Forum

terminal serverda y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

terminal serverda yazıcı sorunu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,454 Görüntüleme
(@ramazankutlu)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

ic yapıda 3  pc var ( windows 7 pro 32 bit, xp pro 32 bit ve wista home edition 32 bit ) vede dış yapıda bir 2008 standart server 64 bit var ve server uzerınde terminal server kurulu. pcler terminal server uzerınden mikro muhasebe programı kullanıyorlar benim sorunum ic yapıdaki xp pro 32 bit uzerinde hp pro1102 yazıcısı usb den tanıtıldı kendi ic lokasyonunda yazıcıdan butun pcler cıktı alabiliyor ancak rdp yaptıklarında vista 32 bit home edition cıktı alabılıyor ve dıger xp pro 32 bıt ve windows 7 pro 32 bit cıktı alamıyor. herhangi bir yazılımsal hata vermiyor sadece gondermıyor dıye hata veriyor. cozum onerileriniz nedir ?

Gönderildi : 06/02/2011 02:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

her 3 makinede de farklı kullanıcılar ile rdp yapıyorsunuz herhalde, her kullanıcı için rdp yapıldıktan sonra sunucu üzerinde yazıcıları görebiliyormusunuz ? yani yazıcı diğer iki sorunlu pc dede sağlıklı bir şekilde server' a redirect yapılıyor mu ? USB yazıcılar için kayıt defteri üzerinden redirection ayarları vardı onları yaptınız mı ? 2008 server üzerinde easy print özelliğini mi kullanıyorsunuz ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/02/2011 12:17

(@ramazankutlu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey merhaba 

Her 3 kullanıcıda farklı kullanıcı ve hepsinde de  yazıcı sorunsuz  görünüyor.                                                                                                    2008 server üzerinde easy print özelliğini kullanıyorum.                                                                                                                                

Usb yazıcılar için kayıt defterinde  bağlantı noktalarının yönlendirilmesini etkinleştirdim. (Regedit de DWORD Değeri  oluşturdum ve değeri FFFFFFFF yaptım.Başka bir ayarı varmı bilmiyorum.

Yazıcı vista 32 bit makine üzerine ağ üzerinden bağlı ve sıkıntısız çalışıyor.Ama aynı şekilde tanıttığım win7pro 32 bit üzerindede yazıcının bağlı olduğu makina üzerindede sadece gönderemedi hatası veriyor.Hata düzelt dediğim zaman yapılamadı diyip kapanıyor.Başka yapmam gereken bir şey varmı yoksa sistem onarma yada format atmam mı gerek yazıcının kurulu olduğu pc ye.

İyi çalışmalar.

1. Başlat‘ı ve sonra da Çalıştır‘ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam‘ı tıklatın.
2. Kayıt defterinde aşağıdaki anahtarı bulun ve tıklatın:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Terminal Server Client\Default\AddIns\RDPDR

3. Düzen menüsünde Yeni‘nin üzerine gelin ve DWORD Değeri‘ni tıklatın.
4. FilterQueueType yazın ve ENTER tuşuna basın.
5. Düzen menüsünde, Değiştir‘i tıklatın.
6. FFFFFFFF yazın ve Tamam‘ı tıklatın

Gönderildi : 10/02/2011 21:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu her 3 makinede de terminal dışında printer sağlıklı çalışıyor değil mi ? ve bu 3 printer birbirinden ayrı değil mi ? yani birinin üzerindeki sharing printerı değil ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/02/2011 11:53

(@ramazankutlu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yazıcı sharing printer. win xp pro olan pc üzerinden paylaştırılıyor.Ama bağlı olduğu pcden çıktı alamıyor sharing olarak hem win7 pro hemde vista home makinalara tanıttım.Burda da win7 proda da aynı hatayı veriyor. Ama vista home dan çıktı alabiliyorum.

Local de bütün pcler çıktı alabiliyor.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 11/02/2011 20:14

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Muhtemelen bir driver problemi yaşıyorsunuz.

Vista üzerine shared printer'ı eklerken uygun Vista driver'ını kullandığınızı düşünüyorum ve easy print için gerekli kriterleri karşılıyor gibi görünüyor çünkü rdp'de print alabiliyor.

Diğer taraftan XP rdp'de çıktı alamıyor bu nedenle easy print kullanamadığını düşünüyorum. Öncelikle easy print için gerekli component'lerin XP üzerinde yüklü olduğundan emin olun çünkü sunucu dışında client tarafında da easy print kullanabilmek için yüklenmesi gereken comp.'ler var ve bu comp.'ler XP üzerinde gelmez. Bunları daha önce forumda paylaştık, neler olduğunu arama yaparak bulabilirsiniz.

Windows 7 için uygun drivera sahipmisiniz? ve Win7 üzerinde bu driver kurulu mu? Eğer evet ise, yine öncelikle easy print client gereksinimlerini kontrol etmenizi öneririm.

Gönderildi : 12/02/2011 02:01

(@ramazankutlu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Serhat bey xp üzerinde comp.'ler yüklü.Bende driver sorunu olduğunu tahmin ediyorum ama kendi üzerinden çıktı alabiliyor.

Birde  benim serverım  64 bit.Easy printe ben hem 32 bit driver hemde 64 bit driverını tanıttım.Başka birşey yapmam gerekiyormu.

Dediklerinizi deniyip sonucu yazarım.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 12/02/2011 23:48

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Yazdıklarımdan başka bir gereksinim yok ama şu noktayı atlamayın: local print alabiliyorken, shared durumdaki printer'ı remote olarak eklemiş pc'den rdp yaparak print alamayabilirsiniz çünkü genellikle üreticiler bu driver'ları printer device'ın pc'ye local (sizin durumda usb) bağlı olduğu senaryolar için üretir ve test eder. Sharing senaryoları için ise N serisi yani network printer'ları önerir. Eğer HP ile görüşürseniz kullandığınız cihazın network senaryoları için uygun olmadığını, driver'ın local çalışmak koşulu ile support edildiğini söyleyecektir 🙂

Ama bir de işin şu boyutu var: Printer device'ın usb ile bağlı olduğu XP üzerinden RDP yaptığınızda da print alamadığınızı söylüyorsunuz. Aslında burdan print alabilmelisiniz çünkü bunu sağlayacak olan WS08 easy print özelliği yani bir noktada printer üreticisinden bağımsız bir konu. Bu durumu da şöyle test etmenizi öneririm: XP üzerindeki printer'ın sharing'ini durdurun, sadece XP kullanıyor olsun ve RDP ile oturum açıp print almayı deneyin.

Gönderildi : 13/02/2011 00:27

(@ramazankutlu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sorun işletim sistemlerindeki sorunlardan kaynaklanıyormus.Sistem onarma yaptım ama düzelmedi.

Sistemlere format attım oyle düzeldi.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/02/2011 02:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkür ederiz

Gönderildi : 01/03/2011 07:19

Paylaş: