Forum

server 2008 rs2 kul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server 2008 rs2 kullanıcı ve terminal yapılandırması

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
436 Görüntüleme
(@Kervanyanliz)
Gönderiler: 65
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhabalar ;

şirketimizde yeni alınan  bilgisayarları server 2008 etki alanına dahil etmek ve yapılandırmak istiyorum. bunun için ayrıntılı geniş bilgi lazım arkadaşlar.  ben normal server üzerinde kullanıcı ve makine oluşturuyorum pc dende etki alanına geçiyorum fakat çok kısıtlı geliyor izinleri nasıl verebilirim nasıl yetkilendire bilirim , pc ismi ile server üzerinde açılan isimler birebir aynı olmalı vs. gibi konular işte bunun için acil yardım lazım ....

yani kısacası yeni kurulan server 2008 rs2 ye tüm bilgisayarları dahil etmek istiyorum. 

Gönderildi : 30/04/2011 20:15

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Sorunuzu biraz daha açarmısınız?Ben elinizde bir active directory var ve yeni servere bu active directoyi taşımakmı istiyorsunuz?Doğru anlamış mıyım?
Syagılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/05/2011 02:08

(@Kervanyanliz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

yok hayır öyle değil zaten server 2008 rs2 kurulu ve active directory yapısı oluşturulmuş çalışır durumda ben yeni alınan pcleri (terminal olarak ) onları servere bağlamak ve yetkilendirmek için demiştim

teşekkürler.... 

Gönderildi : 01/05/2011 18:24

(@www-rizasahan-com)
_

Ts rolünü ve lisans işlemini hallettinizmi? Kullanıcıları ts üzerinden login etmek isterken sorunmu yaşıyorsunuz biraz daha detay lütfen...

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/05/2011 22:59

(@Kervanyanliz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ya yok galiba ben anlatamadım şimdi şirkette çalışan bir server var active director falan oluşturulmuş hazır durumda ben ise örneğin muhasebe departmanına 3 adet yeni bilgisayar alındı diyelim bunları etki alanına , domaine eklemek yetkilerini belirlemek istiyorum  

benim yaptığım uygulama ise şöyle idi :  yeni alınan pc ismi ile server üzerinde active directory user and computers bölümünden yeni user ve yeni computer oluşturuyorum şifresini veriyorum ve bilgisayardan da çalışma grubunu etki alanı ismini veriyorum kullanıcı adı şifrresini yazıyorum etki alanına hoş geldiniz diyor geçiyor fakat sınırlı kullanıcı oluyor donanım ekleme kaldırma vb. konular kısıtlı durumda oturum açıyor. acaba ben eksik bişeyler mi yapıyorum diye açıklayıcı bir bilgi istiyorum... 

teşekkürler.... 

Gönderildi : 01/05/2011 23:33

(@Anonim)
Gönderiler: 0

merhaba.her pc nin bi local admin hesabı vardır.yani açılışta ctrl alt del de etki alanı nı tıklayıp bu bilgisayarı seçin.sonra username e administrator yazın. gelen oturumda yönete oradan  kullanıcılar ve gruplara  girin.buradaki admin grubuna kullanıcının serverdaki oturuma çma adını girin.sonra logoff yaparak yada restart ederek , kullanıcı adı ve etki alanı ile oturumu açın .. bu şekilde yönetici olarak oturum açmış olursunuz.donanım vs...kısıtlamalar olmaz.. ( aynı şekilde serverdanda bu yetkilendirme yapılabilir )...iyi akşamlar.

Gönderildi : 02/05/2011 01:11

(@www-rizasahan-com)
_

Arkadaş güzel şekilde açıklamış.Domaine alınan user domain user olur ve server üzerindeki default group policyden etkilenir.Bir çok ayarı değiştiremezki kullanıcılar işlem yapmak istediğinde it departmanına haber versin ve işleri kafasına buyruk yapamasın istenen yapıda zaten budur.Active directorynin amacıda kullanıcıları başı boş değil merkezi olarak yönetmektir.Siz kullanıcların illa kendi işlemlerini yapmak istiyorsanız eğer o kullanıcıya local admin hakkı vermelisiniz.Bunun için denetim masasından kullanıcılar kısmına gelip bu işlemi yapabilir veya server tarafından bu usere gerekli hakkkı verebilirsinizki bu tavsiye edilmez.

Gönderildi : 02/05/2011 02:00

Paylaş: