Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

cluster

32 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
787 Görüntüleme
(@ugurtanikgudekli)
Gönderiler: 134
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar bu adımda ne yapmam gerekiyor?

Gönderildi : 23/05/2011 14:08

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

bu aşamadan sonra portalde ki dag makalelerini okumalısınız.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/07/05/exchange-server-2010-database-availability-group-dag.aspx

Gönderildi : 23/05/2011 14:38

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam bu makaleleri okudum. fakat ben aynı mailbox database i farklı isimlerle iki sunucuya atıp kopyalarını nasıl alacağımı öğrenmek istiyorum. exc2 üzerinde yeni mailbox database oluşturduğumda kullanıcıları da buraya bağladığımda diğer sunucu üzerinde de yeni database e bağlı gözükmez mi? şuan exc2 üzerinde exc1 üzerindeki database görülüyor. kullanıcılar da yine o database bağlı şekildeler.

Gönderildi : 23/05/2011 15:37

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

bakın burda yanlış bildiğiniz birşey var.

Herhangi bir mailbox sunucusunda A diye bir mailbox db oluşturdugunuzu düşünelim. Bu A db sini B mailbox server da farklı isimde kullandıramazsınız. Bu şekilde çalışmıyor zaten.

1) 1. ve 2. sunucuda ayrı ayrı 1er adet disk volume oluşturduğunuzu varsayalım.

2)  1. sunucuda A diye bir mbx db oluşturduğunuzu varsayalım.

3)  2. sunucu da Exchange management console u açıp 1. sunucuda oluşturduğunuz A mailbox database i için bir kopya oluşturun. Bu aşamada sizden db için path isteyecek. 2. sunucuda oluşturdugunuz volume path ini verin. Bu sayede active mailbox database i 1. sunucuda iken aynı database in bir kopyası da pasif olarak 2. sunucuda oluyor.

hepsi bu kadar.

Gönderildi : 23/05/2011 16:23

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler hocam. söylediklerini uygulayarak dag yapısını aktif ettim.

tek kafama takılan dag a verdiğimiz ip router üzerinden maillerin yönlendirileceği ip olmalı şeklinde düşünüyodum. fakat iki exc sunucuya da belirli ip ler verip dag a maillerin mevcutta yönlendirilmiş olduğu ip yi verdiğimde mail göndermede sorun çıkmamasına rağmen mail alamadım. 

Gönderildi : 24/05/2011 19:22

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hayır böyle birşey yok. DAG ın mail alışverişi ile bir ilgisi de yok.

eğer ortamda DAG üyesi mailbox sunucular dışında bir HUB-CAS  rolüne sahip exchange server yoksa mailler direk mailbox sunuculardan birine gelebilir. Aslında mailbox server demeylim çünkü anladığım kadarıyla aynı zamanda hub-cas rolüne de sahip bu sunucular değil mi?

HUB - Mail akışını sağlayan exchange rolü

CAS - Client'ların direkt bağlantı sağladıkları exchange rolü (outlook, iphone vs )

Gönderildi : 24/05/2011 23:05

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

dag üyesi iki sunucu bu role sahip. bunların dışında bu rollerin yüklü olduğu bir sunucu yok. bu durumda yapılacak işlemler bitmiş oluyor sanırım. çok teşekkür ederim Buğra Hocam.

Gönderildi : 25/05/2011 00:00

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam şuan mailbox database exc2 üzerinde helaty değil suspended olarak görünüyor. emc den tekrar add mailbox copy mi demeliyim? birde add mailbox copy derken sadece sunucu seçiyoruz. bana path sormuyor. ems üzerinden yapmak mı lazım?

Gönderildi : 26/05/2011 22:29

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam mailbox db yi dismount edip manul olarak mı kopyalamalıyım exc2 de olmasını istediğim yere?

Gönderildi : 26/05/2011 23:01

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

suspended ı yanlışlıkla yapmışsınmız sanırım sağ click resume demeniz yeterli

add database copy dedikten sonra volume i kendisi bulur

1. sunucuda ki exchange db sini elle 2. exchange sunucusuna kopyalamıyorsunuz 🙂 emin miyiz dag makalelerini okudugumuza?

add database copy demen yeterli gerisini kendisi halleder.

Gönderildi : 26/05/2011 23:29

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

resume database copy dediğimde hata alıyorum. failed and suspended oluyor tekrar. mailbox database sayısıyla ilgili bir hata almıyorum. farklı farklı birşey yazıyor. yinede 2. exchange makineyi kurarken kendi oluşturduğu bir database var onu kaldırmak istiyorum. database üzerinde tanımlı kullanıcı veya planlar mevcuttur diyip kaldırmıyor. bu database i nasıl kaldırırım. şuan dismount durumda.

Gönderildi : 28/05/2011 01:25

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

saygıdeğer hocam. update database copy diyerek onuda hallettim. tüm yardımların için çok teşekkürler. ama sorular bitmiyor:) kullanıcılardan bir tanesinde outlooktan mail hesabını eklemek istediğimde ip yazıyorum sunucu olarak ikinci sunucuyu görüyor illede. 1. sunucunun tam fqdn adınıda yazsam check name dediğim anda ikinci sunucu olarak değişiyor. böyle olunca da "varsayılan posta klasörünüz açılamadı. bilgi deposu açılamadı" diye hata veriyor outlook.

Gönderildi : 28/05/2011 04:02

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

saygıdeğer hocam. update database copy diyerek onuda hallettim. tüm yardımların için çok teşekkürler. ama sorular bitmiyor:) kullanıcılardan bir tanesinde outlooktan mail hesabını eklemek istediğimde ip yazıyorum sunucu olarak ikinci sunucuyu görüyor illede. 1. sunucunun tam fqdn adınıda yazsam check name dediğim anda ikinci sunucu olarak değişiyor. böyle olunca da "varsayılan posta klasörünüz açılamadı. bilgi deposu açılamadı" diye hata veriyor outlook.

hangi node aktif ise outlook da check yaptığınızda onun ismi getirilir. eğer hata veren mailboxın bağlı olduğu database mounted ise profili silip tekrar oluşturmanıızı öneririm.

Gönderildi : 28/05/2011 14:06

Sayfa 2 / 2
Paylaş: