Forum

bozulan bir RAID ar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

bozulan bir RAID array

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
449 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar

dell poweredge serverda PERC 5/i controller card mevcut ve bu sistemde RAID 1 yapisi vardi.Ben eski diskleri cikardim ve yeni diskler taktim ve dolayisiyle mevcut olan array im gitti.Simdi ben eski disklerimi tekrar taktigimda ilk haline nasil gelebilirim.Yeni array olusturdugum icin eski disklerimi taktigimda UP olmuyor.

Ne yapmam gerekir, lutfen yardimci olurmusunuz?

Gönderildi : 30/05/2011 02:23

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

merhaba arkadaşlar

dell poweredge serverda PERC 5/i controller card mevcut ve bu sistemde RAID 1 yapisi vardi.Ben eski diskleri cikardim ve yeni diskler taktim ve dolayisiyle mevcut olan array im gitti.Simdi ben eski disklerimi tekrar taktigimda ilk haline nasil gelebilirim.Yeni array olusturdugum icin eski disklerimi taktigimda UP olmuyor.

Ne yapmam gerekir, lutfen yardimci olurmusunuz?

Diskler Sas mı? Sata mı? sata ise pc ye taktığnızda görebiliyor musunuz? Eğer görebilyorsanı yedeğini alınız. Zaten eski diskleri taktığınızda görmüyormuş. Verileri almaksa amaç önce söylediğimi deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 30/05/2011 19:30

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Diskler SAS. eski diskleri takmamin sebebi bu disklerin uzerinde çalışan bir windows server var. Takıp çalışmaya devam etmek istemiştim.

Ancak bir uyarı verdi.Yabancı configurasyon diye.Cunku eski array yok oldu sanirim.Tanimadi eski diskleri.

Gönderildi : 01/06/2011 23:17

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Sistem normal şekilde açılıyorsa, önce acronis ile backup alın. Daha sonra disklerin raid config ayarlarını yeiden yapılandırı, backupı restore ediniz. En temizi bu gibi duruyor.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 07/06/2011 13:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Kontrolör üzerinde ki yapıyı değiştirmediyseniz diskleri sırasıyla taktığınızda tekrar görür. Olmadı tekrar raid 1 i oluşturacaksınız zaten disk içeriğine erişebiliyor olmanız lazım. Bu işlemleri Dell'in cd siyle yapmanızı tavsiye ederim olmadı sitesinden indirebilirsiniz. En olmadı Uğur Demir'in anlatımı idealdir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/06/2011 19:09

Paylaş: