Bildirimler
Hepsini Temizle

domain computer  

  RSS
ferid_dashdemir
(@ferid_dashdemir)
Üye

Merhaba arkadashlar. Benim sistemimde windows server 2008 active directory bulunmakta. Sistemde olan tum komputerlerin bir birleriyle alaqasi movcut. Yani fayl sistem olarak user computerlere ulashmak istedikde sorunsuz shekilde user password sormadan baglaniyor. Benim isteyim shu ki domende olan komputerler bir birlerine baglandiklarinda baglandiklari komputerlardan izin istesin. User password gibi. 

 

Her kese iyi chalishmalar 

Alıntı
Gönderildi : 14/01/2011 15:18
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Active directory yapısında ntfs izinlerine göre hareket edilir.Paylaşımda olan bir öğe yoksa erişim sağladığında zaten bir şey gözükmez.Paylaşım verdiğinizde ise gerekli kişilere hak vererek farklı kişilerin bu alana bağlantısı engellenmiş olur.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2011 15:35
ferid_dashdemir
(@ferid_dashdemir)
Üye

benim soylemek istediyim ntfs izinleri ile ilgili degildir. Mesela ben her hangi bir komputerde printer sharing yapiyorum. bashka da ir sharingde olan bir shey yok. bu zaman her kesin share yaptigim printere ulashmasini engellemiyorum. Ben tek tek komlarda digilde group policy uzerinden ayar yapmak istiyorum. yani demek istediyim o ki mesela ben 192.168.1.64 ip numarali komputere run kisminda //192.168.1.64 yazipta girmek istediyimde izin vermiyor ve ya da shifre password girilmei gerekdiyini soylesin. yani shifre password sorsun. GPO ayarai verirseniz nereden yapabilirim bu nu soruorum

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2011 15:53
Vasvi UYSAL
(@vasviuysal)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

zaten domain yapısının kullanım sebeplerinden bir taneside bu sizin anlattıgınız gibi clientlerin birbirine baglanırken user pass sormaması

paylasım verirken verilen yetkiler dahilinde baglanması veya baglanaması için 

boyle bir gpo ayarı oldugunu sanmıyorum 

 

kolay gelsin 

 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2011 16:06
Farhad KARIMOV
(@farhadkarimov)
Üye

Rıza hocamın söylediyi gibi erişmesini istemediyin kullanıcıyı Security ayarlarından ayarlaya bilirsin.Eğer paylaşıma erişme hakkını vermesen, bu zaman erişme hakkı olmayan kullanıcı paylaşımı kullanamaz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2011 19:51
ferid_dashdemir
(@ferid_dashdemir)
Üye

Fərhad, Salam. Mənim problemim nədir bunu sənə deyim də. Mənim şəbəkəmdə komputerin birində printer sharing olunub. Bu printerə hər bir istifadəçi əlavə edib istifadə edə bilir. Buna gorə printerin sharingin hansı security-sindən söhbət gedə bilər? Mən istəyirəm ki, hər kəsin icazəsi olmasın həmin printerə.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2011 22:10
Farhad KARIMOV
(@farhadkarimov)
Üye

Ferid bey, hangi kullanıcıların bu printeri kullanmasını istiyorsanız o kullanıcıları aynı bir GROUP altında toplayın.Sonra printerin PROPERTİES`ine daxil olub, oradan SHARİNG tab`əna geçin, oradan ise oluşturduğunuz PRİNTER GROUP`unu bura ilave edin.Ve ya SECURİTY tabında da ayarlarla oynaya bilirsiniz.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2011 22:53
ferid_dashdemir
(@ferid_dashdemir)
Üye

teshekkurler Ferhad bey kardeshim chox sag ol yardimlarin ichin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2011 23:15
Farhad KARIMOV
(@farhadkarimov)
Üye

Rica Ederim!

Buyurun!

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2011 23:23
Paylaş: