Forum

ActiveDirectory Use...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ActiveDirectory User oluşturamıyorum.

18 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
465 Görüntüleme
(@TurgayTURHAN)
Gönderiler: 71
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

* Makalelerden dökümanları okumama rağmen Active Directory ile sorun yaşadım eksik yaptığım şeyler var zannediyorum. Active Directory kurulumunu yaptım fakat user oluştururken Parola ilkelerini karşılamıyor diye hata mesajı veriyor ve kullanıcı oluşturamıyor.

* Dns vd Domain Active Directory ile birlikte kuruldu buraa bi yanlış yapıyorum galiba serverı da domain de oturum açamıyor zaten.

Gönderildi : 23/06/2008 14:23

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Parola olarak P@ssw0rd gibi compex karakterler kullanmalısınız (defaultta) Parola ilkesini düzenlemek için forumda örnekler var, arama yapabilirsiniz.

Sunucunuz DNS adresi olarak kendini görmeli. Bir ikincisi, sunucu üzerine active directory yüklediyseniz, domain dışında oturum açma şansı yok zaten. Eğer oturum açabiliyorsanız, active directory ortamındadır.

Portalımızda DNS ve Activer directory kurulum makaleleri var. İncelemenizi öneririm.

Gönderildi : 23/06/2008 14:34

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

İlk sorununuz için problem default policy üzerindeki complex password policy nin enable olmasından kaynaklanıyor. Bu domain'i kurduktan sonra default olarak gelir. Yapmanız gereken default domain policy üzerinde bunu disable etmeniz yada complex password girmeniz p@ssw0rd gibi...

İkinci sorun ise anlamadım. Sunucu üzerinde logon mu olamıyorsunuz yoksa istemciler mi logon olamıyor. Eğer istemciler logon olamıyorsa o zaman istemci dns ip adreslerini girmeniz lazım. DNS IP niz domain controller IP adresi olacak...

Kolay gele 

Gönderildi : 23/06/2008 14:35

(@TurgayTURHAN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

10 dk.a cevap geliyor çok teşekkür ederim.

Domain policy.deki parola ilkelerini "tanımsız".a çekmiştim. Aynısı oluyordu ve de şifreyi "t1u2r3g4ay56!" şeklinde de verdim. Aynı hata ile karşılaştım.

Bir de komik gelebilir ama cahilliğimiz işte kusura bakmayın.Active directory kurarken Dnsserver ve domain oluşturuyor. benim yaptığım öyleydi. AD.den önce bunları manuel mi kurmak gerekir yoksa yaptığım doğrumudur.? Serhat hocam makalelere göre yaptım zaten atlıyorum galiba.

Gönderildi : 23/06/2008 14:48

(@serhatakinci)
Famed Member

Password için :    P@ssw0rd verirsen olur. senin verdiğinde büyük harf yok.

Password policy'i tanımsız yaparsan olmaz. Disable (devre dışı) yapmalısın ve restart.

Doğru yapmışsın. AD yüklerken DNS i de wizard ile yükleyebilirsin. Ama sorunun nerede olduğunu anlayamadım? 

Gönderildi : 23/06/2008 14:53

(@TurgayTURHAN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Anladım hocam teşekkürler geri dönüş yaparım inş.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 23/06/2008 14:57

(@alikemalturker)
Noble Member

Yaptığınız doğru AD kurarken hepsini bırakın Windows kursun.. Verdiğiniz parola complex değil 🙂 İçinde £#$½ gibi karakter yok. O şifreye @ koyun çalışacak. Yada dediğim gibi complex password u disable edin...

Kolay gele 

Gönderildi : 23/06/2008 15:00

(@TurgayTURHAN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ok tşk.

Gönderildi : 23/06/2008 15:07

(@serhatakinci)
Famed Member

Verdiğin şifrede non-alphabetic karakter var (t1u2r3g4ay56!) sondaki ünlem işareti. Senin eksiğin içerisinde büyk harf olmaması.

Complex karakterler:

A...Z  -  a...z  -  0...9   -  Non-alphabetic karakterler (!, $, #, %,@)

Gönderildi : 23/06/2008 15:23

(@alikemalturker)
Noble Member

Serhat beyin söylediği doğrudur... ! işaretini bende görmedim 🙂

Gönderildi : 23/06/2008 15:30

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Tanımsız demek o  policy nin geçerliliği sürüyor demektir

Pass1234  bunu deneyebilirsiniz

linki tekrar inceleyin

http://cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/02/windows-server-2003-zerinde-active-directory-kurulum-ve-al-ma-mant.aspx  

password policy deki ayarları disabled a çekin  password must meet compexitiy  reguiremens mesela

Gönderildi : 23/06/2008 16:10

(@serhatakinci)
Famed Member

Serhat beyin söylediği doğrudur... ! işaretini bende görmedim 🙂

Bu haraketinizden dolayı Ayın Üyesi seçildiniz Erdal bey (Şaka yapıyorum 🙂

Kaliteli postlarınız ekibimiz tarafından izleniyor. Başarılarınızın devamını dileriz..

Gönderildi : 23/06/2008 16:13

(@alikemalturker)
Noble Member

Çok teşekkürler... İnşallah vakit buldukça yardım etmeye devam edeceğim.

Tekrar teşekkürler...

Gönderildi : 23/06/2008 16:17

(@TurgayTURHAN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim ilgi ve yardımlarınız için. Ben "Tanımsız" yaptığım için olmuyormuş. "0"ve"Devre dışı" ile halletim.

ÇÖZÜMPARK.COM izlemeye devam:)

Saygılar.

Gönderildi : 23/06/2008 18:51

(@cozumpark)

Tanımsız demek o  policy nin geçerliliği sürüyor demektir

Pass1234  bunu deneyebilirsiniz

linki tekrar inceleyin

http://cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/02/windows-server-2003-zerinde-active-directory-kurulum-ve-al-ma-mant.aspx  

password policy deki ayarları disabled a çekin  password must meet compexitiy  reguiremens mesela

Serhatım Güzel Hemşerim neyi yapmayayım

Pass123  veya  Pass1234 olarak atanan şifre  ile  default policy ile gelen bir DC de user create edebliyoruz atladığım yada yanıldıığım bir yermi var ?

Gönderildi : 23/06/2008 23:58

(@serhatakinci)
Famed Member

Complex password için, 4 kategoriden en az 3'ü olmalıymış. Ben 4üde olmalı biliyordum.

Arkadaş 3 lü kombinasyon deneyip olmadığını söyleyince ve sende 3lü kombinasyon verince ...

O halde; Turgay bey aşağıdaki password çalışmalıydı diyoruz.

Domain policy.deki parola ilkelerini "tanımsız".a çekmiştim. Aynısı oluyordu ve de şifreyi "t1u2r3g4ay56!" şeklinde de verdim. Aynı hata ile karşılaştım.

Gönderildi : 24/06/2008 01:10

(@cevatyildiz)
Gönderiler: 50
Trusted Member

En iyisi Domain Security Policy den - Account Policies - Password Policy -

Password must meet complexity requirements : Disable
Minimum Password Lenght : 2

seçeneklerini belirtilen şekilde düzenleyip cmd den gpupdate çekmek olacaktır sanırım. [:D]

Gönderildi : 24/06/2008 01:21

(@cozumpark)

Serhat  sen söyleyince ben gerçekten bir şeyi yanlış biliyorum yada ifade ediyorum dedim sorun yok o haldeyse hepimiz zamanla karıştırabiliyoruz nede olsa  bunlar çok ince detay ayrıntı

Ek not  konu açılmışken bulduğum bir iki  user açma  hakkında paylaşmak istiyorum

Logon isimleri

En fazla 20 karakter olabilir Büyük Küçük harf farketmez

logon isimlerinde Aşağıdaki karakterler kullanılamaz

" / \ [ ]  :  ;  |   =  +  *   ?  < > 

Şifreler

Password ler en fazla  128  karakter olabilir

yukarıda belirtildiği gibi büyük küçük harf ve özel sayı ve karakterlerin oluşumu  şeklinde

iyi çalışmalar

Gönderildi : 24/06/2008 01:29

Paylaş: