server 2008 kural e...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

server 2008 kural ekleme  

Kenan Dogan
(@KenanDogan)
Üye

server 2008 r2 uzerinde kullanıcılar için bir kural oluşturmak istiyorum kullanıcılar internet explorer de ozelliklere girmesinler. bu kuralı nereden nasıl yapabilirim

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 16/05/2011 18:44
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Merhabalar;

Bu işlem için Group Policy Management konsolunu kullanabilirsiniz. Group Policy management konsolunda kullanıcılarınızın bulunduğu ou ya gelin ve sağ tıklayarak yeni bir group policy oluşturun (Create a GPO in this domain and link it here seçeneği ile). Oluşturduğunuz policy ye bir isim verdikten sonra sap tıklayarak edit diyelim.

Açılan policy düzenleme penceresinde User Configuration--> Administrative Templates--> Windows Components--> Internet Explorer--> Internet Control Panel bölümüne gelin. Sağ tarafta bulunan Disable General Page, Disable Content Page şeklinde ki seçeneklerden dilediğinizi etkinleştirerek kullanıcılarınızın bu sekmelere girmesini engelleyebilirsiniz.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/05/2011 21:47
Kenan Dogan
(@KenanDogan)
Üye

tam olarak internet özellikleri kapatmak istiyorum o bolumu bulamadım

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 17/05/2011 02:15
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Internet options bölümünü tamamen kapatmak istiyorsanız, User Configuration--> Administrative Templates--> Windows Components--> Internet Explorer--> Browser menus bölümüne gelelim. Sağ tarafta bulunan seçeneklerden "Tools menu:Disable Internet Options... menu option" seçeneğini Enabled olarak ayarlayalım.

Ancak yukarıda ki işlem kullanıcıların Control Panel altından Internet Options bölümüne girmesini engellemeyecektir. Bunun için  User Configuration--> Administrative Templates--> Control Panel bölümüne gelelim. Sağ tarafta bulunan seçeneklerden Hide Specified Control Panel Items seçeneğini Enabled olarak ayarlayalım ve Options bölümünde ki Show butonuna tıklayalım. Açılan Show Contents penceresinde Value bölümüne Microsoft.InternetOptions yazalım ve Ok diyerek kapatalım. Policy kullanıcılara uyguldığında Control Panel konsolunda Internet Options seçeneği görüntülenmeyecektir.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/05/2011 03:15
Kenan Dogan
(@KenanDogan)
Üye

hocam cok sağol bilgi için.


peki. bir policy uygulayacağız diyelim ne nerede bir kutuphane varmı bunun için . birde show dediğimiz yerin mantığı nedir oraya neler yazıcağımızı nasıl bilicez.


saygılar

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 17/05/2011 11:29
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Merhabalar;

http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=18c90c80-8b0a-4906-a4f5-ff24cc2030fb&displaylang=en adresinden hangi policy ayarı ne yapar, registrr de nereleri düzenler, hangi işletim sistemleri üzerinde çalışır gibi detaylı bilgilerin bulunduğu dosyaları inceleyebilirsiniz.

Show dediğimiz yerde yazdığımız değer aslında o modülün ismidir. Control panel için modüllerin neler olduğunu ve isimlerini http://msdn.microsoft.com/tr-TR/library/ee330741%28v=VS.85%29.aspx adresinden öğrenebilrisiniz.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/05/2011 16:12
Kenan Dogan
(@KenanDogan)
Üye

hocam bu policy lerden sonra xp ve w7 makinalarda policy calıştı. yalnız. xp makinalardan gmail giriş yapabilioyrsun ama w7 makinalarda giriş yapınca yönlendiriliyor deyip kalıyor. atladığım bir şey olabilirmi?


saygılar

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 17/05/2011 16:29
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Internet Options ile gmail e giriş farklı işlemler mi? Tam yapmak istediğinizi anlayamadım sanırım. Policy nizin ayarlarını ve ne yapmak istediğinizi yazabilir misiniz?

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/05/2011 16:47
Kenan Dogan
(@KenanDogan)
Üye

ben kullanıcılarımın internet explorer araçlar internet seceneklerine girmesini istemiyorum. soylediğiniz işlerimleri yaptım. dediğim yere giremiyorlar. ama bir kullanıcıdan gmail giremiyorum diye cağrı geldi. denediğimde gmail hesabına gireken sayfa yönlendiriliyorda kalıyor. ama xp makinalarda girdiğini farkettim. diğer w7 lerdede denedim onlarda giremedi.bu policylerden sonra oldu.


server 2008 r2

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 17/05/2011 17:10
M. Hakan CAN
(@m-hakancan)
Tecrübeli Üye

Policy den olup olmadığını denemek için Windows 7 makinelerden birisini oluşturacağınız Test Ou suna taşıyın ve buraya ilgili policy yi uygulamayalım. Eğer düzelir ise problem policy den şeklinde düşünebiliriz.

Kolay gelsin...

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/05/2011 17:27
Paylaş: