Forum

windows 2008 Termin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows 2008 Terminal Server'da performans sorunu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
454 Görüntüleme
(@bulentalacam)
Gönderiler: 554
Prominent Member
Konu başlatıcı

Windows standart server 2008 R2 Sp1 üzerine kurulu Terminal Server yapısını kullanıyorum. Kurmuş olduğum antivirüs programı Worry-Free Business Security. Bazı zamanlarda server inanaılmaz derecede yavaşlıyor. kullanıcıların bir word programında yazı yazmaları dahi imkansız hale geliyor. antivirüs programını unload ettiğim zaman sorun düzeliyor. Çok ilginçtir aynı yapıyı Windows standart server 2003 R2 te kullandığımız zaman böyle bir durumla karşı karşıya kalmıyordum. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir.

Gönderildi : 22/03/2011 21:32

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

Microsoft'un antivirüsün taramasının Terminal Sunucularda Exclude ( taramanın yapılmaması ) edilmesini önerdiği alanlar aşağıda sunuyorum.

Biz kurumumuzda Forefront kullanıyoruz ve online tarama yaptırmıyoruz. Sadece network güvenliği devamlı aktif ve günde bir defa full tarama yapılmakta. Ayrıca önerilen aşağıdaki alanların taramasınıda engelledik. 

İsterseniz öncelikle Exclude edilecek alanları antivirüs üzerinden yapılandırın. Sonrasında kullanıcı yetkilerini kısıp / elden gecirip günde bir defa full tarama yapmarak performans değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Terminal Server diğer sunucu ve client sistemler gibi düşünülmemeli. Yapısı ve durumu itibariyle özel bir yere sahip olduğu ve her tip antivirüsün rahatlıkla kullanılmamasını unutmmalıyız.

Exclude Alanları;

·         %SystemDrive%\pagefile.sys

·         %SystemDrive%\hiberfil.sys

·         Exclude *.dat *.tmp *.chk *.log *.mdb *.pat *.edb files.

·         %SystemRoot%\System32\spool\

·         %SystemRoot%\SYSTEM32\Logfiles\

·         %windir%\SoftwareDistribution\Datastore

·         %windir%\Security\Database

·         %allusersprofile%\

·         %Systemroot%\System32\GroupPolicy\

·         Exclude smss.exe, winlogon.exe, userinit.exe, csrss.exe, lsass.exe, wininit.exe,  and wfshell.exe processes.

·         For Symantec only: Disable "Tamper Protection".

·         Scan on write events only

·         Disable the heuristics mode of scanning

·         Scan local drives only

Gönderildi : 23/03/2011 15:13

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

merak ettim ts sunucularda forefront haricinde antivirüs olarak ne tavsiye edersiniz ?

Gönderildi : 23/03/2011 15:22

(@bulentalacam)
Gönderiler: 554
Prominent Member
Konu başlatıcı

Microsoft'un antivirüsün taramasının Terminal Sunucularda Exclude ( taramanın yapılmaması ) edilmesini önerdiği alanlar aşağıda sunuyorum.

Biz kurumumuzda Forefront kullanıyoruz ve online tarama yaptırmıyoruz. Sadece network güvenliği devamlı aktif ve günde bir defa full tarama yapılmakta. Ayrıca önerilen aşağıdaki alanların taramasınıda engelledik. 

İsterseniz öncelikle Exclude edilecek alanları antivirüs üzerinden yapılandırın. Sonrasında kullanıcı yetkilerini kısıp / elden gecirip günde bir defa full tarama yapmarak performans değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Terminal Server diğer sunucu ve client sistemler gibi düşünülmemeli. Yapısı ve durumu itibariyle özel bir yere sahip olduğu ve her tip antivirüsün rahatlıkla kullanılmamasını unutmmalıyız.

Exclude Alanları;

·         %SystemDrive%\pagefile.sys

·         %SystemDrive%\hiberfil.sys

·         Exclude *.dat *.tmp *.chk *.log *.mdb *.pat *.edb files.

·         %SystemRoot%\System32\spool\

·         %SystemRoot%\SYSTEM32\Logfiles\

·         %windir%\SoftwareDistribution\Datastore

·         %windir%\Security\Database

·         %allusersprofile%\

·         %Systemroot%\System32\GroupPolicy\

·         Exclude smss.exe, winlogon.exe, userinit.exe, csrss.exe, lsass.exe, wininit.exe,  and wfshell.exe processes.

·         For Symantec only: Disable "Tamper Protection".

·         Scan on write events only

·         Disable the heuristics mode of scanning

·         Scan local drives only

Exclude smss.exe, winlogon.exe, userinit.exe, csrss.exe, lsass.exe, wininit.exe,  and wfshell.exe processes. 

bu dosyaları hariç tutumak için seçenek olmadığından tarama dışında tutmadım. diğer ayarları yaptım. performans izlemesi yapacağım. terminal server için özel bir client agent olmaması şaşırtıcı açıkçası 

Gönderildi : 23/03/2011 17:03

Paylaş: