Forum

Win2003 AD hakkında...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win2003 AD hakkında bir kaç soru

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
397 Görüntüleme
(@AdemAcar)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Üstadlar portalda bulunan bilgiler doğrultusunda kendimi geliştirmek için sanal olarak kendimce birşeyler yapıyorum.

Şimdi burdan izlediğim videolar sayesinde bir tane "merkez" adında Server kurdum ve Ad kurulumunu tamamladım

Bu DC ye 2 tane de terminal bağladım ve sorunsuz çalıştırdım..

Şimdi bir tanede "sube" adı altında win2003 kurdum ve bunu da "merkez"  servera sube.merkez.com şeklinde kurulumunu tamamladım.

Kendimce Senaryolar oluşturup böylece yeni şeyler öğrenmenin peşindeyim 🙂

Şimdi yeni 2 terminal kurulumu daha yaptım ve bu terminalleri "sube" serverina ekleyeceğim. (Doğrusunun bu olması lazım diye düşünüyorum)

"Sube"  serverda AD ekranında "Etki alanına bağlan" ile merkeze bağlanabiliyor ve onu içindeki kullanıcıları görebiliyorum ama "merkez" serverdan bunu yapınca "etki alanına ulaşılamıyor"  gibi hatalar alıyorum.

1.Sorum bu neden kaynaklanıyordur.

2.sorum kullanıcıların tamamını  "merkez" serverdamı oluşturmam gerekiyor (yada en uygun şekli nedir)

3.sorum sube etki alanında oturum açarken "oturum açma yeri" olarak hem "merkez" hemde  "sube" gözüküyor. Ben sadece biri görünsü istiyorum bu mümkün mü ?

Şimdiden cevap veren üstadlara çok teşekkürler.

Gönderildi : 18/01/2011 19:17

(@borayildiz)
Gönderiler: 675
Honorable Member

subeyi kurarken

sube.domainadi.com şeklinde merkezin altında bir sub-domain ile child domain mi kurdunuz

yoksa 

sube.domainadi.com şeklinde bir fqdn ile ADC mi kurdunuz?

Gönderildi : 18/01/2011 19:40

(@AdemAcar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

subeyi kurarken

sube.domainadi.com şeklinde merkezin altında bir sub-domain ile child domain mi kurdunuz

yoksa 

sube.domainadi.com şeklinde bir fqdn ile ADC mi kurdunuz?

sanırım 2. dediğiniz şeklinde kurdum. 🙂

Hocam bu konularda çok bilgili değilim.

2. bir win2003 server kurdum. onu "sube.merkez.com" şeklinde bir bağlantı kurdum.

Gönderildi : 18/01/2011 19:46

(@borayildiz)
Gönderiler: 675
Honorable Member

Eğer 2. dediğim gibi yaptıysanız zaten şube için ayrı bir active directory yapınız yok demektir. İki active directory de birbirine replike olur. Birine eklemek birine eklememek gibi bir durum olmaz. ADC olan - DC nin bir kopyasını üstünde tutacaktır rolü gereği.

Size tam olarak yardımcı olabilmemiz için yapının nasıl olduğuyla ilgili olarak kesin bilmemiz gerekenler var. (child mı yoksa adc mi kurdunuz)

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 18/01/2011 19:57

(@AdemAcar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Eğer 2. dediğim gibi yaptıysanız zaten şube için ayrı bir active directory yapınız yok demektir. İki active directory de birbirine replike olur. Birine eklemek birine eklememek gibi bir durum olmaz. ADC olan - DC nin bir kopyasını üstünde tutacaktır rolü gereği.

Size tam olarak yardımcı olabilmemiz için yapının nasıl olduğuyla ilgili olarak kesin bilmemiz gerekenler var. (child mı yoksa adc mi kurdunuz)

İyi çalışmalar.

Hocam şekil olarak anlatmaya çalışayım 

Yapı böyle bir şey.

Gönderildi : 18/01/2011 20:10

Paylaş: