Fortigate in dns ile dcdeki ana pcnin dns i çakışıyor sanırım. 

Dcnin ip adresi 10.20.0.11 üzerinde olduğu için dnsyide bunu alıyor doğru mu?
------------

Not: Bu bilgi bir ağ yöneticisi için verilmiştir. Ağınızın yöneticisi değilseniz, C:\WINDOWS\debug\dcdiag.txt dosyasında kaydedilen bu bilgiyi yöneticinize bildirin.

DNS, "deneme.intra" etki alanının Active Directory Etki Alanı Denetleyicisi'ni (AD DC) bulmak amacıyla kullanılan hizmet konumu (SRV) kaynak kaydı için sorgulanırken şu hata oluştu:

Sorgu _ldap._tcp.dc._msdcs.deneme.intra için SRV kaydına aitti

8.8.8.8
195.175.39.39

deneme.intra
intra
. (kök bölgesi)

--------------

Gönderildi : 27/05/2022 11:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Domain controller ve istemci tüm makinelerin DNS ip adresi DC ip adresleri (aslında DC değil ama DNS DC üzerinde olduğu için) olmalıdır. 8.8.8.8 gibi ip adreslerini kullanamazsınız.

DNS üzerinde ise forwarder tanımlayıp 8.8.8.8 ip adresi yazabilirsiniz.

Özetle hem iç domain ismi hemde google, youtube, cozumpark gibi isimleri hep DC üzerindeki DNS cevaplar.

domain.local için zaten DNS üzerinde zone vardır ve SRV kayıtları başta tüm bilgileri logon vb işlemler için verir.

cozumpark.com u ise 8.8.8.8 e sorması için DNS üzerinde forwarder tanımlamanız yeterli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/05/2022 11:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

DNS için bu makaleyi okumanızı öneririm.

https://www.cozumpark.com/dns-domain-name-system/

https://www.hakanuzuner.com/dns-zone-delegation-dns-zone-delegasyonlari-dns-zone-yetkilendirme/

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/05/2022 11:19

(@qvkare)
Eminent Member

Teşekkür ederim Hocam makaleleri okuyup temelin öğreneceğim. 

Gönderildi : 27/05/2022 11:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, kolaylıklar dilerim.

Gönderildi : 27/05/2022 13:58

Paylaş: