Forum

Domain Controller S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain Controller Sorunu

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
694 Görüntüleme
(@TuncaKAYGISIZ)
Gönderiler: 100
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Domain Controller makinasında 2 tane sorunum var. Bunların birbiri ile alakalı oldugunu dusunuyorum.

Öncelikle sorunum kullanıcıya domain admin veya domain user hakkı verdigimde, kullanıcı bilgisayar hakkı alabilmesi için 2 defa log off log on yapması gerekiyor. Restart ile denedigimde de 2. restarttan sonra hakkı alabiliyor.

Bir diğer sorunum ise DC (Active Directoy ile DNS server mevcut) makinanın event viewerında her 5dk da bir event id:1054 hatası veriyor. Microsoftun KB'lerini okudugumda dns'sini dogru yaz diyor ama zaten makinanın dns'i kendisi. Bu konuyu microsoftun support teami ile görüştüm herhangi bir çözüm üretemediler. Aynı event id:1054 hatasını windows xp sp2 kullanıcılarında da görülüyor ama windows 2000 kullanıcılarında herhangi bir hata görünmüyor. 

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 04/06/2008 16:51

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Makina üzerinde ki dNS servisi ile alakalı bir sıkıntı olabilir. ( Kendisinde 1054 atması sebebi ile )

Peki dns kaldırıp tekrardan kurmayı denediniz mi ?

Yada dns ile alakalı düşen başka bir log varmı ?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 04/06/2008 18:17

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba 

bir kullanıcıya bu yetkiyi verdiğinizde  yetki verdikten sonra  user üzerinde  sağ click  disable account  >  enable account diyerek deneyebilirmisiniz ?

Gönderildi : 04/06/2008 18:24

(@TuncaKAYGISIZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Dns'i tekrar kaldırıp kurmayı denemedim çünkü üzerinde oldukça zone ve kayıt oldugundan açıkcası cesaret edemedim. Çalıştıgım firma da banka olunca olası aksaklık büyük sorunlar yaratabiliyor.

Loglarda ise 1054 dışında herhangi bir hata vermiyor. Her 5dk da bir log düşürmesi sanırım gpupdate'i çalıştırdıgında log atıyor.

Verdiği hata : Windows cannot obtain the domain controller name for your computer network. (An unexpected network error occurred. ). Group Policy processing aborted.

Gönderildi : 04/06/2008 18:34

(@TuncaKAYGISIZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

bir kullanıcıya bu yetkiyi verdiğinizde  yetki verdikten sonra  user üzerinde  sağ click  disable account  >  enable account diyerek deneyebilirmisiniz ?

Denedim Özgür Bey, fakat yine kullanıcı hakkı alırken 2 kere logoff logon yapmam gerekti.

Gönderildi : 04/06/2008 18:41

(@Anonim)
Gönderiler: 0

sorunun birbiriyle bağlantılı gibi

verdiğin yetkiyi farklı bir policy engellemeye çalışıyor olabilir. öncelikle kullanıcıyı yeni oluşturduğun ve policiy yazılmamış bir OU içerisine al dene bakalım sonuç nasıl olacak.

http://www.eventid.net/display.asp?eventid=1054&eventno=1393&source=Userenv&phase=1  burayı incelemeni tavsiye ederim

Gönderildi : 04/06/2008 19:20

Paylaş: