Forum

Şirketi Domain Yapı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Şirketi Domain Yapısına Geçirecek Olan Bir Öğrencinin Soruları ve Endişeleri

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
553 Görüntüleme
(@AhmetBASKABAK)
Gönderiler: 29
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Ben bu konuda eğitim alan bir öğrenciyim [:)]. Çalıştığım şirkette ufak
tefek bilgisayar sorunları ile ilgileniyorum. Karmaşık sorunlarda yaşanmıyor.
Geçenlerde domain yapısı ve sharepoint uygulaması ile yönetim kararı aldılar.
Ben şuan sistem kursuna gidiyorum ve bir kişiyide sharepoint kursuna gönderecekler.
Tam bilgili bir personel, konuya tam bir hakimiyet söz konusu olmayacaktır bu
projeyi gerçekleştirirken anlayacağınız.

• İstekler
    • Active
      Directory
    • Sharepoint
    • Mail
      Server
    • Web
      Server
    • FTP
      Server
    • Muhasebe ve IK Programları(satınalma, finans, muhasebe ve insan kaynakları)
    • SVN(yazılım grubu)
    • Redmine(proje ekipleri)
    • DNS
    • Radius Server
    • En az 150 kişiye hizmet verebilmek bu sistemler üzerinden.

Tırsıyorum sistemci abilerim [:D] başaramayacağız, elimize yüzümüze
bulaştıracağız diye [:D].

Müsadenizle elimizde olan lisanslarımız, donanımlarımızdan bahsedeyim.

• Action
    Pack (paketin tüm içeriği için; https://partner.microsoft.com/40112699 )
    • Windows
      Server 2008 R2 Enterprise (1)
    • Windows
      Server 2008 R2 Web (1)
    • Exchange
      Mail Server 2010 Standart (1)
    • Sharepoint
      Server 2010 (1)
    • SQL
      Server 2008 R2 Enterprise (1)
    • I7 işlemci ve yeterli
      RAM miktarına sahip bilgisayar(server masrafları yüksek geldiğinden
      böyle bir yol izlememizi istediler). (3)

• Sorularım şunlar
    • Sharepoint ile DC(Active Directory) aynı server üzerinde mi olması gerekli?
    • Exchange Server ile DC(Active Directory) aynı server üzerinde mi olması gerekli?
    • Server yerine alınacak makinalar bu iş için uygun olacak mıdır?
    • Server yerine alınan 3 adet i7 işlemci ve gerekli RAM miktarına sahip bilgisayarlar, bize ne gibi sorunlar çıkarır?
    • Server makinalar yapabileceğimiz ama normal bilgisayarda asla yapamayacağımız ne gibi özellikler vardır?
    • Ve sizin aklınıza gelen diğer sorular nelerdir?

Teşekkürler.

Gönderildi : 24/02/2011 21:48

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Bu yapıda benim size önerim profesyonel destek almanızdır.

Ayrıca bu yapı Pc'ler üzerine kurulacak bir yapı değil. İleride sorun yaşarsınız.

Gönderildi : 24/02/2011 22:48

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Özetle şunu belirteyim bu donanımla bu işler olmaz. İkinci olarak sorun sadece sistemi kurmakta değil manage etmekte. Yeni başladığınızı ve pek bilginizin olmadığını belirtiyorsunuz fakat hiç abartısız en az 3 yıllık bir deneyim ile kurulacak bir yapı inşaat etmeye kalkıyorsunuz. Kurumsal bir firma bu yapıyı kullanacak ise alt yapısının son derece iyi hazırlanmış olması lazım.

Sadece Active Directory organizasyon şemasının tasarımı bile sadece bir ayınızı ayırmanız gereken bir konu. Ve yapınızı ölçeklenebilir seviyede tasarlamanız gerekiyor. Bu iş için profosyonel kişilerden destek almanız gerekir.Burada üsteleneceğiniz önemli görev ise yapınızı inşaa edecek kişiye organizasyon yapınızı ve neler istediklerinizi ve ne gibi işlemlerin kritik işlemler ve birinci dereceden öneli olduğunu iyice belirtmeniz olabilir.

Gönderildi : 24/02/2011 23:08

(@AhmetBASKABAK)
Gönderiler: 29
Trusted Member
Konu başlatıcı

Özetle şunu belirteyim bu donanımla bu işler olmaz. İkinci olarak sorun sadece sistemi kurmakta değil manage etmekte. Yeni başladığınızı ve pek bilginizin olmadığını belirtiyorsunuz fakat hiç abartısız en az 3 yıllık bir deneyim ile kurulacak bir yapı inşaat etmeye kalkıyorsunuz. Kurumsal bir firma bu yapıyı kullanacak ise alt yapısının son derece iyi hazırlanmış olması lazım.

Sadece Active Directory organizasyon şemasının tasarımı bile sadece bir ayınızı ayırmanız gereken bir konu. Ve yapınızı ölçeklenebilir seviyede tasarlamanız gerekiyor. Bu iş için profosyonel kişilerden destek almanız gerekir.Burada üsteleneceğiniz önemli görev ise yapınızı inşaa edecek kişiye organizasyon yapınızı ve neler istediklerinizi ve ne gibi işlemlerin kritik işlemler ve birinci dereceden öneli olduğunu iyice belirtmeniz olabilir.

Hüseyin ve Ufuk bey merhaba.

Açıklamalarınızdan ve uyarılarınızdan dolayı teşekkür ederim ikinizede.

Farkıdayım nasıl bir sorumluluk altında olduğumun.

3 aydan uzun bir süredir BilgeAdam'da derslere katılıyorum. Şuana kadar gördüklerim ile VM üzerinde basit  yapılar oluşturabiliyorum sadece.

Bu iş için herhangi bir danışman yada altyapı sağlaması için herhangi bir şirketten yardım alacaklarını sanmıyorum.

Bu yüzden normal bilgisayarları bırakıp HP ProLiant DL580 G7 yada ona denk sunucular alsak ve ilk etap olarak.

Yukarıdaki sistem için en az kaç HP Proliant DL580 G7 yada ona denk sunucu sayısına sahip olmamız gerekiyor?

Daha sonra; Active Directory, DNS, DHCP, IIS(şirketin web sitesi, intranet ve ftp), kurulumlarını gerçekleştirsek. Active Directory üzerine bilgisayar ve kullanıcıların kayıtlarını gerçekleştirip, basit Group Policy ayarlamalarını gerçekleştirsek. Bunları gerçekleştirmem o kadar zor olacak mıdır?

Proje ve yazılım grubu SVN ve Redmine sistemlerini kullanıyor ve onlar Active Directory üzerine entegre oluyorlar ama o konuyuda yazılım bölümü ile çalışacak yapacağız bir şekilde. Şuan normal 2008 R2 üzerinden hizmet vermekte bu sistemler.

Bunları yapabilirim en azından. VMware üzerinde yaptığım bir kaç çalışmada bunları başarabiliyorum. Takıldığım yerler oluyor ama sonuca ulaşıyorum diyebilirim.

Muhasebe programımız zaten satın alınan firma tarafından kuruluyor ve bildiğim kadarı ile Active Directory ile entegre çalışmayan bir yazılım. O sadece suculardan birinin üzerinden hizmet verecek(şuan dell marka bir laptop üzerine kurulu muhasebe sistemi ve onun üzerinden ulaşım gerçekleştiriyorlar). Bilgisayarların bağlanmaları yeterli yani sunucuya.

Anlayışınız ve açıklamalarınız için tekrar teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 25/02/2011 04:38

Paylaş: