Forum

Network Sisteminde ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Sisteminde Yavaşlık

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
392 Görüntüleme
(@hamzasaricicek)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

HP ProLiant ML110 G5 Server, 1 hafta önce kadar yeniden Server2003 kurulumu yaptık.. Ağ üzerinden ticari program kullanıcılarımızın şöyle bir problemi var. Ticari programın kullanımına 10-15dk ara verdikten sonar tekrar kullanmaya başladıklarında sanki tekrar Server ile bağlantı kurmaya çalışıyormuş gibi yaklaşık 15sn kadar duraksama oluyor. Daha sonra ara vermeden kullanıldığı zaman yavaşlık yok. Hızlı bir şekilde kullanılıyor. Sanki o bekleme esnasında network bağlantı genişliği minumum seviyeye iniyor ve devamında kullanım kesintiye ara verilmedikçe hiç bir yavaşlık olmuyor.

Sistemi kurmadan önce böyle bir sorunumuz yoktu. Ticari programımız SQLServer 2005 kullanıyor. Sistemimizde hiç bir Active Directory vb. domain yapısı bulunmuyor.. Network üzerinde 32port 3Com ve normal 8 portluk toplam 2 adet Switch mevcut. Bu yavaşlamaya sebebiyet neyden kaynaklanabilir..

Gönderildi : 09/03/2011 16:16

(@yalcinkaraca)
Gönderiler: 354
Reputable Member

Merhabalar HamzaBey;

Ticari program olarak sanirim logo kullanıyorsunuz sanirim bunun gibi bir sorun ile karşılaşmıştım sorunu switch olarak tespit etmiştim.

Networkten koptugunu anlamak için ise ping paketini txt dokturup gözlemlemenizi öneririm.

Örnek:ping server > deneme.txt -t

İyi Çalişmalar

Gönderildi : 09/03/2011 18:30

(@hamzasaricicek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Yasin bey,

ETA kullanıyoruz.  Fakat sisteme format atmadan önce öyle bir problemimiz yoktu. Daha sonralardan da hiç bir şekilde switch değişimi vs.. olmadı. Network yapısı olduğu gibi duruyor.

Gönderildi : 09/03/2011 20:07

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Eski işletim  sisteminde regeditten    herhangi  bir TCP/IP  optimizasyonu yapmışmıydınız ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 09/03/2011 22:43

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Bence SQL ayarlarından ancak açıp incelemek lazım..

Gönderildi : 10/03/2011 02:03

(@hamzasaricicek)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Cumhur hocam,

Hayır regedit üzerinde herhangi bir ayarlama yapmamıştım..   Fakat Mesut arkadaşımında dediği gibi SQLServer ayarlarından bir farklılık olabilirmi acaba diye düşünüyorum.. Çünkü ticari programımızda herhangi bir modüle giriş yaparken çalıştırdığı querylerde yavaşlama söz konusu oluyor.

Gönderildi : 10/03/2011 20:36

Paylaş: