Forum

2008 SERVER R2 Grou...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2008 SERVER R2 Group Policy Bu Kadar Zormu

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
755 Görüntüleme
(@serkanpeksaglam)
Gönderiler: 121
Estimable Member
Konu başlatıcı

buradaki linkteki resimde

1. masaüstünde "kitaplık" öğesini kaldıramadım

2. başlat çubuğunda arama alanı var orayı kapatamadım.

3. masaüstündeki kısayolu sağ tuş tıklayınca bir sürü seçenek çıkıyor onlar çıkmasın (kısa yolu silemesin yada değiştiremesin)

4. masaüstünde boş yeri tıklayınca "yeni" çıkmasın yeni kısayol yada yeni klasörü engellemek için

2003 de yapabiliyorum ama burada bulamadım.  yabancı kaynaklarada arattım net birşey bulamadım.

bu konuda da yardımcı olabilirimisiniz rica etsem

teşekkürler.

Gönderildi : 06/01/2011 01:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba forum kuralları gereği post başlığınızda Türkçe'yi düzgün kullanmaya ve sorun ile ilgili başlık açmaya özen gösterin lütfen.İlerde aynı sorunları yaşayan insanlara aramalarda yardımcı olsun.Sorularınıza gelince;
Arama çubuğu yara run satırına gpmc.msc komutunu yazarak gpo konsoluna erişebilirsiniz 2003 te bulunan policyler ve daha fazlası 2008 üzerinde bulunmaktadır.

Burada user configuration altında administrative template altında kısmak istediğiniz öğelere erişebilirsiniz.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/01/2011 02:18

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba sorduğum sorulara net bir cevabınız yoksa lütfen cevap vermeyelim. bahsettiğiniz yerde bulamadığımdan burada konu açtım.

zira siz sadece konsolun yerini tarif etmişsiniz. bana o konsoldaki anahtarın yeri lazım

tşk.

Gönderildi : 06/01/2011 08:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu uygulamak istediğiniz gpoları win7 kullanıcılarınamı uygulayacaksınız?Ben 2008e yabancı olduğunuzu düşünerek gerekli konsolu anlattım amaç yardımcı olmaya çalışmak olmasa zaten burada ne işimiz var sizde biraz yardımcı olunki rahat hallolsun işler.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/01/2011 13:02

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2008 R2 server'a uzak masaüstü olarak bağlanılacak, bağlanacak kişi güvenli kişi olmadığından bağlı iken hiç bir şekilde hiç şeyi değiştirememeli ve ulaşamamalı. sadece masaüstünde 1 kısayol olacak ve onu tıklayıp girecek.

yazdıklarımın dışında hepsini hallettim. sadece bu 4 şık kaldı. bağlanacak kişilerin client os'ları xp vista win7 olabilir.

teşekkürler.

Gönderildi : 06/01/2011 22:44

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

buradaki linkteki resimde
1. masaüstünde "kitaplık" öğesini kaldıramadım
2. başlat çubuğunda arama alanı var orayı kapatamadım.
3. masaüstündeki kısayolu sağ tuş tıklayınca bir sürü seçenek çıkıyor onlar çıkmasın (kısa yolu silemesin yada değiştiremesin)
4. masaüstünde boş yeri tıklayınca "yeni" çıkmasın yeni kısayol yada yeni klasörü engellemek için

2003 de yapabiliyorum ama burada bulamadım.  yabancı kaynaklarada arattım net birşey bulamadım.

bu konuda da yardımcı olabilirimisiniz rica etsem
teşekkürler.

Merhabalar;

1. Libraries "Force Classic Start Menu" seçeğini kullandığınız için gözüküyor olmalı. Bu seçeneği kullanmaz iseniz gözükmeyecektir. Tabi bu durumda ikinci sorunuzda ki search bölümü devreye giriyor. Onunda gözüküp işlevsiz kalması için önerim olacak [:)]

2. Kullanıcıları klasik start menü sünü kullanmaya zorlamak şeklinde çözülebilir. Ancak bu sefer de yukarıda ki Libraries problemi ortaya çıkacaktır. Bunu User Configuration--> Policies--> Administrative Templates--> Start Menu and Taskbar bölümüne gelip sağ tarafta "Force Classic Start Menu" seçeneğini Enabled durumuna getirerek yapabilirsiniz. Tabi bu durumda masaüstünde Documents, Pictures, Music, Computer ve Network ikonları görüntülenecektir. Bunları ise User Configuration--> Policies--> Adminsitrative Templates--> Desktop bölümüne gelip sağ tarafta "Remove Computer icon on the desktop", "Remove My Documents icon on the desktop", "Hide network locations icon on dektop" seçeneklerini Enabled durumuna getirerek kaldırabilirsiniz.

Ya da search bölümü orada durur ama işlevsiz hale getirebiliriz. Bunu ise User Configuration--> Preferences--> Control Panel Settings bölümü altında bulunan "Start Menu" seçeneğini kullanarak gerçekleştirebiliriz. Start Menu seçeneğine sağ tıklayalım ve New--> Start Menu (Windows Vista and later) seçeneğine tıklayalım. Karşımıza start menüsünü düzenleyebileceğimiz bir ekran çıkacaktır. Burada "Search", "Search Communications", "Search favorites and history" ve "Search Programs" seçeneklerinde ki işaretleri kaldıralım. Bir de "Search Files" bölümünü "Don't search for files" seçeneğine getirelim. Bu işlemlerden sonra kullanıcılar search alanını kullanamayacaklardır.

3. ve 4. Yeni bölümünü kapatmak değilde masaüstünde sağ tıklanamayacak ve ikonları silemeyecek şekilde ayarlamak olabilir. Bunu ise User Configuration--> Policies--> Administrative Templates--> Windows Components--> Windows Explorer bölümüne gelip sağ tarafta bulunan "Remove Windows Explorer's default context menu" seçeneğini Enabled durumuna getirerek sağlayabiliriz.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 10/01/2011 03:22

(@serkanpeksaglam)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.

Remote Desktop Çalıştırmak fakat sistemi kurcalatmak istemeyen arkadaşlara yararlı olur umarım.

Gönderildi : 10/01/2011 22:56

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Rica ederim işini gördüyse sevindim. Ama sanki senin işine yaramamış gibi söylemişsin Serkan hocam [:P]

Herkeslere faydalı olur umarım.

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 10/01/2011 23:09

Paylaş: