Forum

Windows 2003 Etki A...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2003 Etki Alanı yok veya bağlantı kurulamadı.

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
502 Görüntüleme
(@ardabeyaz)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Arkadaşlar Windows Server 2003 yüklü HP g6 server'ımız var. Sistemimizdeki Client'lar Windows XP ve Windows7 yüklü.

Firewall olarak Netsafe kullanılmakta.

Server üzerinde DHCP yok, DHCP görevini Firewall'umuz yapmaktadır.

Makineler domain'e login olurken sorun olmamakta ama log'ları incelediğimde.

Windows, bilgisayar ağınız için etki alanı denetleyicisi elde edemiyor. (Belirtilen etki alanı yok veya bağlantı kurulamadı. ). Grup İlkesi işleminden çıkıldı.

Kaynak : Userenv Event İd: 1054

Yukarıdaki hatayı almaktayım. Ayrıca, gün içersinde domain'den düşmeler yaşanmakta. Kullanıcılar logout - login olmak zorunda kalmaktadırlar.

Firewall'ımızın ip adresi : 10.0.0.2

Domain server'ımızın

ip adresi : 10.0.0.1  DNS:10.0.0.2 Gateway : 10.0.02 WINS:10.0.0.1

Ethernet kartım : Netxtreme Gigabit Ethernet

Yapılan işlemler :

Öncelikle Server virüs taramasından geçirilmiş olup daha sonra Makinelerin hepsine tek tek format attım. Güncellemeleri ve virüs programlarını yeniden kurdum. ( NOD32 ). Sonra Firewall tarafındaki ayarlanmış olan DNS'lerin kontrolü yaptım. ( Telekom'un DNS'leri - 208.67.222.222 )

Ama sorunun ne olduğunu anlayamadım.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar.

Gönderildi : 14/07/2011 14:44

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhabalar ,

Domain ortamında  bulunan clientlar  DNS server  olarak DC'yi  görmeleri gerekmektedir  sizin yapınızda  DC nin DNS'i  Firewall  görünmekte DC DNS olarak kendisini  görsün forwarder  olarak Firewall'u görsün  bu şekilde  denermisiniz.

Gönderildi : 14/07/2011 14:58

(@ardabeyaz)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

Yalnız çok uzun süredir aynı yapıyı kullanmaktayız ve daha önce böyle bir sorunla karşılaşmamaktaydık. Ayrıca Sistem Adminliği kursuna yeni başlamış biri olarak açıkcası teyit etmek amaçlı olarak.

DC üzerinde :

Preferred DNS servers : 127.0.0.1

Alternate DNS server : 10.0.0.2

yapmalıyım değilmi?

Eğer yalnış anladıysam sizden ricam nasıl yapmam gerektiği konusunda yardım etmenizdir.

Saygılar.

Gönderildi : 14/07/2011 15:48

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

DNS ne durumda  ? gelen istekleri  çözebiliyormu ? Kontrol edermisiniz.

DNS  konsolundan  Forwarder olarak 10.0.0.2 yi  eklemeniz  gerekmektedir bu sayede dc nin çözemediği sorguları  firewall'a  gönderir   firewall'da  türk telekom'un dns  sunucularına  gönderir dönen sonuçları size verir

Alternate DNS server : 10.0.0.2 - Bu sadece  DC nin internet erişimi içindir  yapmanız  gereken DNS sunucunuza forwarder eklemek.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 15/07/2011 15:24

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

Hüseyin hocanın dediği gibi tüm client'ların dnslaeri  dc nin ip adresi olması laZIM. 

Gönderildi : 16/07/2011 17:42

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Clientların birincil dnsi dc olmalı. Akabinde bu hataları veriyorsa Kerberso ticket ile ilgili sorunlar olabilir. Dc tarafında system loglarını incelyeip fix etme yoluna gidiniz.

Gönderildi : 17/07/2011 01:08

Paylaş: