Forum

Windows Server 2008...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows Server 2008 Disk Alanı

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,106 Görüntüleme
(@gokhanyuceler)
Gönderiler: 86
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

Windows server 2008 SBS  sistemimde " C " diski sürekli yetersiz disk alanı uyarısı veriyor.Ben bunda logları dün akşam temizledim ve 6 Gb lık bir yer açıldı.Bu sabah baktığımda 2 Gb kadar bir yer kalmış.SBS console Manager'dan C diskine baktığım zaman orda sql ,exchage ve sharepoint'in kullandığı alanları gösteriyor bu değerler gayet normal fakat birde diğer şeklinde bir alan daha belirtmiş  orası sürekli artıyor.Ben tam olarak hangi işlemin veya servis logunun  dski doldurduğunu nasıl görebilirim.

Teşekkürler

Gönderildi : 13/01/2011 13:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32951
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Gökhan,

Bak bu konuda yazılmış çok güzel iki makale var

http://simultaneouspancakes.com/Lessons/2010/01/13/recovering-hidden-disk-space-used-on-sbs-2008-c-partitions/

http://blogs.technet.com/b/sbs/archive/2010/03/02/recovering-disk-space-on-the-c-drive-in-small-business-server-2008.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2011 01:01

(@mesutaladag)
Gönderiler: 327
Reputable Member

Muhtemelen doluluğun sebebi SQL log dosyasındaki şişme ya da Exchange loglarindaki büyümedir.

SQL log dosyasinin boyutu için \Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL10_50.<InstanceID>\  klasörüne bakabilirsiniz. Eğer farklı bir konumda tutuyorsaniz, o konumdaki LDF uzantili log dosyasinin boyutuna bakabilirsiniz.Eğer SQL log dosyası aşırı şişmis ise, SQL Server Management Studio içerisinden SQL veritabanının Full yedeğini alırsanız SQL LOG dosyası da yedekleme sonrası otomatik olarak küçülecektir.

Exchange loglari için ise Program Files\Microsoft\Exchange\Mailbox\First Storage Group altindaki log dosyaalaridir. Eğer varsayılan storage grup dışında Exchange üzerinde database'ler açtıysanız o database^'lerin bulunduğu konumlardaki log dosyalarini kontrol edin.Eğer loglar büyük boyutta çoğalmış ise Windows Server Backup kullanarak ya da 3rd parti yedekleme ürününü kullanarak Exchange veritabanının yedeğini alın. Yedeklme sonrasında yedeklenen log dosyaları otomatik olarak silinecektir.

Umarim faydali olmuştur.

Mesut Aladağ.
Microsoft MVP, MCT

Gönderildi : 15/01/2011 01:19

Paylaş: