Forum

vpn sorunları

Bildirimler
Hepsini Temizle

vpn sorunları

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
459 Görüntüleme
(@yigitbelevi)
Gönderiler: 132
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Şube -merkez arasında VPN üzerinden bağlama girişimlerim yavaşlık yüzünden takıldı.Öneri ve katkılarınızı rica ediyorum.

Yapmak istediğim Merkez tarafındaki Exchange ve Netsis programlarını kullanmak. yapabilirsem  şube internetini kullanıcılara vermek veya onların log kayıtlarını tutmak.

Mevcut Kaynaklar

Merkez tarafında 2 adet W2008R2 sunucu bir tanesinde AD ve Exchange 2010 yüklü,diğer makine AD join oluş vaziyette Netsis çalışıyor.5 Mbit Kurumsal fiber hat mevcut.Dış bağlantılar için 2 mbit ayrıldı.

Şube tarafında 8 mbit ADSL hat var toplam 3 client.

Yaptıklarım:

Muhasebe makinasında Ağ hizmetleri ve erişim ilkesi rolünü yükledim. Sertifika sunucusu gibi roller yüklemeden client tarafında AD kullanıcı şifre ile bağlantı kurdum.

Yapamadıklarım:

Bağlantı inanılmaz yavaş(Netsis kasa cari gibi ekranlar arasında 20 sn gibi bekleme yapıyor)

Normalde şube tarafındaki makineler printer gibi cihazları paylaşırken VPN kurulduktan sonra birbirlerine ulaşamıyorlar.

Merkez üzerinde internet trafiğini Linux makinamızdan verip detaylı log görebiliyoruz.Şubenin internetinide merkez üzerinden verebilirmiyiz?Mesela şöyle bir senaryo gerçek olabilirmi.şube tarafındaki makinalar (XP) açıldığında VPN bağlantısını otomatikman kurup AD üzerinden giriş yapıp, sanki merkezdeki bir bilgisayar gibi çalışsınlar.Kullanacakları interneti bile merkezden aldınlar.Şube tarafındaki ADSL hat sadece VPN bağlantı için kullanılsın.Bir yerde donanımsal VPN kullanan (şube ve merkez 8 mb adsl) muhasebe ve exc.makinalar inanılmaz hızlı şekilde çalışıyorlar.Bu yapıyı bu tip cihazlar almadan yapabilmemiz mümkünmüdür?

Yardım ve destekleriniz için şimdiden teşekkürler .

Gönderildi : 22/03/2011 01:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bunun gibi pek çok projede bu sorunların çözümü olarak vpn trafiğini sağlayan cihazların QoS ayarlarının yapılması sorunu çözüyor. %80' e %20 yeterli olur ticari programın başarılı bir şekilde çalışması için.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/03/2011 02:54

(@yigitbelevi)
Gönderiler: 132
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar Hakan bey,

İlginiz için teşekkür ederim.Yanlız bir konuyu anlayamadım.QOS ayarı dediğiniz (Qality of Service) Merkez tarafındaki cisco switchdemi yoksa şube tarafındaki ADSL modemdemi yapılması gerekeli?

Teşekkürler 

Gönderildi : 22/03/2011 18:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

vpn yapan yani iki noktayı birbirine bağlayan cihazlarda olmalı. ben yapınızı göremediğim için yorum yapamıyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/03/2011 20:58

(@AbdullahYildizturan)
Gönderiler: 19
Eminent Member

Yiğit bey kolay gelsin 2 kurum arasında rahat bi şekilde iletişim sağlamak istiyosanız 1. öncelik kurumlar arasına fiber çekmeniz tabi maliyeti çok çok yüksektir . 2 olarak  G SHDSL noktadan noktaya iletişimi sağlar telefon hattının yanı sıra ayrı bi hat çekilir sadece 2 kurum arasına aylık 250 dolar civarı diye biliyorum ama yanlışta olabilir. Kurumunuz aynı şehirdeyse benim kullandığım gibi VPN server sorunlu bi şekilde kullanabilirsi,niz sürekli kopmalar yavaşlık mevcut ttnetin insafiyetine kalmış olursunuz 🙂

Gönderildi : 23/03/2011 02:31

Paylaş: