Forum

additional dc

Bildirimler
Hepsini Temizle

additional dc

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
364 Görüntüleme
(@YusufTIRSO)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

herkeze iyi akşamlar.

şuan kullandıgım yapıda bır adet ad kurulu server 2008 makınam var.suan tek calısıyor ben yedek olacak additional dc kurmak ıstıyorum bilgi almak istediğim kunu hali hazırda dc kurulu olan serverın uzerınde sirket icinde kullanılan ortak database olan iki  program kullanılıyor.herkezin girdigi kayıtlar server uzerındekı database yazılıyor.programların bırtanesı kendı database kullanıyor digeri sql database kullanıyor.ben ikinci server additional dc kurdugum zaman ad dekı kullanıcılarım vs.hersey gelicek ve yedeklı calısıcak peki bu ortak çalışan iki programında databaselerini diger servera anlık olarak  nasıl  yedekletebilir. cünkü dc serverda bır problem oldugu taktırde kullanıcı bazında sorun olmıyacak ama programı kullanmak ıstedıklerınde problem yasanacak. bu problemı cozmek ıcın ne gıbı cozumler bulabılırım .

sımdıden  herkeze cok teşekkurler.

Gönderildi : 23/07/2011 00:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba adc dediğiniz gibi dc için bir yedek mahiyetindedir sql verilerinin anlık olarak diğer tarafa senkronize olması için aralarında bir cluster mimarisi olması gerekir.Bunu  yapmanın bir kaç yolu vardır.Ortak bir storage üzerinde sql dblerini tutarak yapabilirsiniz,
http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2010/01/24/sql-server-2008-cluster.aspx  farklı olarak ayrı ayrı makinalara sql kurup arada senkronizasyon sağlayabilirsiniz.Ayrıca http://www.cozumpark.com.tr/forums/thread/232360.aspx  buradaki bilgileride inceleyebilirsiniz.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/07/2011 01:40

(@YusufTIRSO)
Trusted Member
Konu başlatıcı

öncelikle verdiğiniz bilgiker için teşekkur ederim.

sql ilgili sorunu cözmeme az kaldı verdıgınız bilgiler dogrultusunda yalnız bir sorum daha olucak sql için konustuk bunları diğer program eski bir program foxpro database kullanıyo munu manuel yerıne otomatik olarak yedek servera anlık olarak  nasıl kopyalatırım.script vs tarzı birseyle bunu çözmem mümkünmü?

teşekkurler.

Gönderildi : 23/07/2011 03:51

(@YusufTIRSO)
Trusted Member
Konu başlatıcı

öncelikle verdiğiniz bilgiker için teşekkur ederim.

sql ilgili sorunu cözmeme az kaldı verdıgınız bilgiler dogrultusunda yalnız bir sorum daha olucak sql için konustuk bunları diğer program eski bir program foxpro database kullanıyo munu manuel yerıne otomatik olarak yedek servera anlık olarak nasıl kopyalatırım.script vs tarzı birseyle bunu çözmem mümkünmü?

teşekkurler.

Gönderildi : 23/07/2011 03:52

(@www-rizasahan-com)
_

Bir programın anlık olarak yedekleme yapması için bir job tanımlaması yapabilirisniz.Şu an bahsettiğiniz foxpro ne şekile yedekleniyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/07/2011 16:04

(@YusufTIRSO)
Trusted Member
Konu başlatıcı

manuel olarak .... herhangı bır harıcı dısk veya makına uzerındekı baska bırske data diye bir klasoru var manuel kopyalama islemı yapılıyor ama bahsettıgınız job tanımlamasını ınceledım ve problemı bu sekılde cozebılırım denemelerı yapıcam
tekrar cok teşekkurler.

Gönderildi : 23/07/2011 22:40

(@www-rizasahan-com)
_

Foxpro çok yaygın olmayan hatta sql ve oracle gibi db canavarlarının son zamanlarda yaptığı atılımlardan sonra adı bile duyulmayan bir db. Bu nedenle fazla bilgi sahibi değilim ama mevcut klasörü yedekleme ile yedekleem sağlanabiliyor ise bunu zamanlanmış bir görev veya bir senkronizasyon tool ile yaparsınız.

Gönderildi : 24/07/2011 00:43

(@YusufTIRSO)
Trusted Member
Konu başlatıcı

çok teşekkurler bilgiler için.

Gönderildi : 24/07/2011 01:08

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 24/07/2011 01:37

Paylaş: