Forum

server 2003 kurulum...

Bildirimler
Hepsini Temizle

server 2003 kurulumu

20 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
956 Görüntüleme
(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhaba yeniden server 2003 kurulumu yapıcam yalnız ad'deki kullanıcılar hesaplar exchangede'ki mailleri vs. kaybetmeden nasıl sağlıklı bir kurulum yapabilirim şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 13/06/2008 01:39

(@cozumpark)
Gönderiler: 16308
Illustrious Member Yönetici

Merhaba   konu daha önce foruımda  konuşulmuştu arama yaparak cevapları görebilirsiniz

system state ile yedek alabilirsiniz  system state ile active directory nin  yedeğini alabilirsiniz

exchange e gelince  thirty party yedekleme yazılımınız varmı ?  brightstor vb gibi ?

Gönderildi : 13/06/2008 01:46

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

teşekkürler özgür hocam exchange için third party bildiğim bir program yok sizin önereceğiniz yaygın kullanılan hangisini bana önerirsiniz acaba..

birde dediğinizi forumda bulamadım...

Gönderildi : 13/06/2008 01:53

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocalarım bu konu hakkında yazı bulamadım linki verebilirmisiniz rica etsem...

Gönderildi : 13/06/2008 02:14

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam.

Aynı makineyi formatlayıp mı kurmayı planlıyorsun? Yoksa yeni bir server'a mı taşımayı planlıyorsun?

Gönderildi : 13/06/2008 03:44

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

aynı makineyi formatlayıp kurmayı planlıyorum migration değil bu nedenle active directory ve exchange'deki verilerimi kaybetmeden kurmak istiyorum ayrıca exchange'i formatladıktan sonra yeniden kurmam gerekiyor owa servisinide çalıştıramamıştım beni yönlendirirseniz yapacaklarım hakkımda detaylı çok memnun olurum şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 13/06/2008 13:41

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

serhat hocam yardımlarınızı bekliyorum....

Gönderildi : 14/06/2008 02:19

(@serhatakinci)
Famed Member

Herşeyden önce çok zahmetli bir işe kalkıştığını bilmeni isterim. SBS üzerinde AD ve Exchange dışında neler var bilemiyorum ama SBS'i formatlayıp, yedekler ile tam olarak kurmak gerçekten zahmetli bir iş.

İzleyeceğin yol için, dosyalar bölümüne bir döküman attım. 

Bu 25 sayfalık SBS 2003 Yedekleme ve Yedekten geri Yükleme dökümanını referans alabilirsin.

http://cozumpark.com/files/folders/yuklemeler/entry24944.aspx

(İşlemlere başlamadan önce Acronis ile mutlaka diskin imajını al. En kötü ihtimalle imajı geri dönerisin)

Gönderildi : 14/06/2008 02:24

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

teşekürler hocam çok zahmetli derken hocam korktum şimdi acaba sağlıklı çalışmama ihtimali varmıdır ... birde hocam ben server 2003 std'a yapıcam izleyeceğim yol aynımıdır...

Gönderildi : 14/06/2008 02:37

(@serhatakinci)
Famed Member

Bu önemli bi nokta. Şöyle ki;

Windows Server 2003 standart sürümü, Windows Small Business Server 2003 'e in-place olarak upgrade edebiliriz. Yani CD tak, upgrade de, var olan sistemi SBS'e çevir. Bu destek var.

Ama SBS 2003'ü windows server 2003 standart edition'a in-place upgrade edemeyiz..

Ha bu Active Directory yedeğinin çalışmayacağı anlamına gelmiyor tabiki ama SBS ten alacağın yedekleri -ki systemstate ile SBS üzerinden birçok alakasız registry kaydı ev COM nesnesi gelecektir- standart'a dönerken sorunlar yaşanabilir. Yani biraz profesyonellik gerektiren bir iş..

İmkanın varsa yeni server'ı ADC yapmayı tercih et.

Gönderildi : 14/06/2008 03:11

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam şöyle haritamı şöyle çizdim şimdi formatlayacağım serverda server 2003 std yüklü yeni kuracağımda 2003 server olacak ben hatalı olduğum noktaları söylerseniz memnun olurum

önce nt backup ile systemstate yedeğini alıcam daha sonra

nt backup ile yine exchange yedeğini alıcam

yeniden serverı kurarken aynı isimde kurucam ip adresini vericem

daha sonra ntbackup'dan restore edicem önce system state ,

daha sonra exchange'i ntbackup'dan restore edicem böyle yaparsam sistem çalışırmı düzgün.....

Gönderildi : 14/06/2008 03:27

(@serhatakinci)
Famed Member

Ben SBS i nerden çıkartmışım ya :)))) Konuda kimse SBS dememişki :)) Neyse olur böyle şeyler.

Şu durumda işin kolay.

Systemstate ve exchange yedeklerini al. Ayrıca acronis ile bir imaj al.

makineyi aynı isimle tekrar kur. IP yapılandırması, ağ bağlantı isimleri aynı olsun. üzerinde donanım değişikliği olmasın. Ayrıca system state aldığın zamanki SP durumu ve update durumu ile eşit olsun.

Daha sonra aynı ismle domaini kur. Sonra directory services restore mode ile açıp system satate yedeğini dön. Daha sonra exchage kurulumu ve restore..

Gönderildi : 14/06/2008 03:42

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

teşekkürler serhat hocam olur böyle şeyler günün yorgunluğu olmalıdır yazda geldi nede olsa :)))

peki birde hocam raid yapısı daha önce kurulmuştu hp server yeniden yapmam gerekiyormu formatlamadan önce ...

Gönderildi : 14/06/2008 03:52

(@serhatakinci)
Famed Member

Sen mevcut array'i boz. Yeniden oluştur, diskler temiz olsun. 5dk sürmez zaten.

Gönderildi : 14/06/2008 16:59

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

birde serhat hocam acronisin hangi versiyonunu kullanmam gerekir sistemin bütün yedeğini almam için

Gönderildi : 15/06/2008 03:35

(@serhatakinci)
Famed Member

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba ntbackup ile exchange'in komple yedeğini nasıl alırım hangi klasörleri seçmeliyim bu konuda makel varmı acaba sitede bulamadım...

Gönderildi : 17/06/2008 00:15

(@cozumpark)
Gönderiler: 16308
Illustrious Member Yönetici

merhaba ntbackup ile exchange'in komple yedeğini nasıl alırım hangi klasörleri seçmeliyim bu konuda makel varmı acaba sitede bulamadım...

Merhaba , linkleri inceleyebilirsiniz

http://www.msexchange.org/tutorials/Exchange-2003-Backup-Restore-NTBACKUP.html  

http://cozumpark.com/forums/thread/9659.aspx

http://cozumpark.com/forums/thread/1894.aspx  

Gönderildi : 17/06/2008 00:53

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba yeniden server 2003 kurulumu yaptım aynı hostname ip adresi ile ve active directory kurdum aynı isimle daha önceden aldığım system state yedeğini yapıştırıcam fakat directory restore mode'da açmam gerekiyor değilmi ntbackup ile yedeği üzerine yazmam için...

Gönderildi : 17/06/2008 12:46

Sayfa 1 / 2
Paylaş: