Forum

Server 2008 ve Exch...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2008 ve Exchange 2007 hakkinda onerileriniz?

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
561 Görüntüleme
(@Gursad)
Gönderiler: 105
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam.

Firma icin yeni urunler almak istiyoruk.Bu urunler hakkinda biliginizini paylasirsaniz sevinirim.

Su an firmada Server 2003 Standart Ed.Exchange 2003 kullaniyorum.Simdi Firma icin Server 2008 , Exchange 2007 birde Spam filter almayi   dusunuyoruz. http://www.microsoft.com/exchange/howtobuy/default.mspx  bu linke Exchange 2007 ni buldum.Amma takildigim bir nokta var CAL  anlamini tam cozemedim.Birde  Server 2008 hangi versiyonu daha uygun olurdu.Simdiden tesekkurler.

Saygilarimla 

Gönderildi : 04/03/2008 16:34

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba, 

CAL, kullanıcı bazlı lisanslamalarda kullanılan terimdir, işlemci bazlı lisanslama yapılmaz yani kullanıcı bazlı lisanslama yapılır ise bağlanacak her bir user için bir cal (kullanıcı) lisansı almanız gerekir.

2008 ile ilgili çok geniş bilgi için önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan lansmanı kaçırmamanızı öneririm.

http://cozumpark.com/forums/2454/ShowThread.aspx#2454

Gönderildi : 04/03/2008 16:42

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

2008 hakında lutfi kırdar daki lansmanda tabikide baya baya bilgi alınabilir ama zaten belli başlı bazı partnerler bu konulara yeterince hakim örnek veriyorum Piramit ile görüşebilirsin.

Spam filter için symantec Brightmail derim başkada bi şey demem ...

Selametle....

Gönderildi : 04/03/2008 16:50

(@Gursad)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam yani CAL almam onemlimi?.Yani Exchange Ent Ed 2008 tek alirsam ve ya  +CAL ile alirsam ne fark eder onu tam anlayamadim.

Gönderildi : 04/03/2008 17:11

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Şimdi durum şudur,

Lisanslar ikiye ayrılırlar; 1-işlemci bazlı ve 2-kullanıcı bazlı.

Eğer ilk seçeneği seçerseniz cal alma ihtiyacı duymazsınız. Ama işlemci sayısı kadar lisans almak durumunda kalırsınız.

Ama 2. seçeneği tercih ederseniz her bağlanacak olan kullanıcı için +1 cal alırsınız yani 20 kullanıcı varsa +20cal almanız gerekir.

Mesela ben 2003 Std aldığımda +5 cals zaten kendinde gelir, ama 20 user varsa toplamda benim yapımda, ben gider mecburen +15 cals daha alırım.

Merhaba, 

CAL, kullanıcı bazlı lisanslamalarda kullanılan terimdir, işlemci bazlı lisanslama yapılmaz yani kullanıcı bazlı lisanslama yapılır ise bağlanacak her bir user için bir cal (kullanıcı) lisansı almanız gerekir.

2008 ile ilgili çok geniş bilgi için önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan lansmanı kaçırmamanızı öneririm.

http://cozumpark.com/forums/2454/ShowThread.aspx#2454

Gönderildi : 04/03/2008 18:30

(@Gursad)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam anladim.yani Exchange  Ent Ed 2007 ni aldimmi CAL alamaycagim.

Cok tessekur ederim. 

Eser Hocam  bu Brightmail  Exchange 2007 ile birge calsiyirmu.Rica ederim bir az aciklama yapin.yani ben hic Sapm filter kullanmadim amma GFI gibi Symantec  Mail Securty for Exchage gibimi.

Saygilarimla 

Gönderildi : 04/03/2008 18:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131

Merhaba

resimler bölümüne bakarsan bunları daha kolay anlayabilirsin , orada bu konuda çok detaylı bir anlatım bulunmakta

[img] http://cozumpark.com/photos/teknik/images/1062/original.aspx [/img]

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/03/2008 19:00

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Burda bide kullanıcı sayısı önemlidir.

Sen Brightmail i alırsan xxx bir sunucu üzerine kurman gerekir ya large network ürünüdür.

Ama yapı daha ufaksa symantec mail security for exchange alırsın hem mail security yaparsın hemde premium anti spam özelligini devreye alarak ( ufak bir ek ücrettir. )halledebilirsin.

İyi gunler....

Gönderildi : 04/03/2008 19:40

(@Gursad)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hepinize cok tessekur ederim ilginize ve onerileriniz icin.

Symantec Brightmail deneme surmunu yukledim.Kurup test edecem.

Saygilirimla

Gönderildi : 05/03/2008 11:18

(@YalcinGurkan)
Gönderiler: 43
Trusted Member

Merhaba,

Birşeye daha dikkatini çekmek istiyorum Exchange 2007 sadece 64 bit çalışacak o yüzden kuracağın donanım ve işletim sisteminin 64 bit olması

gerekli.

Kolay gelsin..

Gönderildi : 05/03/2008 12:03

(@Gursad)
Estimable Member
Konu başlatıcı

2008 hakında lutfi kırdar daki lansmanda tabikide baya baya bilgi alınabilir ama zaten belli başlı bazı partnerler bu konulara yeterince hakim örnek veriyorum Piramit ile görüşebilirsin.

Spam filter için symantec Brightmail derim başkada bi şey demem ...

Selametle....

Eser Hocam .Trial versionda Spam Folder AgentFor Exhange diye bir bolum var amma calismadi disik  istiyor.Anladigim kadariyla  Brightmail Server -Clinet gibi calisiyor.Tum mail kullanan userlerde clinet diye bir sey yuklenmedir.Spam Folder Agent for Exhange  Full surumunde oluyormu.

Saygilarimla.  

Gönderildi : 05/03/2008 17:52

Paylaş: