Forum

Domain ismi seç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain ismi seçimi hakkında

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
711 Görüntüleme
(@OnurAYDIN)
Gönderiler: 193
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

şuanki domain yapımı silmek ve yeniden kurmak durumundayım. zaten test ortamıydı, şimdi gerçek ortama geçeceğim. test ortamında sirket.local şeklinde bir domain name kullandım. yapımda exchnage 2010 ve iis ile web site yayını ve lync 2010 vardı. bunun için dns de sirket.com şeklinde zone da açmıştım. Ancak gerek exchange olsun  gerek lync de sertifikaydı, owa ayarlarıydı v.b. yaparken hep yok internet adrsi için sirket.com, intranet için sirket.local kullan gibi ayarlar gerekiyordu. bazen .local mi kullanmalıyım yoksa .com mu kullanmalıyım diye kafam karışıyordu. şimdi diyorum ki yeni domainimi kurarken sirket.com olarak isimlendireyim. böylelikle dns de tek sirket.com zone olsun, internette de intranette de aynı fqdn leri kullanayım işim kolaylasın diyorum. ancak bu seferde güvenlik yönünden bir sıkıntı doğurur mu bilmiyorum.

sizin tavsiyeniz sirket.local şeklinde farklı bir domain ismini kullanayım active directory de yoksa sirket.com olarak mı?

her iki durumun artı ve eksileri nelerdir?

Gönderildi : 20/04/2011 16:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba önerilen yapı domain.local olarak kurulmasıdır.Genelde yapılanda budur.Exchange konusunda local olması sorun değil accept domain olarak ekleme yapabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/04/2011 16:25

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Rıza Bey'in de soylediği gıbı onerılen yapı domain.local olarak  kurulmasıdır.

Teşekkürler.

Gönderildi : 20/04/2011 16:36

(@OnurAYDIN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

.local yaptıgımda lync sertifikasında sorun yaşamıştım. exchange de accept domaişn kullanıyorum o sorun değil de owq şiçin sertifika yüklerken sıkıntım olmuştu.

Gönderildi : 20/04/2011 16:37

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1456
Noble Member

Hocam domain.local ( şirket ismi.local ) doğrumu anladım.

Gönderildi : 20/04/2011 16:38

(@OnurAYDIN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

internette araştırma yaparken bulduğum makale veya videolarda anlatım hep domain.com üzerinden oluyor. onlarda sıkıntı çıkmıyor. aynı uygulamayı biz kendi sistemimizde uygulayınca (.local olan sistemde) çalışmayabiliyor onun için domain.com mu kullnsam demiştim ama madem önerilen yapı .local şeklinde o zaman .local kuıllanayım. teşekkürler...

Gönderildi : 20/04/2011 16:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

internette araştırma yaparken bulduğum makale veya videolarda anlatım hep domain.com üzerinden oluyor. onlarda sıkıntı çıkmıyor. aynı uygulamayı biz kendi sistemimizde uygulayınca (.local olan sistemde) çalışmayabiliyor onun için domain.com mu kullnsam demiştim ama madem önerilen yapı .local şeklinde o zaman .local kuıllanayım. teşekkürler...

Merhaba zaten sıkıntı olmaz ama tercih edilmez web sitenizi mesela farklı bir yerde barındırırsanız v.s. ieçrdeki kullanıcılar erişimde sorun yaşar.Tercih edilen domain.local gibi yapıdır.Exchange üzerinde bu accept domain ile hallediliyor.Lync içinde bunun kesinlikle bir ayarlama metodu vardır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/04/2011 16:59

Paylaş: