Forum

FileServer'a Bü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

FileServer'a Büyük Boyutlu Dosya Kopyalama Sorunu

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,477 Görüntüleme
(@OktayBOZDEMiR)
Gönderiler: 88
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar çalıştığım firmada, local'imizde file server olarak kullandığımız Windows Server 2003 yüklü bilgisayar var. Intranet bağlantı ile dosya kopyaladığımız zaman, eğer dosyanın boyutu büyükse file server takılıyor, resetlemek zorunda kalıyoruz. Bunun sebebi ne olabilir?

Büyük boyutlu dosyalar genelde Virtual Machine klasörleri oluyor fakat boyutu büyük kullanıcıların kendi dosyalarındada takılıyor. Küçük boyutlu dosyalarda hiç bir sorun çıkmıyor.

Gönderildi : 06/01/2011 13:43

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Bu sorunun nedeni bir çok şey olabilir.

Önerilerim ;

Bağlı bulunduğu Swtich vb. kontrol edin. Port değişikliği , kablo değişikliği yapın.

Windows'u update edin. Sp durumunu kontrol edin.

Hat yoğunluğunuzu wireshark , Microsoft Network Monitor tarzı toollar ile kontrol edin.

Sunucu tarafından Eth. driver'i güncelleyin. Mümkünse farklı bir Eth. üzerinden deneyin.

Mevcut AV yazılımınız işlem sırasında gönderdiğiniz datayı tarayıp , sistemi kasabilir.  AV disable edip , test edin.

Gönderildi : 06/01/2011 15:16

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Disk kontrollerini yapınız. Diskte sorun yok ise loglarda baktığınızda network hattını ve Nic gözden geçiriniz.

Gönderildi : 07/01/2011 20:22

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1456
Noble Member

Hocam Merhaba şöyle birşey sormak istiyorum file server ı kurdum depolama birimi üzerinde bir klasör oluşturdum adı ofis sonra gerekli ayarları yaptım file server üzerinden sadece ofis uzantıları kayıt edilecek herşey tamam ama bir sorun var kullanıcılar klasör oluşturabiliyor bunu nasıl engellerim saygılar.

Gönderildi : 21/01/2012 00:39

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Ofis klasörü üzerinde sharing kısmında "everyone" sadece change,read hakkı verirsen ofis klasörü içinde okuma ve değişiklik yapma haklarına sahip olur fakat içerisinde klasör oluşturamazlar.

Gönderildi : 21/01/2012 00:48

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Hocam olmadı.

Gönderildi : 22/01/2012 21:12

(@canbolat)
Noble Member

Ofis klasörüne direk olarak mı ulaşıyolar ? yoksa ofis klasörü bir alt klasör olarak mı duruyor ? Örn. \\filserver\Paylaşım\ofis.

Gönderildi : 22/01/2012 21:47

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

hocam " fileserver\ofis " olarak ulaşılıyor hocam yapmak istediğim kullanıcıların sadece ofis uzantılı dosyaları atması bunun haricinde ne başka dosya yada klasör oluşturamaması,saygılar.

Gönderildi : 22/01/2012 22:58

(@canbolat)
Noble Member

Merhaba ,

öncelikle sunucu üzerine kopyalanmasını istemediğiniz uzantıları engellemek için buradaki adımları takip edin.

Ofis klasörü üzerinde önce "sharing" kısmında Everyone izinlerini kontrol edin.Change ve Read kutucuğu işaretli olsun.Daha sonra "Security"tabında Everyone'ın yetkilerinde sadece Read&Execute,List Folder Contents ve Read işaretli olsun.Everyone ile birlikte yanında domain users gibi guruplar varsa yetkiler çakışır.

Gönderildi : 22/01/2012 23:43

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

Hocam şöyle çözdüm önce ilgili klasöre paylaşım verdim everyone a write / read daha sonra security kısmında speacial permission izinlerinden everyone'a create folder / append data yı deny yaptım istediğim oldu.

Gönderildi : 24/01/2012 00:14

(@canbolat)
Noble Member

Geçmiş olsun :).Geri bildirim için ayrıca teşekkürler.

Gönderildi : 24/01/2012 00:18

(@mehmetsaityilmaz)
Noble Member

sağol hocam çalışıyor bir sıkıntı olmaz umarım : )

Gönderildi : 24/01/2012 02:08

Paylaş: