Forum

Windows 2003 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 2003 Server - New Forest - Existing Forest Domain

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
510 Görüntüleme
(@muratconkar)
Gönderiler: 63
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2 adet 2003 Std. yüklü serverım var. (Server1DMN ve Server2DMN) Bunlardan birine Dns ve domaini yükledim, kullanıcılar ekledim ve domaine join oldular. İkinci domaine bağlanacak kullanıcılar ise aynı networkte fakat başka bir lokasyonda olacaklar. Fakat yapı itibariyle sadece izin verdiklerimin birbirleri arasında dosya ve diğer paylaşımları kullanmasını istiyorum. Dolayısıyla 1nci domaine üye bir bilgisayardan paylaşım vermek istediğimde diğer domain kullanıcı listesini görebilmem gerekli. Bunun için ikinci domaini kurarken Existing Forest Domain i seçerek kurmam gerektiğini okudum bir yerde ama bir türlü beceremedim. Domaine katılma sırasında hatalar oluştu, ilk domaine bağlanamadım vs gibi hatalar.

Bu işleme başlamadan önce 1nci serverda yapmam gereken ayarlar yada değişiklikler varmıdır? Yada 2nci serverı önce bu 1nci serverın domainine join mi etmeme gerekli? Aslında tüm bu ihtimallerin hepsini denedim ama bi sonuç alamadım. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Yardımcı olursanız sevinirim

Gönderildi : 03/03/2008 16:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

öncelikle iki ayro fprest kurarak ta bu işlemi yapabilirsiniz.

iki ayrı domain var ise forest trust ile bu işlemi yapabilirsiniz.

Ama madem kurulumları yeniden yapıyorsunuz tree daha güzel olacaktır.

Tree ikinci kurulacak domain in new domain dendikten sonra var olan forest a tree olacak şekilde kurulmalı ve kurulum için yapılacak tek şey istendiğinde forest ın root unun admin kullanıcı adını ve şifresini yazmak olacaktır . Hepsi bu . Tabi bu durum için öncelikle tree olacak makinede dns root göstermelisiniz .

domain kurulduktan sonra dns otomatik 127.0.0.1 olacak ve hemen ardından cond. forwarding yapacaksın root domain için dns yönlendirmesi yani

hepsi bu  .  birde root domainde dc olarak nt ve 2000 yok ise domain ve forest funct.l level ı 2003 çekersin .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/03/2008 16:59

(@muratconkar)
Gönderiler: 63
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba,

Dediklerinizi uyguladım. Daha öncede çok defa denemiş olmama rağmen hep hata ile karşılaşıyordum ama bu sefer şansımmı yaver gitti bilemiyorum ama başardım 🙂  Her iki serverda da açarken diğer domainler, domain list olarak gözüküyor.

Lakin şöyle birşey dikkatimi çekti; "...domain ve forest funct. level'i 2003 çekersin" yazmışsınız. Ben yanlış yorumlamadıysam eğer bunu A.D. Domain And Trust tan her iki serverda da sağ tıkladım ve "Raise Domain Functional Level" e girerek 2003 yaptım. Buraya kadar ok. Ve Server2den yani foresta dahil ettiğim serverdan Server1 deki kullanıcıları listeleyebiliyorum. Ama tam tersi, yani Forestı ilk oluşturan Domainden Server1'den Server2 nin kaynaklarına erişemiyorum. Domain and Trust'ta serverala sağ tıklayıp properties dediğimde birisinde aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşıyorum sanırım sebebi bununla alakalı..

Gönderildi : 03/03/2008 19:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Siz diğer domain in trust menüsünü yönetemezsiniz yani karşılıklı olarak built-in administrators grubuna administrator kullanıcılarını eklemezseniz bu yetkiye sahip olamazsınız .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/03/2008 21:04

Paylaş: