Forum

Windows Server 2003...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2003 AD yapısında group policy oluşturarak aygıt yöneticisi ayarları yapma

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
803 Görüntüleme
(@onurkaramanli)
Gönderiler: 72
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar;

Sizlere kısa bir sorum var. Öncelikle yaptığım işletmi anlatmak istiyorum.

Server 2003 ve XP + Win7 karışımı bir domain yapımız var. Biz kullanıcılarımıza bilgisyarları kapatma konusunda bir şart koşmadan kendi yazdığımız bir .bat dosyası sayesinde istediğimiz zamanda verilen süre çerçevesinde bilgisayarları kapatmak için bir .bat dosyası oluşturduk. Şu şekilde;

"cls
shutdown -f -s -m \\xxx.xxx.x.xxx(ipadresi) -t "600" -c "Bilgisayariniz guvenlik sebebiyle 10 dk sonra kapatilacaktir. Lutfen calismalarinizi kayit ediniz. X şirketi Bilgi Sistemleri"
close
cls"

yukarıdaki gibi bat dosyasını zamanlanmış görevlere atıp kapatabiliyoruz. Fakat uyku moduna geçen pc leri komut pas geçiyor. Bunun önüne geçmek için ise şöyle bir yol yapmamız gerekiyor.

\bilgisayarım\aygıt yöneticisi\Ağ Bağdaştırıcıları\   hem kablosuz ağlar için hemde ethernet için sağ tık ve özellikler oradanda Güç Yönetimi sekmesinde bulunan "Bilgisayar güç kazanmak için bu aygıtı kapatsın" seçeneğinin seçili olmaması gerekiyor.

Resim sitesi :  

Yukarıdaki resimdende anlaşılağı gibi ben bu ayarı "group policy " üzerinden devre dışı bırakmak istiyorum. Yoksa PC lerim kapanmıyor.

Yardımcı olabilirmisiniz acaba?

Sanırım anlatabildim.

Gönderildi : 09/04/2011 12:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Onur bey merhaba,

Bu komutu logon script olarak dağıtıyor olmanız yeterli, yani makien logon olurken zaten bu komutu alacak ve zamanlanmış görevlerine ekleyecektir, yani ben mi yanlış anladım tam çözemedim ama neden ethernetlerin uyku modunda uyumasını istemiyorsunuz ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/04/2011 14:58

(@onurkaramanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan bey; 

Uyku modu sorunu sadece burda karşıma çıkmıyor. VPN bağlantılarında da kullanıcı çok sayıda dosyayı başka sunucuya atarken makinenin başında beklmek istemiyor. Bırakıyor kendi halinde. Ama VPN 692 hatası veriyor. Buda deneğimlerinden dolayı Ethernet uyku modundan kaynaklanıyor . Bir kaç makinede bunu mauel olarak değiştirmiştim ve VPN lerim artık uyku moduna girmiyordu. Tabi bu laptop gibi dizüstü platformlarda özellikle daha çok oluyor. Ayrıca masaüstü platformlarda aynı sorun olmuyor değil.

Otomatik kapatma .bat dosyasını yapılandırırken bir yandan da bu ethernet güç yönetimide aklıma geldi. Dedim ki acaba group polcy  den böyle bir ayar yapabilirmiyim. Logon scripts lerimizde bizim bazı diğer kit.exe programları var cevap vermesi gereken. Bu yüzden kesinlikle ethernet uyku modunu topluca çözmeliyim.

Gönderildi : 09/04/2011 18:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

biraz zahmetli ama evet bir yolu var 🙂

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/windowsserver2008r2networking/thread/eb42064a-8ee2-4a63-867b-4ab416684c8e/

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/04/2011 23:17

(@onurkaramanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Denemekten zarar gelmez 🙂

Teşekkürler buradan paylaşırım.

Gönderildi : 11/04/2011 11:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

tabiki sonra ipuçları bölümüne eklersin 🙂

Gönderildi : 11/04/2011 14:33

(@onurkaramanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok uzun zaman olmuş ama konu açık kalmasın diye yapıyorum. Zahmetli bir iş ve zor gerçekten yapamadım. Teşekkürler yinede.

Gönderildi : 15/04/2013 17:00

Paylaş: