Forum

domain server

Bildirimler
Hepsini Temizle

domain server

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
393 Görüntüleme
(@ibrahimduman)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

slm

arkdaslar bi sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. simdi sirket icin internet sitesi yayınlayacagiz. bunu kendi server imiz uzerinden yayınlamayi planliyoruz. sorun su:

domain i herhangi bir ara saglayici olmadan bir yere ucret odemen kendi server imiz uzerinden yayinlayabilirmiyiz eğer evet se bunu nasıl yapariz?

mesala www.sirket.com gibi domain adı icin herhangi bir yere ucret odemen kendi dns serverimiz da yayinlayabilirmiiyiz. her hangi bir ara saglayiciya tescil ucreti odemek zorunlumu.yani biz  hem serviri ns yapmak hemde domain i herhangi bir yere bagli olmadan bir yere ucret odemeden kendi serverimizdan yayinlamak istiyoruz. bu mumkun mu?

ve maillerimizi de kendi server imiz uzerinden yayınlamayi planliyoruz. dns server da mx kaydı acmamiz bunun icin yeterlimi yoksa exchange server gibi bi program kullanmak zorunlumu? eger gerekli iste exchange server haricinde ucretsiz ve active directory ile calisan bir program önerebilirmisiniz?

simdiden tesekkurler 

Gönderildi : 17/04/2011 02:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba İbrahim bey, öncelikle alan adı için ödeyeceğiniz yıllık yaklaşık 10$ lık bir ücret bu işlemler için yeterli. Yani ilk olarak alan adını mutlaka bir yerden satın almanız şart. Bu ilk işlemden sonrası için yeterli, örneğin godaddy.com' a  üye olup alan adı aldıktan sonra bu alan adı için ns  olmak istediğinizi menü üzerinden belirtmeniz ve tanımlamanız yeterli, sonrasında tcp ve udp 53 nolu portları dns sunucusuna yönlendirmeniz, alan adı için zone tanımlamanız ve kayıtları eklemeniz yeterlidir. Mail server içinde durum aynıdır yani MX kaydı açmanız yeterlidir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2011 04:59

(@ibrahimduman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

cevabiniz icin cok tesekkurler Hakan bey

mail server hmail i önerirmisiniz. Araştırdığım kadarı ile bu program active directory ile entegre olabiliyor. acaba sizin önerebileceginiz farklı bir program olabilirmi?

Bir de sabit ip im oldugu halde server net e adsl den ip alarak baglaniyor. server i ns yapmamda bu bir problem oluşturmu acaba?

teşekkürler 

Gönderildi : 17/04/2011 21:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

rica ederiz, server adsl den ip alıyor derken real ip mi alıyor sunucu ?

mail server olarak Exchange server kullanabilirsiniz veya merak mail, mail enable vb. hmail hiç denemedim.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2011 21:47

(@ibrahimduman)
Eminent Member
Konu başlatıcı

192.168.2.254 gibi lokal sabit ip aliyor adsl den. server a terminal server gibi baglantilar için de modem den port yonlendiyorum. sirket ici ip leri server uzerinden dagitiyorum. sadece server adsl den server lokal ip aliyor. global static çıkış ip mizi adsl uzerinden direk server a vermenin yolu varsa onuda ben bilmiyorum?

benim merak ettigim dns server adsl uzerinden global ip kullansada iç networkte sonucta adsl den lokal ip aliyor. ns haline getirince bu sorun yaratirmi acaba? 

Gönderildi : 17/04/2011 22:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

siz burada ns olarak adsl modem' in ip adresini vereceksiniz ve tcp udp 53 nolu portları 254 ile biten makineye yönlendireceksiniz, ancak bu makine üzerindeki dns zone larında ns1 ns2 gibi bu sunucuyu temsil eden kayıtların ip lerini 254 değil adsl ip ile aynı yapacaksınız. Yani birisi size hakanuzuner.com için www kaydı nedir dediğinde 254 li iç ip verirseniz kimse bu ip leri internet üzerinden ulaşamazlar real ip adresini dns zone larındaki kayıtlara gireceksiniz.

Gönderildi : 17/04/2011 22:28

Paylaş: