Forum

"Microsoft Ter...

Bildirimler
Hepsini Temizle

"Microsoft Terminal Server 2003 r2 Yazıcı problemi"

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
406 Görüntüleme
(@ademgurgen)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Değerli Çözümpark Ailesi.

Sizlerle bir problemimi paylaşmak isityorum umarım çözümleyebilir.

Şirketimizde terminal server bulunmakt. bu terminal serverin herbirinin üzerinde 50 kullanıcı aktifolarak bağlantı kurup ( Uzak masa üstü ile) işlemerini online olarak yapmakta ve her kullanıcı yaptıkları işlemer sonuçunda LPT ve USB portlarında bulunan yazıcılarından çıktı almaktadırlar.

Terminal serverlar üzerinde yazıcı tanımlaması ve güncellemesi kısımında henüzbir problemle karşılaşmadık

Terminal serverlarda yazıcılarda kullanıcılardan kaynaklı olduğunu düşündüğümüz şişme oluyor. Yani br kullanıcıya ait yazıcıdan 5 adet 6 adet görünüyor aynı isim fakat farklı oturumlarda gibi.

Biz bu sorunu tüm kullanıcıları devredışı bırakıyoruz. sistemden tüm kullanıcıları cıkartıyoruz. yazıcı ve fakslarbölümünden sistemden düşmeye yazıcıları manuel olarak temizliyoruz. hizmetler bölümünden yazıcı biriktiricisini yeniden başlatıyoruz. sonra kullanıcılar sisteme dahil ediyoruz.

biz bu olayı hemen hemen hergün yoğun zamnlarda günde 2 -3kez yaşamaktayız tüm terminal sunucularda bu olayın biz çözümü olduğunu düşünüyorum.

bu sorunumuza çözüm sunabileceğinize inanıyorum.

teşekkürler. kolay gelsin.

Gönderildi : 05/04/2011 03:17

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

arada vpn var mı ? eğer varsa printer redirect iptal edip. aygıtlardaki yazıcıları paylaşıma açıp server üzerinde de bu printerları local yazıcı olarak eklersen sorunsuz kullanırsın.

bahsettiğim yapıyı kullanıyorum.

Gönderildi : 05/04/2011 07:39

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

tahminimce Terminal Sunucunuz 2003. Ben bu sorunu 2008 R2 Print server kurarak aştım. Tek bir sunucu 2400 kullanıcının tüm çıktı işlemlerini sorunsuz şekilde karşılamakta. Yok eğer RDS (2008R2 Remote Desktop Service) kullanıyorsanız tavsiyem Easy Print olacaktır. Portalımızda http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/10/03/windows-yazd-rma-s-re-i-ve-rhs-easy-printer.aspx  yayınlanan makaleyi okumanızı öneririm.

Yazıcıları Print Server'a tanımladıktan sonra aşağıda sayacağım uygun yöntemlerden biriyle gerekli maplemeyi / tanımlamayı yapabilirsiniz.

1) Eğer yazıcı çeşidiniz  fazla yoksa   Print Server üzerindeki yazıcıları TS'lere mapleyin.

2)  Eğer yazıcı çeşidi fazla ise ve her kullanıcı sadece belli yazıcıdan çıktı alıyorsa ve her kullanıcı sabit TS'ye bağlanıyorsa  kullanıcılara printerları manuel ekleyebilirsiniz.

3)  loginscript ile Active Directory üzerinden otomatik olarak eklenmesini sağlarsınız.

Gönderildi : 06/04/2011 02:41

(@ademgurgen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

arada sağlam bir VPN yapı mevcut. zaten tüm yazıcıları paylaşıma açarak Server 2003 üzerine tanıttım. Print redirect'i tam olarak nasıl iptal edebilirim.

Gönderildi : 13/04/2011 04:49

(@ademgurgen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Ahmet Hocam...

Sistem termianl server 2003 r2 TR bu sistemde Server 2008 de mevcut olan Easy Print'i kullanmak mümkü olacakmıdır. olacaksa eğer bunu nasıl yapılandırabilirim.

1. yöntem için. yazıcı çeşidimiz 5 adet. yani fazla değil bu durumda yazıcı terminal serverda TS lere nasıl bir map yapmama gerekiyor.

Gönderildi : 13/04/2011 04:57

(@eroldursun)
Famed Member

arada sağlam bir VPN yapı mevcut. zaten tüm yazıcıları paylaşıma açarak Server 2003 üzerine tanıttım. Print redirect'i tam olarak nasıl iptal edebilirim.

client tarafında yerel kaynaklar altından yazıcı yönledirmesini iptal edebilirsin .

server tarafında terminal server tarafında rdp özelliklerinden disable edebilirsin .

paylaşıma açıp ts de local yazıcı olarak tanıtınca sorun giderildi mi ?

Gönderildi : 13/04/2011 14:18

(@ademgurgen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

client tarafında yerel kaynaklar altından yazıcı yönledirmesini iptal edebilirsin .

server tarafında terminal server tarafında rdp özelliklerinden disable edebilirsin .

paylaşıma açıp ts de local yazıcı olarak tanıtınca sorun giderildi mi ?

Umarım yanlış anlamadım.

Erol Hacam dediğiniz yapıyı denemedik ama problem olabilir. Örneğin benim 120 adet kullanıcım var bu kullanıcıların aynı veya farklı ve her kullanıcı için en az iki yazıcı söz konusu peki bu basettiğiniz yapıda tüm yazıcıları paylaşıma acarsak en az 250 adet yazıcıyı paylaşıma acıp öylece bırakmam gerekiyor. bu yazıcılardan dolayı tüm dosya paylaşımlarıda aktif olacak bir client tarafında herhangi bir nedenden dolayı virus olursa bu tüm VPN sisteminde özelliklede Sunucu PClerimde bile sıkıntı olabilir.

Çok Teşekkürler Öneriniz için... Fakat başka bir yol bulmalıyım. 

Gönderildi : 14/04/2011 23:54

(@eroldursun)
Famed Member

peki thinprint denen bir yazılım var inceler misin ?(kullanmadım hiç)

Gönderildi : 15/04/2011 07:50

(@ademgurgen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İnceliyorum hemen Erol hocam lakin böyle devam ederse terminal server 2008 e doğru gideceğim. lisanslar 2003 open lisans 110 tane onları düşünüyorum 2008 de kullanamayız.... bakalım ne yapacağız. bu arada thincilent paralı bir uygula herhalde.

çok teşekkürler ilginize

Gönderildi : 17/04/2011 03:14

Paylaş: