Forum

kullanıcılara bir k...

Bildirimler
Hepsini Temizle

kullanıcılara bir klasörde çalışma yetkisi verme

42 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
1,717 Görüntüleme
(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba yukarıda dediğim gibi klasörler açıp bunlara gerekli ntfs izinlerini vererek istenen kullanıcının bağlanmasını sağlayabilirsiniz.Bunu yukarıda resimle gösterdim dilerseniz kullanıcı sayısı az ise her kullanıcının özelliklerine girer bunu ayarlarsınız ve kullanıcılar sisteme login olduğunda bu sürücüye otomatik olurlar.Kullanıcı çok uğraşamam derseniz eğer gpo üzerinden gerekli bat dosyasını policy olarak basmanız gerekir.Siz nerede takıldınız?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/04/2011 18:50

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

term1 bilgisayarında mert isimli kullanıcı oturum açtığında bu kullanıcıya ait D sürücüsünde mert isimli klasör oluşturulsun ve bu kullanıcı bu klasör altında bütün yetkilere sahip olsun isityoruz. bunu gpo ile nasıl yaparız. yoksa bütün bilgisayarlara gidip kullanıcı isimlerinde bir klasörmü oluşturmamız mı gerekiyor. bunu tam olarak anlatırsanız sevinirim 

Gönderildi : 06/04/2011 12:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

mert kullanıcısı için

\\term1\D$\mert

mustafa kullancıısı için

\\term1\d$\mustafa olacak

hem mert hemde mustafa sadece o makineleri kullanabiliyor.

yukarıdaki yapı için term1 makinesine gidip mert diye bir kullanıcı ve mustafa diye bir kullanıcı tanımlamam mı gerekiyor. daha sonra net share komutunu kullandığımda paylaşıma açıldığı için herkes o klasörü göremezmi acaba

Gönderildi : 07/04/2011 14:24

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ne yaptımsa olmadı çalışmıyor bir türlü. olmadı arkadaşlar. umarım ne yapmak istediğimi anlatabilmişimdir.

Gönderildi : 10/04/2011 11:44

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sorunumuz hala çözülmedi. altından kalkamadık. önerilerinizi bekliyoruz

Gönderildi : 11/04/2011 19:18

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba Ekin bey size burada sunulan önerilerden hangisini uygulamay çalıştınız nerede sorun yaşadınız.Yapmak istediğiniz işlemin bir çok yoldan hayata geçirilmesi mümkün.Siz neler yaptınız nerede sorun oldu?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/04/2011 19:22

(@Anonim)
Konu başlatıcı

tam olarak şunu yapmak istiyoruz. w2008 server kurulu. cientlarda w7 ve xp kurulu. diyelimki. ad altında ali ve veli diye iki kullanıcı tanımlı. bu kullanıcılar term1 makinesini kullanmaya yetkililer. ali kullanıcısı term1 bilgisayarını açtığında D sürücüsünde ali diye bir klasör oluşsun ve sadece bu klasör altında yetkili olsun. veli kullanıcısı bilgisayarı açtığında d sürücüsünde veli diye bil klasör oluşsun ve sadece bu kllasörde yetkili olsun istiyoruz. veli kullanıcısı ali klasörüne, ali kullanıcısı veli klasörüne ulaşamasın istiyoruz. bunu gpo ile bir türlü yapamadık. bize en baştan ne yapmamız gerektiğini anlatırsanız seviniriz.

Gönderildi : 12/04/2011 11:25

(@www-rizasahan-com)
_

Bu kişiler o klasörlerin kısayolunu masasstünde görüp içinde kendine ait evrak v.s.mi çalıştıracaklar?

Gönderildi : 12/04/2011 12:05

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

tam olarak şunu yapmak istiyoruz. w2008 server kurulu. cientlarda w7 ve xp kurulu. diyelimki. ad altında ali ve veli diye iki kullanıcı tanımlı. bu kullanıcılar term1 makinesini kullanmaya yetkililer. ali kullanıcısı term1 bilgisayarını açtığında D sürücüsünde ali diye bir klasör oluşsun ve sadece bu klasör altında yetkili olsun. veli kullanıcısı bilgisayarı açtığında d sürücüsünde veli diye bil klasör oluşsun ve sadece bu kllasörde yetkili olsun istiyoruz. veli kullanıcısı ali klasörüne, ali kullanıcısı veli klasörüne ulaşamasın istiyoruz. bunu gpo ile bir türlü yapamadık. bize en baştan ne yapmamız gerektiğini anlatırsanız seviniriz.

Öncelikle anladığımı size anlatıyorum. 

Ali ve velinin bir klosörü olacak. Ama veli alinin klosörüne giremiyecek,alide velinin klosorüne giremeyecek. ali ve veli aynı bilgisayarı kullanıyorsalar şayet. 2 kullanıcı bazlı bunu yapacaksak.

D 2 tane klosor oluşturun biri veli biri ali. NTFS izinlerinden sadece klosorü kim kullanacaksa ona yetki verin bukadar. Eğer bu işlemleri birkaç client'ta yapmak istiyorsanız. Microsoft Script Center 'indirin hazır vbs'ler mevcut onu gpo ile dağıtabilirisiniz.

Script d'de bir klosor oluşturur. Siz sadece makinede oluşturulan klösörlere yetki verirsiniz falan. Ama bunu böyle yapana kadar Server kullanıcının o kullanacağı bilgilerin tutulması ve map olarak dağıtılması kullanıcıya daha sağlıklı olacaktır.

Gönderildi : 12/04/2011 13:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

gpo ile bunu yapmak istiyoruz. klasörler otomatik olarak oluşturulacak ve sadece o kullanıcı kendi klasörüne girme yetkisi olacaktır

Gönderildi : 12/04/2011 13:29

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bir laboratuarda 24 adet bilgisayar var. bu laba 17 tane sınıf giriyor. her kullancıı için kullanıcı isminde d sürücüsünde klasör oluşturup hak vermek isityoruz. bunu gpo ile nasıl yapabilririz acaba

Gönderildi : 12/04/2011 13:55

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Microsoft Script Center nereden indirebilirim. googlada aradım bulamadım

Gönderildi : 12/04/2011 13:57

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba yukarıda dediğim gibi klasörler açıp bunlara gerekli ntfs izinlerini vererek istenen kullanıcının bağlanmasını sağlayabilirsiniz.Bunu yukarıda resimle gösterdim dilerseniz kullanıcı sayısı az ise her kullanıcının özelliklerine girer bunu ayarlarsınız ve kullanıcılar sisteme login olduğunda bu sürücüye otomatik olurlar.Kullanıcı çok uğraşamam derseniz eğer gpo üzerinden gerekli bat dosyasını policy olarak basmanız gerekir.Siz nerede takıldınız?

--------------------------------------------------------------------------------

bir bilgisayarı en az 18 kullanıcı kullanacak. bu kullanıcılar için klasör oluşturma işi otomatik olarak yapılsın ve hangi kullanıcı ise o kullanıcıya ait klasörü kullanabilsin istiyoruz. klasörleri oluşturma ve gerekli izinleri ayarlama işlemini otomatik olarak nasıl yapabiliriz.

Gönderildi : 12/04/2011 14:17

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bütün kullancııları ve gpo ları sildik. bu işlemi nasıl yapabilirirz basamak basamak anlatırsanız sevinirim

Gönderildi : 12/04/2011 18:07

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Set objFSO = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")

Set objFolder = objFSO.CreateFolder("C:\FSO")

bu komutlarla klasörleri oluşturuyorum.

Rıza Hocam

verdiğiniz map share işlemini bütün kullancııların logon kısmında yapacakmıyız. 650 kullanıcı var. basit bir yolu yokmu acaba.

Gönderildi : 12/04/2011 21:33

(@Anonim)
Konu başlatıcı

' Publish a Shared Folder in Active Directory

Set objComputer = GetObject _
    ("LDAP://OU=Finance, DC=fabrikam, DC=com")

Set objShare = objComputer.Create("volume", "CN=FinanceShare")

objShare.Put "uNCName", "\\atl-dc-02\FinanceShare"
objShare.Put "Description", "Public share for users in the Finance group."
objShare.Put "Keywords", Array("finance", "fiscal", "monetary")
objShare.SetInfo

yukarıdaki komutları açıklarsanız sevinirim

Gönderildi : 12/04/2011 21:41

(@Anonim)
Konu başlatıcı

birde şunu açıklamak isityorum. diyelimki term1 bilgisayarını a,b,c ve d kullancııları açıyor.

herbir kullancıı için term1 bilgisyaarında D sürücüsünde otomatik olarak a,b,c ve d klasörleri oluşsun. daha sonra

a kullancıısı bilgisayarı açtığında sadece a klasörünü kullansın. b kullanıcısı da b klasörünü kullansın. net share ile paylaştırırsak bütün klasörler paylaşıma açılıyor. a kullancıısı bilgisayarı açtığında a klasörü paylaşıma açılsın. oturumu kapattığında ise a klasörü paylaşıma kapatılsın. bu arada net share ile açılan bir klasörü nasıl kapatabiliyoruz acaba

Gönderildi : 12/04/2011 21:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

öğrenciler ders ders laboratuara girdikleri için kullancıları ve haklarını saat saat kontrol etmek gerekiyor. bir lab ta gün içinde 5 ders oluyor. bir bilgisayarı 5 farklı kullanıcı açmak zorunda kalıyor . birbirlerinin yaptıkları çalışmaları siliyorlar bizde böyle bir çözüm oluşturmak isityoruz

Gönderildi : 12/04/2011 22:10

(@Anonim)
Konu başlatıcı

kullanıcı ve grupları silip tekrar oluşturduk. rıza hocam sizin verdiğiniz ekrandaki işlemi yapmak için clientlarda klasörleri oluşturmamız mı gerekiyor.

net use z: \\lab5\d$\mert

ile aynı işlemimi yapıyor. kullancııarın ağ kısıtlaması içinde olması z sürücüsünü görmesine engellmi acaba

Gönderildi : 13/04/2011 15:12

Sayfa 2 / 3
Paylaş: