Forum

Eski sunucuyu Yeni ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Eski sunucuyu Yeni Sunucuya Taşıma

17 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,680 Görüntüleme
(@DoganKIRDEMiR)
Gönderiler: 315
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

2008 r2 fiziksel makinede bulunan sunucuyu yeni alınacak sunucuya tam anlamıyla nasıl taşıya bilirim.

Sunucu üzerinde dc , dns , dhcp , yazıcı/tarayıcı , backup rolleri bulunmakta.

Teşekkürler.

Gönderildi : 09/05/2011 23:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Bir additional dc kurark ve rolleri taşıyarak bu işlemi yapabilirsiniz.Dhcpyi tekrar kurmalısınız.
http://rizasahan.wordpress.com/2010/09/30/server-2008-additional-domain-kurulumu/  bu işlemden sonra aşağıdaki makale ile fsmo rollerini yeni servere taşımalısınız.
http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/11/07/video-active-directory-rollerinin-fsmo-ta-nmas.aspx

Taşıma işleminden sonra dhcp rolünü ve gerekli rolleri kurun.Bu işlemden sonra dhcp üzerinde tanımlanacak olan scoope ta dns olarak yeni serverinizin ip adresini dns olarak clientlere dağıtın.sistemin sorunsuz olduğunu düşünürseniz eski dcnizi ya yedek olarak bırakın yada ortamdan kaldırın.Kaldırma işlemini Dcpromo komutunu eski serverde çalıştırarak kaldırabiliriz.

image004

ADC serverimizi domainimiz üzerinden ADC özelliğini kaldırırken yapmamız gereken en önemli hamle Bu sunucu etki alanındaki son etki alanı denetleyicisi dir kutusunu işaretlemememizdir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/05/2011 00:23

(@MustafaDikici)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Merhaba Bende ki sistemde 2 lokasyonda 2003 server kuruluydu,Ana lokasyonda ki GC rolunde ve onu 2008 migrate ettim sorun yok ,site and service ,replikasyonlarimlarim sorunsuz,eski 2003 serverda sistemden sorunsuzca kaldırıldı.

Sorum su

diger lokasyondaki sadece gercek ADC rolunde 2003 DC serverida 2008 e migrate etmek istiyorum,bunun rolu sadece DNS ve o fabrikadakinin DC i,Global cat. degil,ayni sekilde eski GC olan 2003 ve 2008 deki gibi;

-2003 serveri de adpreplerle hazırlayıp

-yeni bir 2008 server adc hazırlayıp,hangi FSMO rolleri transfer veya change etmem gerekecek?

Gönderildi : 10/05/2011 14:40

(@DoganKIRDEMiR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba..

Rıza bey bu işlemi yaptıktan sonra Gpo ayarları da otamatik olarak geliyor sanırsam 

Ayrıca ben suan ki domain ismini değiştire bilirmiyim.

Sorun çıkarmı yoksa yeni gelen cihazı yeni yapıya göre baştan yapmak mı mantık lı olacak..

Teşekkürler..

Gönderildi : 10/05/2011 18:42

(@www-rizasahan-com)
_

Domain adını değiştirebilirisniz bunun için gerekli yöntem portalımızda mevcut ama fazla kullanıcı yok ve iş yükü gelmeyecek ise yenien kurmanız yararlı olur.siz nasıl uygun görüyorsunuz ne yönde karar vermeyi düşünüyorsunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 10/05/2011 19:12

(@DoganKIRDEMiR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Açıkcası ben yeniden kurma taraftarıyım ama 40 a yakın bir kullanıcım var bunları tekrardan domain ortamı na almak zor geliyor.

ADC bu yüzden cazip gelen kısım.

Gönderildi : 10/05/2011 20:32

(@www-rizasahan-com)
_

:)) Karar sizin.En iyisi en kolayı hangisi olacak ona göre hareket ederseniz iyi olur. 

Gönderildi : 10/05/2011 20:35

(@DoganKIRDEMiR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler.

Gönderildi : 10/05/2011 20:39

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 11/05/2011 02:30

(@AykutKayayurt)
Gönderiler: 5
Active Member

@rizasahan

Rıza bey merhaba Aynı konuda benimde bir problemim oldu yardımlarınızı bekliyorum server 2008 R2 to 2012 yaparken paylaştığınız mekalede ki bütün işlemleri uyguladım en son aşağıdaki hatayı alıyorum sebebi ne olabilir teşekkürler..

ADPrep yürütmesi basarisiz oldu --> System.ComponentModel.Win32Exception (0x80004005): Sisteme bagli bir aygit çalismiyor.
Ayrintili bilgi için C:\Windows\debug\adprep\logs\20200615135656 dizinindeki günlük dosyalarini denetleyin.

Gönderildi : 15/06/2020 14:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Logların içine bakmanız gerekli, bu bilgi ile yönlendirme yapamayız.

adprep neden olmuyor bilgisi o log dosyasının içinde yazıyordur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/06/2020 18:34

(@salihdeveci)
Gönderiler: 37
Trusted Member

Denemek ne kaybettirir bilmiyorum fakat yeni sunucunun raid yapısını oluşturduktan sonra eski sunucunuzun diskinin yedeğinin komple Acronis Universal Restore özelliğini kullanarak ve sıkıştırma seviyesini en yüksek seviyeye getirerek ağ üzerinde bir lokasyona atmayı başarabilirseniz yeni sunucunuza direk olarak atıp sunucuyu hiçbir kayıp yaşamadan ayağa kaldırmanız mümkün olabilir.

(Eski bir konu açılma amacı dışında bir soruyla yeniden gündeme gelmiş. Son soruyu soran arkadaşımızın çözümünü bilmiyorum ama ilk sorulan soruyu yeniden yaşayabilecek bir arkadaşımız belki tavsiyem ile kısa yoldan sonuç elde edebilir. İyi çalışmalar.)

Bu ileti 4 yıl önce Salih Deveci tarafından düzenlendi

Gönderildi : 15/06/2020 23:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @salihdeveci

Denemek ne kaybettirir bilmiyorum fakat yeni sunucunun raid yapısını oluşturduktan sonra eski sunucunuzun diskinin yedeğinin komple Acronis Universal Restore özelliğini kullanarak ve sıkıştırma seviyesini en yüksek seviyeye getirerek ağ üzerinde bir lokasyona atmayı başarabilirseniz yeni sunucunuza direk olarak atıp sunucuyu hiçbir kayıp yaşamadan ayağa kaldırmanız mümkün olabilir.

(Eski bir konu açılma amacı dışında bir soruyla yeniden gündeme gelmiş. Son soruyu soran arkadaşımızın çözümünü bilmiyorum ama ilk sorulan soruyu yeniden yaşayabilecek bir arkadaşımız belki tavsiyem ile kısa yoldan sonuç elde edebilir. İyi çalışmalar.)

Bilgi için teşekkürler, ancak benim önerim her zaman bu tür geçişlerde endüstri standartlarını bilmektir. Çünkü bu tür 3 parti yöntemler ile örnek taşıdın kısa bir süre sonra mavi ekran vermeye başlar ise yeniden kurmaktan başka şansın kalmayabilir.

Öner için teşekkürler.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/06/2020 12:09

(@AykutKayayurt)
Active Member

@hakanuzuner

merhabalar hakan hocam bu bahsettiğim sorun la ilgili çözüme ulaşamadım log kayıtlarınada baktım ama ilerleme kaydedemiyorum acaba rica etsem bu konuda müsait zamanınızda uzak bağlantı kurup yardımcı olabilecek bi arkadaş varsa çok minnettar kalırım şimdiden teşekkürler..

Gönderildi : 17/06/2020 14:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Danışmanlık hizmeti ne yazık ki kurumsal olarak vermiyoruz ancak çalıştığın bir şirket var ise ondan teklif alman daha doğru olur.

Gönderildi : 17/06/2020 14:57

(@AykutKayayurt)
Active Member

@hakanuzuner

teşekkürler hakan hocam bulunduğum il itibariyle butür sunucu taşıma işlemlerinde professional destek verebilen potansiyelde firma yok maaleef eğer sizin önerebileceğiniz firma var ise paylaşabilirmisiniz.

iyi çalışmalar...

Gönderildi : 17/06/2020 15:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İllaki orada olmasına gerek yok, zaten her şey uzak oluyor, info@cozumpark.com a mail atarsan bir kaç firma önerebiliriz.

Gönderildi : 18/06/2020 20:30

Paylaş: