Forum

Server 2003 uzak ma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server 2003 uzak masaustu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
319 Görüntüleme
(@HuseyinBILEN)
Gönderiler: 116
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Yapı olarak 1 tane server 2003 var.Localde kullanıcılar server uzerınden program kullanıyorlar.Ayrıca 5 adet subede uzak masaustu uzerınden program kullanıyorlar. Fakat uzak masaustu baglantısı cok yavas, ki şube artırımıda olacak. Boyle bir sıkıntım var.Ben merkeze yenı bir adsl hattı acıp uzak masaustu baglantılarını o adsl uzerınden yapmak ıstıyorum. Bunu nasıl yapabilirim. Yada farklı bir çözüm öneriniz var mı ? teşekkürler.

Gönderildi : 19/01/2011 15:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33034
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

RDP Sunucusu için gw adresi olarak bu yeni adsl ip sini gösterir ve bu yeni adsl modemden port açarsanız dışarıdan gelenler direk bu adsl üzerinden makineye ulaşırlar. Ama unutmayın başka bir modem yani diğer modeminizden artık bu makineye dışarıdan rdp yapamazsınız çünkü bir makinede sadece aktif bir gw adresi oluyor ( static route yazmadığınız sürece ) . Yani iki adsl eş zamanlı kullanılmaz ama sadece bir adsl bu şekilde çalışır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/01/2011 16:12

(@HuseyinBILEN)
Gönderiler: 116
Estimable Member
Konu başlatıcı

ama rdp sunucuyu localde kullanıyorlar.ınterfacenın 1 ni eski adsl diğerini yeni adsl uzerınden calıstırsam yeni adsl modem uzerınden rdp yonlendırmesını yapsam sorun olur mu sızce ?

Gönderildi : 19/01/2011 16:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33034
Illustrious Member Yönetici

İki tane rdp-tcp ekleyerek sorunu çöze bilirsiniz, farklı interface' ler için tanımlama yapabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/01/2011 00:34

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

ofisler arasında bir adsl modeminiz üzerinden site-to-site vpn yapma şansınız olursa yani şubeleriniz de sanki içerdeymiş gibi çalıştırma şansınız olursa route add komutu ile sunucunuz üzerinde statik yönlendirmeler tanımlayıp gw adresini Hakan Hoca'nın belirttiği gibi tek olarak diğer adsl modeminize ayalayıp çalıştırmanız da çözüm olabilir. Mesela draytek marka modemler bu işi yapabiliyorlar.

Diyelim ki bir adsl modeminiz 10.0.0.1 diğeri 10.0.0.2. ilk adsl modeminiz üzerinden site-to-site vpn yapıyorsunuz ve karşı taraftaki subnetiniz 10.0.1.X/24

Sunucu üzerindeki GW adresini 10.0.0.2 yapıp, yine sunucu üzerinde route add -p 10.0.1.0 mask 255.255.255.0 10.0.0.1 yaparsanız işinizi görecektir.

Gönderildi : 20/01/2011 01:15

Paylaş: