Forum

windows server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

windows server 2008-de iki ofis ichin nasil yapi kurmak gerekir.

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
419 Görüntüleme
(@ferid_dashdemir)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar.

Shirketin gunu gunden buyumesi ile alakadar olarak merkezi bir sistem yaratipta merkezden kontrol etmek zorunlu hale geliyor bence. 56 bolgede ofislerimiz mevcut ki bu ofislerin active directoru yapisini kurmak gerekiyor. Bunun ichin ofislerde active directory yapisini nasil kurmaliyim. bildiyimiz gibi windows server 2008le beraberinde readonly domen controller gelmekde. herkesin fikirlerini almak isterdim. child domenmi, alternativmi, readonly kurmaliyim daha iyi yonetmek ichin. deyerli hocalarimizin onerilerini bilmek isterdim. lutfen yardimci olurmusunuz....

Teshekkurler. Bakuden Turkiyeye kucak dolusu selamlar.....:))))

Gönderildi : 15/01/2011 00:07

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

56 ofisinizde ortalama kaçar adet bilgisayar var? Her bölgeye neden ADC kurmak istiyorsunuz?

Gönderildi : 15/01/2011 00:09

(@OnurOktay)
Gönderiler: 20
Eminent Member

MERHABALAR

Bu bahsettiğiniz 56 Bölge Türkiye'de mi ?,
Kaç PC'yi A.D. Ortamına alacaksınız ?,
Şirketinizde fiilen çalışan bir Domain ortamı mevcut mu ?,
vb. biraz daha açarsanız size burada yardımcı olacak birileri mutlaka var.

Gönderildi : 15/01/2011 00:15

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

Her ikisinin kendine göre farkları var.Size hangisi uygunsa onu kullanın.Yanılmıyorsam RODC`da istersek bilgilerMerkez DCde kalır, RODC`de ise yalnızca Cahchlenir bilgiler.Bildiğim kadarı ile Child Domain ise söylemek olur ki, RODC`den farklı olarak serbestdir.Tabii ki, hocalarımızın önemli bilgileri çok lazım.

Gönderildi : 15/01/2011 00:16

(@ferid_dashdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

her bolgede minimum 5 adet  komputerim var. AD kurmak istiyorum merkezden yonetmek ichin. uzer adlari falan filan. shoyle. sadece readonly ve child domain bir az aklimi karishdirdi. hangisi daha uygun, farklari ne olur. bunlari anlayipta sonra ishimi gormek istiyorum

Gönderildi : 15/01/2011 00:24

(@ferid_dashdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

shirketimde main ofisde domen ortami var. main ofisde ortalama 250-300 gibi kom var. her bolgede 5-6 kom olunca minimum 300-400 arasi komp olacagini  dushunuyorum. toplam 700-750 arasi komputer olacagi buyuk ihtimal...)))))

Gönderildi : 15/01/2011 00:29

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Her bölgeye 5 pc için ADC kurmanıza gerek yok. Örneğin her şehirdeki bir lokasyonunuza kurabilirsiniz. Veya yoğun bölgeleri belirleyip 1 DC 2-3 ADC ile bu işi çözebilirsiniz. Child domaine gerek olacağını sanmıyorum, RODC kurmanız sizin işinizi görecektir. Fazla ADC kurmanız size sadece replikasyon trafiği yaratır.

Gönderildi : 15/01/2011 01:03

(@ferid_dashdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

chok teshekkur ederim cevaplariniz ichin

Gönderildi : 16/01/2011 21:21

(@ibrahim.arslan)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Merhaba oncelikle,

Ben burada sadece azerbaycan' da 56 lokasyonlu yerlerdemi başalamış die şaşırdım. Azerbaycanda 5 sene yaşadım ole yapıda bir yer gormemiştim. Bu arada Azerbaycan'a ozlem ve saygılarımla  

Gönderildi : 22/01/2011 15:28

(@ErcinDincer)
Gönderiler: 8
Active Member

Aslında dikkatli planlanmış bir yapıda 56 bölge içinde ad yapısını aktif hale getirebilirsin. Bu arada sanırım arkadaşların 5-6 pc için şubelere DC önermemelerinin nedeni bu bölgelerde DC için ayıracak server maliyetinin gereksiz kalabilmesi ama illede gerekiyor diyorsan bence sadece 'site' mimarisine ve replikasyon trafiğini planlaman yetecektir.

Bu arada domain yapısı yanında site to site VPN yapısı kullanarak herkesin internet çıkışını merkez üstünden yaparak internet davranışlarınıda kontrol altına alabilirsin bu da yapında bulundurabileceğin bir sonraki aşama.

Gönderildi : 24/01/2011 13:03

(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member

Merhaba oncelikle,

Ben burada sadece azerbaycan' da 56 lokasyonlu yerlerdemi başalamış die şaşırdım. Azerbaycanda 5 sene yaşadım ole yapıda bir yer gormemiştim. Bu arada Azerbaycan'a ozlem ve saygılarımla  

İbrahim bey, bizde saygılarımızı sunarık.Her zaman Türkiyeyi ve Türkiyedeki kardeşlerimizi kendimizden ayırd etmedik.

İbrahim bey, bi ricam var sizden, Azerbaycan yazarken büyük harfle yazın.

İnşallah, anlayışla karşılayacağınızdan eminim.

Teşekkür ederim!

Gönderildi : 24/01/2011 13:17

(@ferid_dashdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Benim bu konuda yazmish oldugum yaziyi niye chikarmishlar onu anlamadim. Her hangi bir siyasi meselden diyil deee kardeshlikden yazmisdim ama. Teshekkurler

Gönderildi : 27/01/2011 22:11

Paylaş: