Forum

Komut Satırı ile ku...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Komut Satırı ile kullanıcı oluşturma

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
448 Görüntüleme
(@erdoganturkmen)
Gönderiler: 110
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar kolay gelsin. Komut satırında bir kullanıcıyı tanımlıyorum , şifre ayarlarını yapıyorum.

dsadd user "cn=ERDOGAN,ou=PERSONEL,dc=sirketadi,dc=com"  -upn [email protected] -fn ERDOGAN -ln TURKMEN -display ERDOGANTURKMEN -pwd 1234567 -desc "BILGI ISLEM PERSONELI"  -mustchpwd yes

şeklinde giriş yapabiliyorum. Ancak Bu kullanıcıları OU'lar içerisinde ayrı OU'lar oluşturmuşum orada tutuyorum.  PERSONEL adında OU var , ve içerisinde  SEKRETER , YONETIM.. v.s adında ayrı OU'lar oluşturmuşum. Komut satırında iç içe OU 'lara nasıl kullanıcı tanımlayabilirim. Örneğin A kullanıcısını PERSONEL OU'su içerisindeki SEKRETER OU'suna nasıl ekleyebilirim. Ayrıca bu kullanıcın grubunu nasıl belirleyebilirim. İyi çalışmalar kolay gelsin.

Gönderildi : 15/02/2011 17:04

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

dsadd computer ComputerDN [-samid SAMName] [-desc Description] [-locLocation] [-memberof GroupDN ...] [{-s Server | -d Domain}] [-uUserName[-p{Password | *}] [-q] [{-uc | -uco | -uci}]

yukarıda sintaksı görülüyor, memberof anahtarı ile gruba üye yapabilirsiniz.

ou'lar da iç içe gelecek şekilde denediniz mi komut satırından?

Gönderildi : 15/02/2011 19:09

(@erdoganturkmen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İç içede denedim ama o da olmadı Mumin Bey. Ayrıca Memberof komutunu da denemiştim. dsadd failed:Value for 'memberof' has incorrect format. hatası alıyorum.

-memberof PERSONEL  şeklinde deniyorum. Nerde hata yapıyorum acaba ?

Gönderildi : 15/02/2011 20:32

(@A.FeyziGENC)
Gönderiler: 26
Eminent Member

Yanlış hatırlamıyorsam bu durumlar için " cn " kullanıyorduk. anladığım kadarıyla yapın " Domain\Personel\Sekreter " şeklinde. Yani yapman gereken;

-memberof CN=Sekreter,CN="Personel"

Syntax'i bu şekilde düzeltip dene bakalım.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 16/02/2011 19:01

(@erdoganturkmen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cn ile de denedim olmadı. Yapmak istediğim kullanıcıyı PERSONEL OU'su içerisindeki SEKRETER OU'suna eklemek ve grubunuda SEKRETER grubu yapmak. 

Gönderildi : 17/02/2011 16:05

(@A.FeyziGENC)
Eminent Member

-memberof "dn=Sekreter,ou=Personel,dc=sirketadi,dc=com"

bi de böyle dene bakalım 🙂

Gönderildi : 18/02/2011 18:42

(@erdoganturkmen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

dsadd user "cn=ERDOGAN,ou=Personel,dc=sirketadi,dc=com " -upn [email protected] -fn ERDOGAN -ln TURKMEN -display ERDOGANTURKMEN -pwd  1234567 -desc "BILGI ISLEM PERSONELI"  -mustchpwd yes -memberof dn=Sekreter

Bu şekilde denedim ancak şöyle bir hata alıyorum.

dsadd failed:cn=ERDOGAN,ou=Personel,dc=sirketadi,dc=com:No superior reference
 has been configured for the directory service. The directory service is therefo
re unable to issue referrals to objects outside this forest.:The object was crea
ted successfully but there was an error during post create operations.
type dsadd /? for help.

Gönderildi : 19/02/2011 16:16

(@A.FeyziGENC)
Eminent Member

-memberof "dn=Sekreter,cn=Personel,dc=sirketadi,dc=com"

syntax'ı bu şekilde ekleyerek dene bakalım. hazırda bağlanabileceğim bi AD olmadığı için sadece senin verdiğin cevaplara göre yazabiliyorum.

kolay gelsin.

Gönderildi : 19/02/2011 20:53

Paylaş: