Forum

Branch Cache (Merke...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Branch Cache (Merkez ve uzak ofis arası dosya paylaşımı)

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
501 Görüntüleme
(@ssuzgun)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Merkez ofisimiz ile uzak ofislerimiz arasında dosya paylaşımımız giderek artmakta. Bu güne kadar VPN ile merkez ofise bağlantı kurulup merkez ofisteki File Server üzerinden dosyalar kullanılmakta idi. Bu şekilde tabi 5-10 mb. üstü dosyalarda (MS Office) düşük bant genişliği sebebi ile sorunlar yaşıyoruz. Terminal Server üzerinden çalışarak bu sorunu asgariye indirsek bile bu seferde dosyaların lokal bilgisayarlara taşınmasında veya print alınırken sorunlar yaşanmakta. 

Bu sorunları en aza indirmek için Branch Cache özelliği ciddi bir fayda getirmektemidir? Yoksa uzak ofislere de file server kurup akşamları merkez ofis ile arasında iki yönlü senkronizasyon yaptırmak daha uygun bir yöntem olabilir mi? Aşağıya merkez ofis ve uzak ofislerin genel bilgilerini paylaşıyorum. Bu konuda ki tavsiyelerinizi beklemekteyim. / Teşekkürler.

Merkez Ofis :

2 Mb. G.SHDSL internet (Metro 5 Mb. çıkartmayı hedefliyoruz.), 2008 R2 Domain, NetScreen 25 Firewall 

Uzak Ofisler :

a - 1 Mb. G.SHDSL internet, Server yok, çalışan sayısı 15,  Netscreen 5 GT Firewall

b - 4 Mb. ADSL internet, Server yok, çalışan sayısı 5, Netscreen 5 GT Firewall

Gönderildi : 11/03/2011 17:30

(@ilyasYILDIZ)
Gönderiler: 441
Honorable Member

Merkeze 2mbshdsl daha alıp VPN için yapılandırın.

Merkezin internet trafiğinide eğer elzem bir durum sözkonusu değilse 8/1 yada 4/1 DSL kullanarak maaliyet tasarrufu da yapmış olursunuz .

Gönderildi : 11/03/2011 17:46

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Yerinizde olsam dışarıda merkezi bir nokta alternatifini de göz önünde bulundururdum, merkez data hattını da kullanmamış olurdunuz.

Aşağıdaki bilgi Koç.net sayfasından alıntıdır;

Internet Depolama Alanı Hizmeti

Remote Storage hizmeti dağınık yapıda çalışan firmaların, ortak olarak erişmek zorunda oldukları dataları Koç.net Remote Storage sunucularına yükleyerek, kendilerine verilecek kullanıcı adı/şifre bilgisi ile HTTPS protokolü üzerinden ( https://webfolder.koc.net) internetten erişmelerini sağlamaktadır.

Temel Özellikler

• Farklı tiplerde dosyaları barındırabilme
  • Kullanıcı bazlı okuma/yazma/değiştirme haklarının verilebilmesi
  • Virüs taraması
  • İstenildiği şekilde dizin/alt dizin yapılandırması
  • HTTPS protokolü ile internete erişilebilen her yerden güvenli erişim
  • Folder bazlı kota

Koç.net her hizmette olduğu gibi müşterilerine yüksek katma değer sağlayarak önemli avantajlar sunmaktadır. Bunlar;

• Dünyanın her yerinden erişim
  • HTTPS protokolüyle çalıştığı için firewall’lardan etkilenme riski asgari seviyededir.
  • Dizin yapısı istenildiği şekilde ayarlanabilir.
  • Yüklenen dosyalara virüs taraması
  • Kullanıcı bazlı giriş yetkisi ve okuma/yazma/değiştirme yetkisi
  • Günlük backup (6 ay öncesine kadar)

Gönderildi : 12/03/2011 00:26

(@husnubagdatlioglu)
Gönderiler: 313
Honorable Member

Benim sistemimde senınkıne benzer aslında merkezde 5 megabt metro ve dıger 5 tesistede 2 mb adsl hattım var ve tesislerde zyxel p serisi modemlerle ip sec vpn kurdum ve merkezdede fortigate 80cm de sonlandırdım 1 senedir sıkıntısız çalışmaktayım

Gönderildi : 12/03/2011 01:00

(@ssuzgun)
Active Member
Konu başlatıcı

Önerileriniz için teşekkürler. Bant genişliğini arttırmak sanırım bir nebze olsun çözüm olacak gibi gözüküyor. (Mail Server'dan tutunda her türlü server merkez ofiste tutulmakta, buda internet kullanımını oldukça artırmakta.) Koçnet web storage enteresan bir uygulama, bunu kullanıp kullanamayacağımızda emin değilim ama hemen inceliyorum.

Bu arada 2008 R2 nin brance cache özelliğini kullanan hiç yok mu? Bu konuda deneyimleri olan paylaşırsa çok sevinirim.

İyi Günler

Gönderildi : 14/03/2011 12:38

(@ssuzgun)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle Branch cache oldukça başarılı bir uygulama gibi görünüyor ama sonradan farkettimki enterprice veya datacenter versiyonlarında istediğim gibiçalışıyor. Dolayısı ile elendi.

Şöyle bir uygulama yaptım; oldukça başarılı görünüyor ama kullanım esnasında detayları görebileceğiz.

Uzak ofise 2 adet 2 Mb. (mesafeden dolayı) ADSL bağlantı aldım. Bu iki interneti 5GT cihaza dual untrust yaptım. Merkez ofis ve uzak ofis arasına hatların up durumuna göre 4 secenekli vpn tunel kurdum. Normalde internete üçüncü bacaktan çıkarlarken vpn ikinci bacaktan yapılıyor. Hatlardan biri down olursa internet veya VPN diğer bacağa geçiyor.

Uzak ofise 2008R2 RODC kurdum ve bunun üzerinden ana server ile DFS yapıp uzak ofisi ilgilendiren paylaşımı (20 Gb.) senkronize ettirdim. şimdi herkez kendi lokal serverinda ki dosyalarda çalışıyor. Hız sorunu kalmadı. Dosyalardan biri bir şekilde güncellendiğinde, değiştiğinde veya silindiğinde diğer serverdan da otomatik olarak sekronize ediliyor. Böylelikle kullanıcı dosya açacağım kaydedeceğim diye internetin yavaşlığını beklememiş oluyor, arka planda yavaşta olsa server senkronize işlemini gerçekleştiriyor. 

Oldukça iyi çalışıyor gibi ama faal kullanıma 1-2 hafta sonra geçecek. Olursa bir durum tekrar paylaşırım sizinle.

Gönderildi : 12/05/2011 13:00

Paylaş: