Forum

Exchange database i...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange database in NAS a taşınması

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
390 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Win2003 Ent. yüklü bir serverda exchange 2003 entp.var ve server ın disklerinde yeterli alan kalmadığından dolayı exchange Database ini NAS server a taşımak istiyorum ve NAS server uzerinden çalışmaya devam etmesini sağlamalıyım.Bu işlemi nasıl yaparım.Nelere dikkat etmem gerekir.Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/07/2011 17:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33009
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Öncelikle NAS üzerinde yeterince disk I/O yapabileceğinizden emin olun, yani exchange için ayırdığınız LUN performansı çok önemlidir.

Ardından yeni bir Storage group ve altına ihtiyacınız kadar mailbox database açın ve move işlemi ile taşımaya başlayın.

Bu single instance yapısını bozacak olsada mevcut db yi 5 veya elinizdeki exchange sürümüne göre daha fazla sayıda edb ye bölerek daha doğru bir yapı oluşturmuş olursunuz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/07/2011 20:17

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba arkadaşlar

Win2003 Ent. yüklü bir serverda exchange 2003 entp.var ve server ın disklerinde yeterli alan kalmadığından dolayı exchange Database ini NAS server a taşımak istiyorum ve NAS server uzerinden çalışmaya devam etmesini sağlamalıyım.Bu işlemi nasıl yaparım.Nelere dikkat etmem gerekir.Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler.

Merhaba,

Elinizde bulunan NAS ın marka ve modelini öğrenebilirsek hangi şekillerde sistemineze bağlayıp ne tür şartlar aldında taşıma yapabileceğiniz konusunda daha fazla yardımcı olabilirz.

Gönderildi : 27/07/2011 23:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba

Model BlackArmor® NAS 440 ST380005SHD10G-RK    8 TB modeli. Açıkcası ne yapmam gerektiğini çok net anlayamadım.

teşekkürler.

Gönderildi : 28/07/2011 12:33

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Sistem ISCSI desteklemekte. ISCSI olarak sisteme bağlayın ve DB yeri olarak o diski gösterin. Halan Bey in yaptığı performans öerilerini göz ardı etmeyiniz yer kazanalım derken çok yavaş çalışan bir sisteme sahip olabilirsiniz.

Gönderildi : 28/07/2011 12:54

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Hakan bey ve Ertan bey cevaplarınız için teşekkürler.Exchange Database ini NASa taşımaktan vazgeçtim,riskli bir durum olduğunu anlıyorum.Bunun yerine exchange server a 2 adet disk daha takacağım ve onları ayrı bir RAID MIRROR  yapacagim.Ve exchange database i bu yeni virtual disk'e taşımayı düşünüyorum.Sonrasındada buradan backupları NAS server a yonlendirecegim. bu şekilde daha mantıklı olur diye düşündüm. yanılıyormuyum?

Eğer doğru düşünüyorsam hali hazırda oline olan Exchange database imi yeni  oluşturacağım Virtual disk'e nasıl taşıyabilirim.Bu konuda yarımcı olabilirmisiniz?

Teşekkürler.

Gönderildi : 30/07/2011 19:34

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Hakan bey ve Ertan bey cevaplarınız için teşekkürler.Exchange Database ini NASa taşımaktan vazgeçtim,riskli bir durum olduğunu anlıyorum.Bunun yerine exchange server a 2 adet disk daha takacağım ve onları ayrı bir RAID MIRROR  yapacagim.Ve exchange database i bu yeni virtual disk'e taşımayı düşünüyorum.Sonrasındada buradan backupları NAS server a yonlendirecegim. bu şekilde daha mantıklı olur diye düşündüm. yanılıyormuyum?

Eğer doğru düşünüyorsam hali hazırda oline olan Exchange database imi yeni  oluşturacağım Virtual disk'e nasıl taşıyabilirim.Bu konuda yarımcı olabilirmisiniz?

Teşekkürler.

Merhaba,

Yeni bir VHD oluşturun. Daha sonra yeni bir db oluşturun bunun üzerindei haftasonu yada müsait bir zamanda mailboxları taşıyın. Nas üzerinede acronis trazı programlarla backup alın.

Gönderildi : 30/07/2011 20:27

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Uğur bey merhaba

Neden yeni bir database oluşturmamı önerdiniz? mevcut databese in yolunu değiştirmek  doğru bir adım değilmidir?

Gönderildi : 31/07/2011 00:28

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Db'nin yedeğini alıp denerseniz olur. Yalnız yedek almadan pathi değiştirmeye kalkarsanız db de sıkıntı çıkabilir. Bu nedenle önerdim.

Gönderildi : 31/07/2011 01:00

Paylaş: