Forum

kullanıcılara bir k...

Bildirimler
Hepsini Temizle

kullanıcılara bir klasörde çalışma yetkisi verme

42 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
1,806 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

kullanıcıların d sürücüsünde kendi kullanıcı adını dikkate alarak klasör açmasını ve sadece bu klasör içinde işlem yapmasını nasıl sağlayabiliriz acaba

Gönderildi : 19/01/2011 22:16

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Yapınız hakkında bilgi verirmisiniz (AD vs varmı?). D sürücüsünden kastettiğiniz serverın D simi yoksa kullanıcı bilgisayarının D simi?

Gönderildi : 19/01/2011 22:52

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yapımızda ad var. D sürücüsünden kasıt clientlarda bulunan. kullanıcı otruum açtığında kendi ismine ait bir klasör oluşturulsun ve sadece bu klasör işerisinde yetkili olsun diğerlerinde olmasın isityoruz

Gönderildi : 29/03/2011 22:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba asagidaki resimde oldugu gibi kullaniciya gerekli haklari veren bir klasor acabilir ve bu klasore ad uzerindeki o userin ozelliklerinden map islemi yapabilirsiniz.Ornegin asagida H surucusune fs01 makinasinda olusturulan paylasima kullanici gizli olarak map edilmis durumdadir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/03/2011 00:23

(@Anonim)
Konu başlatıcı

diyelimki kullanıcımızın adı mert. term1 bilgisayarını kullanıyor. term1 bilgisayarında D sürücüsünde kendi ismine ait bir klasör oluşturup çalışmalarını o klasör içinde yapmasını yukarıdaki ekranda nasıl yapabilirim acaba.

Not: Term1 bilgisayarının D sürücüsünde kullanıcının ismiyle oluşturulmuş bir klasör yok. oluşturacak ve yetkilendirecek.

bu arada vbs komutlarıyla bunu nasıl yapabiliriz.

Gönderildi : 30/03/2011 11:26

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sorunumuzu inşallah tam olarak anlatabilmişimdir. çözüm yolu nasıl olmalı acaba

Gönderildi : 30/03/2011 12:26

(@Anonim)

Başlangıç komut dosyası düzenleyerek bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. 

Dizin oluşturma : 

md D:\MERT

XP ile sunulan cacls aracı ile yetkilendirme :

cacls D:\MERT /E /G TERM1\MERT:C 

Server 2003 ile sunulan icacls aracı ile yetkilendirme : 

icacls D:\MERT /GRANT "TERM1\MERT":(OI)(CI)(M)

Gönderildi : 30/03/2011 12:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

clientlarda win7, xp ve 2003 kurulu. onlar için nasıl yapacağız. herbir kullanıcıyı nasıl belirleyeceğiz. %username% diye bir seçenek varmı bunu nereye koyacağız acaba

Gönderildi : 30/03/2011 13:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

tam olarak gpo ile istediğimiz işlemi yapmak mümkün değilmi acaba

Gönderildi : 30/03/2011 13:55

(@HakanKuveloglu)
Gönderiler: 18
Eminent Member

tam olarak gpo ile istediğimiz işlemi yapmak mümkün değilmi acaba

Gpo ile folder redirection yani klasör yönlendirmesi yapabilirsin ..Her kullanıcı kendi masasütü ve belgelerimi sunucu üstünde D sürücünüzde çalıştırabilirsiniz.  Klasör yetkileri sadece o kullancıya ait olacağı için diğer kullanıcılar asla göremeyecek tabi sunucu üzerinden bu yetkiler değiştirilmediği sürece.

Gönderildi : 30/03/2011 14:26

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sunucu üstünde olsun istemiyorum. kullanıcı hangi bilgisayarı açtıysa o bilgisayara ait d sürücüsünde kendi kullanıcı adı ile klasör oluşturulsun ve o klasör için sadece ilgili kullanıcı işlem yapsın

Gönderildi : 30/03/2011 14:53

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Gezici profil ( roaming profile ) istiyorsunuz. Bunu yapmanız bence mantıksız ki. Adam herhangi bir bilgisayara oturduğunda oturduğu bilgisayarda D Sürücüsünde bir klosor oluşturmak ve daha önce olusturulmus dataların o makineye gelmesi ooo acaip bir sekilde network trafiğine neden olur. Bunu aklınızdan çıkarın.

Yapabileceğiniz şu olur. Kullanıcıya Bir Map oluşturursunuz kendi bilgisayarı üzerinde bu klosorde kendi bilgisayarının d'sinde olur. Directory servisi üzerindende map veya bat yaparak bu işlemi yapabilirsiniz.

EĞer illa böyle birşey yapmak istiyorsanız yukarıdaki bahsettiğimi yapana kadar sunucu üzerinde tutmanız o dosyayı sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Gönderildi : 30/03/2011 21:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

kullanıcı sadece belirlenen makineyi kullanıyor. Örneğin mert kullanıcısı sadece Term1 makinesini kullanıyor. başka bir makineyi kullanmıyor. Term1 makiensinde d sürücüsünde kendi ismine ait bir klasör oluşturulacak ve sadece o klasörde çalışma yapacak.

mert kullanıcısı için

\\term1\D$\mert

mustafa kullancıısı için

\\term1\d$\mustafa olacak

hem mert hemde mustafa sadece o makineleri kullanabiliyor.

Gönderildi : 30/03/2011 21:38

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bunu ayarlamamız mümkün değilmi acaba

Gönderildi : 31/03/2011 12:17

(@umutunal)
Gönderiler: 45
Trusted Member

kullanıcıların d sürücüsünde kendi kullanıcı adını dikkate alarak klasör açmasını ve sadece bu klasör içinde işlem yapmasını nasıl sağlayabiliriz acaba

Merhaba;
Aynı şey benden istendi ve hemen hemen istediğiniz şeyi sanal sistem üzerinde gerçekleştirdim.
Ben şu şekilde yaptım;

Öncelikle "net use Z: \\SUNUCUADI\SHARE\%username% /PERSISTENT:YES"   kodunu notepade kopyalayıp batch dosyası olarak kaydediyorsunuz.

Sunucu üzerinde SHARE klasorü oluşturacak ve Everyone'ye full yetki vereceksiniz.Daha sonra SHARE klasörü içerisine kullanıcı adlarına göre klasör oluşturacak, bu dizinleri paylaşıma açmadan Security'den klasör ismindeki  kullanıcıya ve domain admin için tam erişim yetkisi sağlayacaksınız. Bunu yaptığınızda kullanıcı sadece kendisi için açılan klasöre erişecektir.

Daha sonra kaydettiğiniz bat dosyasını, GPO üzerinden kullanıcılara uygulacaksınız, Bu şekilde istediğiniz bilgisayarlarda Z dizini oluşturmuş olacaksınız, bu dizninin kota ayarlarını File Server Resource Manager ile yapabilirsiniz... 

Aslında benim sıkıntımda şu tesk amaçlı bir kaç kullanıcı için elle yetkilendirme sorun olmaz ama yüzlerce kullanıcı için yetkilendirmeyi daha kısa sürede nasıl gerçekleştirebiliriz...

Kolay gelsin

Gönderildi : 31/03/2011 12:44

(@erenkarakas)
Gönderiler: 61
Trusted Member

Kardeşim istedğin yapılamıcak bişey değil ama sana şöyle söyleyim benim 100 personelim var ve her biri ayda bir birim değiştirmek suretiyle tüm sistemden ve çalışma yapımızı bilmesi gidenin yerinin herzaman doldurulması mantığı ile çalışıyorum herkesin kendine ait kullanıcı adı var her gitti makinada oturum açma yetkisine sahipler buda bana o pc de 100 kullanıcıya ait veri tutulacak ve başka makinaya gittiklerinde o veriye ulaşamacık doğam olarak bunları sunucuda tutmak çok daha iyi oluyor neden 1.Güvenlik açısından çok iyi 2.zamandan ve data kayıplarını önlüyorum.Birde her makinada açılan kullanıcı için oturdukları client makinada onlar için bir user profile oluşur bu profile erişim hakkı ya kendidir yada Administrator

Gönderildi : 01/04/2011 18:51

(@Anonim)
Konu başlatıcı

clientların D sürücüsünde ediğim gibi kullanıcı isimlerine göre klasör oluşturmak ve yetki vermek mümkün değilmi acaba. bu arada vbs hakkında hangi siteden tam anamıyla bilgi alabilirim

Gönderildi : 02/04/2011 20:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

yukaırda anlattığım gibi birşey yapmamız mümkün değilmi acaba

Gönderildi : 04/04/2011 17:11

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bu sorunu çözmenin başka bir yolu varmı acaba

Gönderildi : 05/04/2011 18:43

Sayfa 1 / 3