Forum

DHCP sadece etki al...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP sadece etki alanı xxxxx olan makinelere IP versin ayarlanabilir mi?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
464 Görüntüleme
(@ErdemTEKSEN)
Gönderiler: 58
Trusted Member
Konu başlatıcı

DHCP sadece etki alanı xxxxx olan makinelere IP versin ayarlanabilir mi?

Böyle bir kontrol yapılabilir mi? Bu sayede dışarıdan gelen makineler daha kolay engellenebilirdi.

Gönderildi : 24/02/2011 19:36

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

DHCP Sunucuları IP isteyen bütün Network cihazlarına IP vermek üzere dizayn edilmiş servislerdir. Sorunuza Örnek bir cevap veriyorum.

X bir network aygıtı, üzerinde herhangi bir OS yüklü değil ama IP ile çalışıyor, ve ortamdan UP istiyor. DHCP sunucumuz bu isteğe cevap verir ve scopesi uygunsa IP' yi dağıtır.

DHCP Servisiniz üzerinde güvenliği arttırmak istiyorsanız eğer NAP servisi veya NAC cihazlarıyla bunları entegre duruma getirmeniz gerekmektedir.

Gönderildi : 24/02/2011 19:53

(@ErdemTEKSEN)
Gönderiler: 58
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

DHCP Sunucuları IP isteyen bütün Network cihazlarına IP vermek üzere dizayn edilmiş servislerdir. Sorunuza Örnek bir cevap veriyorum.

X bir network aygıtı, üzerinde herhangi bir OS yüklü değil ama IP ile çalışıyor, ve ortamdan UP istiyor. DHCP sunucumuz bu isteğe cevap verir ve scopesi uygunsa IP' yi dağıtır.

DHCP Servisiniz üzerinde güvenliği arttırmak istiyorsanız eğer NAP servisi veya NAC cihazlarıyla bunları entegre duruma getirmeniz gerekmektedir.

NAP servisi veya NAC cihazları için neler gereklidir? Ücretleri ne düzeydedir? Nasıl çalışır?

Gönderildi : 24/02/2011 19:55

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Aşağıdaki makaleleri incelemenizi öneriyorum.

• DHCP Uzerinde Network Access Protection (NAP Clinet Ayarları icin GPO Yapilandirmasi)

Bir önceki bölümde NAP ve SHVs ayarlarını yaptıktan sonra DHCP servisini NAP ile çalışacak şekilde yapılandırmıştık.  Bu bölümde ise, Client’ların NAP Kontrolünden geçebilmesi için gerekli ayarlardan bahsedeceğiz. NAP Kontrolü için, client’lar üzerinde tanımlı ve çalışıyor olması gereken birkaç ayar var. Bunlara NAP Client ...

Mesaj gönderilen: Windows Server (Weblog)  Gönderen :  Serhat AKINCI  Gönderme zamanı :  Nisan 7, 2008

•  

• DHCP Uzerinde Network Access Protection - Bolum4 (Client Testleri ve Remediation Server Yapılandırması)

Bir önceki bölümde NAP Clinet ayarları için GPO yapılandırmasını yapmıştık. Bu noktadan sonra NAP ortamı hazır sayılır. Artık Client üzerindeki ayarlara geçebiliriz. Bu Bölümde Client üzerindeki testlere başlıyoruz.  NPS01 üzerindeki yapılandırmalar esnasında bazı noktaları bilerek atlamıştım. Bu ayarları client testleri ...

Mesaj gönderilen: Windows Server (Weblog)  Gönderen :  Serhat AKINCI  Gönderme zamanı :  Nisan 7, 2008

•  

•   Bir önceki bölümde NAP ortamından bahsettik ve NPS01 üzerine DHCP Server ve Network Policy and Access Services rollerini ekleyip, temel ayarlarını yaptık. Bu bölümde ise, NPS01 üzerinde NAP Wizard kullanarak yapılandırmaya devam edeceğiz ve ayrıca SHVs ayarlarını yapacağız. NAP Wizard’a ulaşmak için; Start> Run > nps.msc ...

• Bildiğiniz gibi NAP, Windows Vista™ ve Windows Server® 2008 ile gelen yeni bir teknoloji. İlerleyen günlerde Windows XP sistemler de NAP Client olarak kullanılıyor olacak.  NAP’i kısaca, ağımızdaki bilgisayarların sağlıklı olup olmadığını kontrol etmemizi sağlayan bir mekanizma olarak tanımlayabiliriz. Peki, nedir sağlıktan kasıt? ...

• Mesaj gönderilen: Windows Server (Weblog)  Gönderen :  Serhat AKINCI  Gönderme zamanı :  Nisan 7, 2008
  •  
    Gönderildi : 24/02/2011 19:56

(@EnginOZSAHiN)
    Gönderiler: 326
    Reputable Member

Merhaba XXXX bilgisayarlarını ayrı bir vlan da çalıştırırsanız DHCP ve Switch üzerinde gerekli konfigürasyonları yaparak da IP dağıtabilirsiniz.(Ben bu şekilde kullanıyorum) 

Gönderildi : 24/02/2011 19:57

Paylaş: