Forum

kullanıcı hakları

Bildirimler
Hepsini Temizle

kullanıcı hakları

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
470 Görüntüleme
(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member
Konu başlatıcı

active directoryde bir user oluşturdum. kullacağı bilgisayarda hesabı eklerken grupa administrator sectim. kullanıcı domanin administrator hakkına sahip olmasını istemiyorum. bilgisayarda hesabı eklerken grup da administrator secmek ne yetkisi veriyor. grup da user secsem bu sefer program kuramıcak ben program kurmasını istiyorum ama networkde domain administrator gibi kritik adımları atmasını istemiyorum. nasıl bir hak tanımları yapmalıyım. localinde administrator hakkı verebiliyormuyuz ve nasıl bunu ayırırım.

server 2008 r2 - client w7 pro

tesekkurler...

Gönderildi : 20/01/2011 14:44

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

bilgisayar üzerinde admin hakkı verir. local bilgisayarda. domain admin grubuna dahil etmeyin.

kolay gelsin

Gönderildi : 20/01/2011 14:52

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

yani administrator grubuna dahil etmem sadece local pc de yetkili. kullanıcıyı server uzerinden domain admin grubuna dahil etmedikce sorun olmaz diyorsunuz

peki kullanıcı server remote desktop yaptığında kendi kullanıcı adı ve parolasıyla giriş yaparsa yetkileri ne olur ne gidi guvenlik onelemleri alınır bu senaryoda...

Gönderildi : 20/01/2011 15:44

(@ferid_dashdemir)
Gönderiler: 35
Trusted Member

Kenan bey. Domain controller uzerinde yaratmish oldugunuz  user domain user grupuna uye olacakdiir. Siz yetki vermedikce o uzak masa ustune baglanamaz. Yani kendi useri ile. Ayrica client bilgisayarinda Local admin  yetkisine sahip bir userle log on olup, Komputer uzerinde sag tiklayip manage diyorsunuz. Ardindan Local User and Groups dan Groups bolumunu tikliyorsunuz. Ve ardindan Administrators groupunu achip domain userindeki istediyiniz useri bu grupa uye yapiyorsun. Logoff olup domain user la login oldugunuzda ayni komputerde domain userinizin administrator yetkisine sahip oldugunuzu goreceksiniz. Teshekkurler herkese. Paylashimci olalim. Ayrintili anlatalim )))))))))))))))))))))))

Gönderildi : 20/01/2011 16:27

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

dc uzerinde bir user (ismi ahmet olsun) yarattım. client gectiğimde kullanıcı hesaplarından ahmeti user  olarak tanıtıp bilgisayarın local user and grups bolumunden administrator grubunamı eklicem . yoksa kullanıcı hesaplarından direk administratöremi eklicem. buradaki senaryolarda fark nedir. ahmet kullanıcısı ne gibi haklara sahip oluyor.

ahmet dc de user ama client kullanıcı hesaplarında administrator yetkili. local user and grups da administrator grubuna almam ne hak veriyor ona.

tesekkurler..

Gönderildi : 20/01/2011 20:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Localde admin yetkisi olur ise sadece o bilgisayarda admin hakkına sahip olur dc üzerinde active directoryde administors grubuna dahil olursa domainde admin hakkına sahip olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/01/2011 23:57

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

dc uzerinde kullanıcıyı oluştururken user yetkisiyle oluşturdum. geçtim pc başına denetim masası - kullanıcı hesapları - bu bilgisayarın kullanıcıları altında kullanıcıyı oluşturucam. burada oluştururken kullanıcı için user,admin.remote user vb... secenekler var. Ben burada kullanıcıyı user yaparsam kısıtlı olacak! eğer administrator yaparsam ne haklara sahip olcak. domain adminmi local pc adminimi. 

buradan user , pc den kullanıcı grublarından administrator hakkı verdiğimde ne oluyor. Ya ben anlatamıyom yada okuduklarımı anlayamıyorum 🙂

Gönderildi : 21/01/2011 12:47

(@www-rizasahan-com)
_

Localde oluşturulan yani domainde değilde herhangi bir pc üzerinde oluşturduğunuz admin yetkili user sadece o pcde admin olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/01/2011 12:57

(@KenanDogan)
Noble Member
Konu başlatıcı

sorumu değiştireyim ;

ad de user yetkili bir kullanıcıyı bir bilgisayarda oturum acacak ama o bilgisayara tanıttığımız kullanıcı sadece kullandığı pc de uzeirnde bulunan işletim sisteminde istediğini yapsın bunu nasıl yaparım. ad de user olsun. kendi pc yonetiminde administrator olsun!!!

Gönderildi : 21/01/2011 13:02

(@www-rizasahan-com)
_

Denetim masası kullanıcılar bölümüne gelip kullanıcı ekle yaptığınızda adctive directory üzerindeki account ismini yazıp altta domain yazan yere domain adını yazarsanız ve admin hakkını seçerseniz o kullanıcı active directorye bağlı ama oturum açtığı o bilgisayarda admin olan bir kullanıcı olur.

Gönderildi : 21/01/2011 13:18

Paylaş: