Forum

Servislerin Start S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Servislerin Start Stop edilmesine İzin verilmesi

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
951 Görüntüleme
(@onurtokgoz)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Domain kullanıcılarından birinin bilgisayarında kurulu olan Apache servisini veya herhangibir servisi start/stop edebilmesi için o kullanıcıya yada bilgisayara gpo ile izin verilebilir mi ? 

teşekkürler. 

Gönderildi : 29/04/2011 18:07

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Merhaba,

Domain kullanıcılarından birinin bilgisayarında kurulu olan Apache servisini veya herhangibir servisi start/stop edebilmesi için o kullanıcıya yada bilgisayara gpo ile izin verilebilir mi ? 

teşekkürler. 

sadece apache icin ise , o servisi kendi kullanicisi ile calistirmayi saglamak daha kolay 

ama her servis icin yada farkli farkli servisler icin ise 

http://support.microsoft.com/kb/256345

Gönderildi : 29/04/2011 18:15

(@onurtokgoz)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Bunu zaten bende biliyorum. Verdiğiniz linki zaten okudum. buraya yazmadan önce zaten ilk önce araştırıyorum.

Ama sizin sölediğiniz gibi olmuyor. Kullancının hesabıyla çalışsada kullanıcı servise müdahale edemiyor. Başka bir yol buldum. Denemeye zamanım olmadı.

Kusura bakmayın ama forumda her yazılana microsoft linki verilmesi bana garip geliyor. Bilen birini tecrübesinden yola çıkarak birşeyler yazması benim için daha önemli!

Yinede teşekkür ederim.

Gönderildi : 30/04/2011 13:37

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Bunu zaten bende biliyorum. Verdiğiniz linki zaten okudum. buraya yazmadan önce zaten ilk önce araştırıyorum.

Ama sizin sölediğiniz gibi olmuyor. Kullancının hesabıyla çalışsada kullanıcı servise müdahale edemiyor. Başka bir yol buldum. Denemeye zamanım olmadı.

Kusura bakmayın ama forumda her yazılana microsoft linki verilmesi bana garip geliyor. Bilen birini tecrübesinden yola çıkarak birşeyler yazması benim için daha önemli!

Yinede teşekkür ederim.

şimdi honda marka arabanızın oldugunu dusunelim ve bu aracla ilgili bir sorununuz var

elbette bazen ise yarayabilir ama standart prosedur olarak sanayideki osman ustanın onerilerimi yoksa honda servisinin onerilerimi dikkate almaliyiz sizce , bilmedigimizden değil ama o sayfada anlatılan sekilde yaptigimizda bizim bir sorun olmadan calistirabildigimizden size adres veriyoruz 

yoksa oradakileri kendi dilimizden anlatinca farkli birsey ortaya cikmayacak  

subinacl ile de yapilabilir gorunuyor (pratikte denemedim )

http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=e8ba3e56-d8fe-4a91-93cf-ed6985e3927b&displaylang=en

Yöntem 3: Subinacl.exe kullanma hakları ver

Hizmetleri Yönetme hakkı atamak için son SubInACL.exe yardımcı programını kullanarak Windows 2000 Resource Kit'ten yöntemidir. Bu sözdizimi aşağıdaki gibidir:

SUBINACL /SERVICE \\MachineName\ServiceName /GRANT = [DomainName\] kullanıcıadı [Access =]

NOTLAR

• Bu komutu yürütülürken kullanıcının sırada başarıyla tamamlayabilmeniz için yönetici haklarına sahip olmanız gerekir.
  • "MakineAdı" belirtilmezse, yerel makine varsayılır.
  • "Etkialanıadı" belirtilmezse, yerel makine hesabı için aranır.
  • Bir kullanıcı adı sözdizimi örneği gösterir, ancak bu kullanıcı grupları için de çalışır.
  • 'Access' kullanabileceğiniz değerler şunlardır:
       F : Full Control   R : Generic Read   W : Generic Write   X : Generic eXecute   L : Read controL   Q : Query Service Configuration   S : Query Service Status   E : Enumerate Dependent Services   C : Service Change Configuration   T : Start Service   O : Stop Service   P : Pause/Continue Service   I : Interrogate Service    U : Service User-Defined Control Commands					
  • 'Access' atlanırsa 'F (tam denetim)' kabul edilir.
  • SubInACL benzer işlevleri ile ilgili olarak dosyalar, klasörler ve kayıt defteri anahtarları destekler. Daha fazla bilgi için Windows 2000 Resource Kit'e bakın.
  • Hizmet adı "kısa adı," kayıt defterindeki hizmete özel anahtarının kullanıldığı gibi olmalıdır:
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\<ServiceName>

Tüm parametre hizmet adı boşluk içeriyorsa, tırnak işaretleri içine alınması. Örneğin,:

"\\MachineName\Service adı With Spaces"
    umarım bu sefer işinize yarar 

Gönderildi : 30/04/2011 16:29

Paylaş: