Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS problemi

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,022 Görüntüleme
(@BilalYasin)
Gönderiler: 58
Estimable Member
Konu başlatıcı

kamu.basbakanlik.gov.tr sitesine ofisten girmye çalıştıpım zaman aşağıdaki hata ile karşı karşıya kalıyorum. Sanırım DNS le alakalı bir durum.

Ofis dışından siteye giriş yapabiliyorum. Otomatik IP ve DNS ayarı mevcut. DNS sunucusunda nasıl bir ayar yapabiliriz.

Bu sorunun olası nedenleri şunlardır:

• Internet bağlantısı kaybedildi.

• Web sitesi geçici olarak kullanılamıyor.

• Etki Alanı Ad Sunucusu (DNS) erişilebilir değil.

• Etki Alanı Ad Sunucusu (DNS), web sitesinin etki alanı için bir liste içermiyor.

• Adreste yazım hatası olabilir.

• Bu bir HTTPS (güvenli) adresi ise, araçları tıklatın, Internet Seçenekleri'ni, Gelişmiş'i tıklatın ve güvenlik bölümünde SSL ve TLS protokollerinin etkinleştirildiğinden emin olun.

Çevrimdışı kullanıcılar için

Yine de abone olunan özet akışlarını ve son görüntülenen bazı web sayfalarını görüntüleyebilirsiniz..
Abone olunan özet akışlarını görüntülemek için

1. Sık Kullanılanlar Merkezi düğmesini tıklatın, Özet Akışları'nı ve görüntülemek istediğiniz özet akışını tıklatın.

Son ziyaret edilen web sayfalarını (tüm sayfalarda çalışmayabilir) görüntülemek için

1. Araçlar'ı tıklatın ve ardından Çevrimdışı Çalış'ı tıklatın.

2. Sık Kullanılanlar Merkezi düğmesini tıklatın ve sonra Geçmiş'i ve görüntülemek istediğiniz sayfayı tıklatın.

Gönderildi : 20/01/2011 15:14

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

local dns üzerinde kamu.basbakanlik.gov.tr için delegasyon oluşturup denermisiniz. bu işlemi DNS üzerinde management console üzerinden yapacaksınız.

kolay gelsin

Gönderildi : 20/01/2011 15:16

(@BilalYasin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Forward Lookup Zones altında var olan _msdcs.ABC.local zone üzerinde New Delegation işlemini başlattım. Sonra; Delegated Domain kısmına kamu.basbakanlik.gov.tr dedim (haliylen FQDN: kamu.basbakanlik.gov.tr._msdcs.ABC.local oldu.) Sonra; Name Servers kısmına local dns'i denedim olmadı veya ortamda bulunan diğer dns'leri eklemeye çalıştım olmadı. Hata ise; "The server with this IP address is not authoritative for the reqired zone.". Acaba yanlışmı ilerliyorum. Bu arada 2008 dns üzerinde işlemleri sürdürüyorum.

Çok teşekküler,

Gönderildi : 20/01/2011 17:50

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

conditional forwarder eklemeyi deneyebilirsiniz. normal forwarder yerine, mesela bu domain için 209.128.116.1 ipsini kullanabilirsiniz. benim kullandığım ve bugüne kadar sorun yaşamadığım bir sunucu

Gönderildi : 20/01/2011 18:28

(@BilalYasin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

conditional forwarder ekledim ama herhangi bir şey değişmedi. yine aynı. siteye kurum içinden giremiyorum.

Gönderildi : 20/01/2011 23:10

(@efesulukcu)
Noble Member

peki conditional forwarder doğru çalıştığından eminmisiniz. mesela öncelikle kendi makinanızda "nslookup - 209.128.116.1" yazıp buraya bir sorgu atın. buradan gelen cevap ile kendi sunucunuzdan aldığınız cevap aynı mı?

eğer farklı ise forwarder çalışmıyor demektir. yok eğer aynı ise tracert komutuyla nerde takılıyorsunuz kontrol edebilirsiniz.

Gönderildi : 21/01/2011 01:51

(@BilalYasin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

nslookup ile hem makinamda hem sunucuda aynı sonuçlar çıkıyor. (Varsayılan sunucu olarak ns.bayarea.net)

sonrasında dedğiniz gibi tracert ile baktığımda : makinamda 30 atlamada da İstek zaman aşımına uğradı demekte. Sunucuda ise ilk atlamada Default Gateway'in İp adresi sonrasındaki 29 atlama yine istek zaman aşımına uğradı demekte. 

Gönderildi : 21/01/2011 12:16

(@efesulukcu)
Noble Member

şimdi her ikisi de aynı çıkıyor derken bendeki sonuçlar şöyle sizde de aynı mı?

nslookup - 209.128.116.

> kamu.basbakanlik.gov.tr.

195.140.196.24

dikkat ederseniz sonunda noktayla bitirdim. loop yapmasın diye. eğer adres sonuna nokta koymazsam bana 81.22.101.116 geliyor.

bu durumu bir daha kontrol edebilirmisiniz? çünkü durum büyük ihtimalle dnsnizden kaynaklanıyor.

Gönderildi : 21/01/2011 13:02

(@BilalYasin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Makinamdan ve DNS Sunucusu üzerinden dediğinizi uyguladım;

nslookup - 209.128.116.1

Varsayılan Sunucu: ns.bayarea.net

> kamu.basbakanlik.gov.tr.

Sunucu: ns.bayarea.net

Address: 209.128.116.1

Güvenilir olmayan yanıt:

Ad: kamu.basbakanlik.gov.tr

Address: 195.140.196.24

Gönderildi : 21/01/2011 13:56

(@efesulukcu)
Noble Member

ultrasurf gibi bir programla (hariçten proxy kullanarak) ulaşmayı denermisiniz aynı adrese.

Gönderildi : 21/01/2011 14:05

(@BilalYasin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ktunnel proxy den girebiliyorum. Onda herhangi bir sıkıntı yok. Ama ben proxy kullanmadan girebiliyor olmam lazım.

Gönderildi : 21/01/2011 14:22

(@efesulukcu)
Noble Member

o zaman telekom routerlarında bir sorun vardır. sizden hariç yani. zamanında başıma sgk sitesinde gelmişti. beklemekten başka çareniz yok. veya telekomdan port değiştirtebilirsiniz.

Gönderildi : 21/01/2011 14:36

(@BilalYasin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

konuyla ilgili telekoma başvurdum. bizden kaynaklanan bir durumun olmadığını belirtiyorlar.

Gönderildi : 26/01/2011 23:04

(@efesulukcu)
Noble Member

telekomdan kaynaklanmadığını söylediler sanırım. fakat siz dns sorgunuza doğru bir ip alıyorsanız tracert komutunda biryerlerde paketin kaybolduğunu görürsünüz. bu da bizden kaynaklanmıyor dedikleri physical layer sorunudur ve telekomdandır. ama bunu bilmelerini beklemeyin, beklemekten başka çareniz yok. 

Gönderildi : 27/01/2011 23:54

Paylaş: